TEST: Tichý a výkonný AMD Radeon R9 290 s Arctic Cooling Accelero Xtreme III v praxi Tisk E-mail
Napsal PET 5   
Čtvrtek, 21 listopad 2013
Přejít na obsah
TEST: Tichý a výkonný AMD Radeon R9 290 s Arctic Cooling Accelero Xtreme III v praxi
Krok první ... sundat referenční chladič
Krok druhý - příprava k nasazení Accelero Xtreme III
Krok třetí - nasazujeme Arctic Cooling Accelero Xtreme III
Chladič v praxi a provozní vlastnosti
Závěr

  • Přípravy k osazení AC Xtreme III ...

12/ Accelero Xtreme III je univerzální chladič a proto je dodáván s větším množstvím hliníkových elementů, určených k nalepení na součástky karty vyžadující chlazení. Musíme si předem dobře promyslet, které z nabízených elementů použijeme na naši kartu a tyto si prozatím zkušebně nasucho rozmístíme na jednotlivé prvky karty. Přitom zjistíme, že balení neobsahuje dostatečné množství elementů, které svou velikostí přímo odpovídají paměťovým čipům. Přeci jen je Accelero na trhu v nezměněné podobě již několik let a v době jeho vzniku ještě nebylo zvykem osazovat grafické karty celkem šestnácti paměťovými čipy. Naštěstí si můžeme lehce pomoci tak, že na dva páry paměťových čipů použijeme společné hliníkové elementy dvojnásobné velikosti.

Zkušební rozmístění chladících elementů. Označený prvek byl později změněn.

Zkušební rozmístění chladících elementů. Označený prvek byl později změněn.

13/ Pokud jste byli pozorní, jistě jste si všimli, že jeden z paměťových čipů těsně nad konektorem PCIe sběrnice je mnohem blíže grafickému jádru karty, než ostatní. Je zřejmé, že osazení plnohodnotného chladícího elementu na tento čip nebude možné z důvodu kolize se základní deskou chladiče. Při původním zkušebním rozmístění chladících elementů jsem u tohoto čipu předpokládal osazení pouze polovičního elementu, který by ovšem neodváděl teplotu z celého povrchu čipu. Toto řešení se mě vůbec nelíbilo, takže jsem se rozhodl provést úpravu plnohodnotného elementu tak, aby s chladičem nekolidoval. K tomu stačilo odřezaní dvou chladících žeber elementu z původních pěti. Jako starý modelář jsem měl k dispozici mikrobrusku s řezacím kotoučem, takže to šlo rychle a snadno. Ten hliníkový prach z koberce se snad časem vysaje. Po úpravě chladící element pokrývá celou plochu paměťového čipu, s chladičem nijak nekoliduje a zbývající tři žebra zajišťují snad dostatečnou účinnost. Alternativně to někdo řeší osazením chladícího elementu pouze na spodní polovinu paměťového čipu a druhou polovinu chladí pomocí samotné základny chladiče za pomoci teplovodivé pásky.

Upravený chladící element paměťového čipu.

Upravený chladící element paměťového čipu.

14/ Určité obavy jsem měl o pevnost spoje termálního lepidla u sestavy tří drobných chladících elementů na součástkách VRM2 kaskády v blízkosti DisplayPortu grafické karty. Chlazené součástky mají velmi malou styčnou plochu s chladícími elementy. Abych snížil riziko odlepení některého z elementů, slepil jsem všechny tři elementy v patřičné poloze navzájem vteřinovým lepidlem. Vím, že teplotní odolnost obyčejného vteřinového lepidla je 80oC, což by v tomto případě nemělo být překročeno. Při maximálním přetaktování se v testech teplota VRM2 vyšplhala na 69oC. Pokud by někdo pochyboval, může použít speciální vteřinové lepidlo s odolností do 120oC, nebo nejlépe přímo k chladiči přiložené lepidlo pro nalepování chladících elementů.

Tři chladící elementy byly navzájem slepeny.

Tři chladící elementy byly navzájem slepeny.

15/ A nyní přichází na řadu velmi důležitý krok, jehož podcenění by mohlo vyústit v poškození nebo zničení grafické karty. Mezi příslušenstvím chladiče najdete aršík s několika pásky průhledné samolepící fólie. Těmito pásky musíme izolovat součástky základní desky grafické karty v blízkosti hliníkových chladících elementů tak, aby při případném kontaktu nedošlo ke zkratu. Nejkritičtějším místem je VRM1 napájecí kaskáda, na kterou budeme později umisťovat tři podlouhlé chladící elementy. Samolepící páskou musíme pečlivě přelepit všechny drobné součástky v těsné blízkosti chlazených prvků kaskády. Potenciálním nebezpečím jsou také kovové vývody šesti větších krabicových prvků (zřejmě cívek), které také společně jedním proužkem pásky přelepíme. Bez provedení izolace lepící páskou by kontakt chladících elementů s některou z okolních součástek byl velmi pravděpodobný! Zejména v případě drobného kondenzátoru, označeného na obrázku šipkou, je kontakt díky jeho výšce a blízkosti s chladícím elementem téměř jistý!

Označené součástky je nutné izolovat samolepící páskou.

Označené součástky je nutné izolovat samolepící páskou.

Dalším nebezpečným místem je okolí budoucích chladících elementů na součástkách VRM2 kaskády v blízkosti DisplayPortu. Jeden proužek lepící pásky jsem nastříhal na menší kousky a oblepil jimi všechny součástky v okolí.

Další součástky určené k izolování.

Další součástky určené k izolování.

16/ Nastal čas pro nalepení chladících elementů. Pokud vám zbyl ještě nějaký prostředek na odmaštění, použijte jej na styčné plochy elementů. Výrobcem dodávané lepidlo má konzistenci řidší teplovodivé pasty. Proto se na styčných plochách lepených prvků dobře roztéká. U lepení chladících elementů na poměrně velké plochy paměťových modulů se mi osvědčilo nanesení čtyř kapek lepidla do jednotlivých rohů paměťových modulů, ve vzdálenosti cca 3 mm od okrajů. Lepidlem nemusíte přehnaně šetřit, je ho v té drobné tubě dostatek. Po přiložení chladícího elementu je třeba jím párkrát pootočit a dobře jej přitisknout, aby se lepidlo rozprostřelo po celé styčné ploše. V ideálním případě dojde k vytlačení nepatrného množství lepidla ze styčné spáry. Pokud ze spáry vyteče větší množství lepidla, u příštího modulu uberte na dávce a naopak, pokud ze spáry nic nevyteče, u příštího modulu přidejte na dávce lepidla. Lepení dalších chladících elementů na poměrně malé plošky aktivních prvků VRM kaskád je o něco složitější. Můžete se pokusit každý z prvků opatřit kapkou lepidla, jak doporučuje výrobce chladiče, ale mě se osvědčilo nanesení souvislé vrstvy lepidla na styčnou plochu chladícího elementu. Tloušťka vrstvy lepidla by pro představu přibližně měla odpovídat tloušťce vrstvy teplovodivé pasty na základně chladiče. Všechny nalepené chladící elementy co nejdříve srovnáme do správné polohy. Přitom se snažíme zachovat alespoň minimální mezeru vůči okolním součástkám základní desky. Věnujte zvýšenou pozornost zejména kovovým částem na povrchu okolních součástek. Originální lepidlo by mělo být vytvrzeno nejdříve za jednu hodinu. Po této době změní svou konzistenci v poměrně pevnou gumovou hmotu. Takže nyní si dáme alespoň hodinovou přestávku na procházku s domácím mazlíčkem, úklid domácnosti, povídání s manželkou nebo jinou oblíbenou aktivitu.

Základní deska grafické karty s nalepenými chladícími elementy.

Základní deska grafické karty s nalepenými chladícími elementy.

A nyní už nasadíme náš nový velký chladič ...



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1477x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1716x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3891x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1272x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 1