Seasonic je značka, pojem, nad kterým nelze polemizovat. I proto jsem se rozhodl pro jeden z modelů této firmy při přestavbě druhého domácího PC. Napájení je jednou z nejdůležitějších věcí a kvalitní zdroj vám mimo elektrické pohody pro vaše komponenty nabídne i odolnost proti přepětí v síti.
- Seasonic M12II-520 – účinný zdroj i do herních sestav
Fortron Blue Storm II 400W, zasloužilý a dle mého názoru i kvalitní zdroj, který ale již se svou jednou větví pro přídavné napájení PCI-E přestal dostačovat. Brácha chce pařit, a ač se nové grafické karty snaží být úsporné, největší pecky s DX11 efekty prostě výkon a tedy i příkon potřebují. Za co tedy vyměnit zdroj od FSP Group?
Podívám-li se do některého z e-shopů s dobrou rozmanitou nabídkou zdrojů, vím dvě věci:
- 2x6pin PCI-E na grafické kartě = alespoň 500W zdroj
- Rovnou koukám po značkách, ne po ceně – Enermax, Seasonic, Corsair…
Na cenu se při výběru zdroje nekoukejte. Je opravdu důležité mít dobrý zdroj, který vám po dvou letech „nevykouří“ celou sestavu. Pokud se podívám na nabídku Enermaxu, tak tu mám ihned kolizi s mým druhým výrokem „nekoukejte po ceně“. Enermax je kvalitní značka, avšak ceny zdrojů jsou moc vysoké, až si říkám, zda to není pro firmu kontraproduktivní. No ale to řešit nebudeme, prostě Enermax používá asi hodně kvalitní součástky, a tak je cena vysoká.
A co Corsair? Model HX750W mám ve svém počítači a je výborný, jeden z nejlepších v kategorii. Psal jsem o něm zde již článek zde. Jenže u nižších modelů nevím, kdo je vyrábí. Aktuálně se změnila modelová řada a jsem out. Dříve vyráběl lepší modely Seasonic, ale teď experimentovat nebudu. Zbývá mi tedy Seasonic.
Když už koupím zdroj, tak by mohl mít modulovatelnou kabeláž, o tolik více to nestojí. Cena 1800 korun je také velmi dobrá, tak proč ne. Volba padá poměrně rychle na Seasonic M12II-520. Dvě větve SATA napájení, každá po třech konektorech. Dvě větve MOLEX napájení, které už stejně nepoužívám, mě už nezajímají. Dvě větve jsou tu i pro PCI-E 6pin přídavné napájení grafické karty, navíc jedna s +2pin rozšířením v případě potřeby 6pin+8pin, což se na grafikách také objevuje. Nechybí ani 24pin a 8pin pro základní desku či redukce pro napájení disketové mechaniky (haha).
Balení je velmi hezké. Krabice je pěkně atraktivně navržena, oranžovo-černé spojení mám rád. Vejde se do ní vše akorát, není zbytečně velká. Působí na vás prostě tak, že si odnášíte z obchodu něco lepšího, kvalitního a tak to má být.
V balení najdete napájecí kabel, čtyři šroubky pro uchycení ke skříni, manuál a pytlík s kabely. Opět tedy vše co potřebujeme.
Zdroj je černý. Na jeho zadní straně jsou otvory pro připojení kabelů. Ze zdroje vedou tři hlavní napájecí kabely – 24pin a 8pin nerozdělitelné a 2x 4pin rozdělené. Kabely jsou samozřejmě kryté umělohmotnou děrovanou síťkou.
Otvorů pro modulární kabely je sedm, což odpovídá i počtu kabelů v balení.
Zprava vidíme dva SATA napájecí kabely, každý o třech SATA konektorech. Dále jsou dva MOLEX kabely, na každém opět tři konektory. Následují dva PCI-E 6pin a 6+2pin a nakonec redukce z MOLEX na dva konektory pro napájení zařízení typu disketová mechanika. Všechny kabely jsou dost dlouhé i pro použití ve skříni typu BigTower.
Chlazení zajišťuje velmi tichý 120mm ventilátor. Jeho hlučnost je na úrovni těch 120mm ventilátorů, které mám jako systémové ve skříni, tedy Nexus D12SL.
V zadní perforované části na vyfoukávání vzduchu nasátého ze skříně je spínač zdroje. Pohledem přes perforovanou část mohu říci, že osazené komponenty vypadají kvalitně a nikde není vidět žádná nedokonalost, jako to bývá u levnějších zdrojů (lepidlo všude okolo, podivně ohnuté části, prapodivné barvy komponent ala skládka).
A nakonec tu máme specifikační tabulku zdroje. Pro větší obrázek stačí rozkliknout. Zdroj má dle atestace účinnost nad 80 procent, což je vidět i z názvu „Bronze“. Testy s účinností testuje nezávislá firma, která také vydává certifikace 80Plus, o které výrobci hodně stojí. I testy tohoto zdroje na stránkách najdeme:
Zde vidíme výsledek výkonu ve wattech, aneb kolik poskytuje zařízení zdroj wattů, když do něj určitý počet wattů přiteče. Z podílu těchto dvou hodnot pak vzniká procentuelně účinnost. To červené uprostřed je rozdíl mezi dodaným a vydaným výkonem, tedy ztrátovost.
A zde je tabulka přímo účinnosti při daném zatížení. Dle mého názoru ani není v případě zdrojů dělat žádné vlastní redakční testy, neb tyto jsou plně dostačující a ukazují to nejdůležitější.
Celý test dnes představeného zdroje Seasonic M12II-520 je na stránkách programu 80Plus.
Celkově je tedy zdroj dle testů velmi kvalitní. Díky modulovatelné kabeláži vám nebudou nepotřebné kabely otravovat ve skříni. Zdroj stačí pro běžné i herní sestavy s jednou mainstreamovou grafickou kartou (osobně budu používat s GTX 275). Balení je velmi hezké a cena poměrně příjemná. Není tedy proč tento zdroj nedoporučit.
Zdroj: Seasonic, 80Plus
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|