Strana 2 z 6
Na začátku musím říci, že některé kroky montáže jsem udělal jinak, než jak je napsáno v návodu výrobce. Tyto změny byly vynuceny drobnou nekompatibilitou použitého univerzálního chladiče s novou grafickou kartou. Nepovažujte však prosím můj návod za zcela závazný. Zejména při výběru, rozmisťování a fixování chladících elementů je možné použití vícero variant. Budu popisovat pracovní postup, který jsem použil u své grafické karty. V době psaní článku jsem ji stihnul prověřit pouze v několikadenním provozu.
Takže pojďme na to! Ke zdárnému splnění úkolu budeme potřebovat křížové šroubováky velikosti 1 a 000, nějaký nástroj na řezání hliníku, technický líh nebo jiné neagresivní odmašťovadlo (v mé domovině se používá slivovice přímo z destilačního přístroje), vteřinové lepidlo, mazací kancelářskou gumu, vatové tyčinky případně hadříky a měkkou podložku na pracovní plochu. Ještě připomínám, že než vezmete grafickou kartu do rukou, přesvědčte se dotykem nějakého uzemněného předmětu, že nepoužíváte nesprávný typ tepláků, vyvíjejících statickou elektřinu. Jakmile budete převlečeni, můžeme přistoupit k samotné montáži.
1/ Prvním krokem je příprava pracovní plochy. Vyberte si místo s pevným podkladem a dobrým osvětlením. Aby nedošlo k poškození součástek na zadní straně základní desky grafické karty, použijte pod ni nějakou měkkou podložku. Podložka by neměla být zase příliš měkká (molitan a bublinková fólie není vhodná), protože při lepení chladících segmentů budeme nuceni vyvinout vyšší tlak na desku, která by se mohla prohýbat. Já jsem doma vyhrabal staré prostěradlo, které jsem složil do více vrstev. Vhodná by mohla být také textilní podložka pod myš. Grafickou kartu si tedy položíme na podložku a naposledy se pokocháme pohledem na zatím ještě funkční referenční provedení.
2/ Demontáž zahájíme odstraněním plastového krytu referenčního chladiče. Ten je uchycen celkem šesti jemnými křížovými šrouby po bocích chladiče. Na každém z boků jsou tři šrouby, k jejichž uvolnění je třeba použít křížový šroubovák velikosti 000.
Pozice šroubů krytu chladiče. Další trojice je na opačné straně.
Pro případ možné budoucí reklamace šrouby nezahazujte a také se vyvarujte jejich poškození použitím nevhodného nástroje. Po uvolnění všech šroubů kryt chladiče lehce sejmeme.
Referenční chladič R9 290 bez plastového krytu.
3/ Jelikož předpokládám, že máte pouze dvě ruce, bude vhodné předejít nucenému žonglování se vzájemně propojenými částmi grafické karty a v tomto kroku raději odpojíme konektor napájecího kabelu ventilátoru chladiče od základní desky grafiky.
Odpojený konektor ventilátoru chladiče.
4/ Nyní nastal čas na uvolnění základny chladiče od základní desky grafiky. Můžeme začít tím, že vyšroubujeme dva šrouby na záslepce grafické karty. Zde budeme již potřebovat křížový šroubovák velikosti 1.
Pozice šroubů tělesa chladiče na záslepce grafické karty.
5/ Základní deska je k tělesu chladiče dále uchycena pomocí dvanácti šroubů, které jsou na desce orámovány bílými kruhy. Pomocí křížového šroubováku velikosti 1 postupně všechny označené šrouby vyšroubujeme.
Pozice šroubů tělesa chladiče na základní desce grafické karty.
6/ Posledním prvkem, který stále drží chladič k desce karty, je ocelová výztužná deska na zadní straně základové desky karty. Ta je skrze desku přichycena čtyřmi šrouby, které nyní odstraníme pomocí křížového šroubováku číslo 000. Pod šrouby jsou drobné pružinky, které by ale neměly ze šroubů vypadnout.
Pozice šroubů výztužné desky chladiče na základní desce grafické karty.
7/ Tímto máme chladič grafické karty uvolněn a můžeme jej oddělit od základní desky. Postupujte opatrně a nepoužívejte k tomu žádné nástroje na páčení. Chladič je k desce přidržován pouze lepící silou teplovodivých pásek a pasty na jádře. Postupně po obvodu karty lehce nadzvedávejte desku tak, aby se chladič odlepil od všech paměťových čipů a v určité fázi se deska od chladiče lehce odloupne.
8/ Po oddělení si chladič grafické karty položte vedle její základní desky a pozorně si prohlédněte rozmístění teplovodivých pásek. Všechny součástky, které byly opatřeny teplovodivými páskami budeme muset později osadit chladícími elementy.
Na chladiči jsou použity dva druhy teplovodivých pásek – bílá a šedá.
Pokud některé pásky zůstaly nalepeny na základní desce, odlepte je a umístěte na odpovídající místo na chladiči. Pásky nevyhazujte, neboť v případě nutné reklamace musí být možné zpětné osazení referenčních chladiče.
9/ Pomocí vatových tyčinek nebo hadříku či papírového kapesníku očistíme jádro karty od zbytků teplovodivé pasty. Pastu stírejte směrem do středu čipu, aby se vám nenalepila mezi drobné součástky po jeho okraji. Při stírání pasty podél hran čipu buďte opatrní. Pokud už trpíte stařeckým třesem rukou, raději ty zbytky pasty mimo horní líc čipu ponechte na místě, na chladící výkon nebudou mít žádný vliv.
10/ Nyní pomocí technického lihu nebo jiného neagresivního odmašťovacího přípravku důkladně očistíme povrch grafického čipu, paměťových modulů a ostatních prvků karty – VRM kaskád, kde byly dříve opatřeny teplovodivými páskami. Valaši, kteří zkonzumovali svůj odmašťovací prostředek během předchozích kroků si laskavě dojdou do sklepa nebo k sousedovi pro další láhev.
Pohled na očištěnou základní desku grafické karty.
11/ Výrobce chladiče doporučuje ještě očistit povrch paměťových modulů pomocí kancelářské gumy. Pro klid v duši to tedy provedeme. Guma by měla být měkká. Osobně jsem poté povrch paměťových modulů opětovně očistil lihem. Při této příležitosti se můžete podívat na označení paměťových modulů, které jsou na kartě použity. U R9 290 jsou používány moduly od dvou výrobců – Hynix a Elpida. Z hlediska případného potenciálu pro vyšší taktování jsou výhodnější moduly od Hynixu. U mé karty od výrobce Sapphire jsou použity moduly Hynix H5G0H24AFR. Tyto jsou schopny stabilně fungovat při frekvenci 6000 MHz, což je o 20% nad standardní frekvencí pamětí grafické karty.
Paměťové moduly výrobce Hynix.
A jdeme na nasazení AC Xtreme III ...
|