Strana 1 z 6
- TEST: Tichý a výkonný AMD Radeon R9 290
s Arctic Cooling Accelero Xtreme III v praxi
Potřebujete špičkový grafický a výpočetní výkon za velmi příznivou cenu? Pořiďte si AMD Radeon R9 290! Odrazuje vás jeho hlučný referenční chladič? Nahraďte jej chladičem Arctic Cooling Accelero Xtreme III! Ukážeme vám, jak na to a co R9 290 s ním pak dokáže ...
Jak už to tak chodí, po letech vývoje v oblasti softwaru se dříve výkonná počítačová sestava začne u zpracování moderních aplikací čím dál více zadýchávat. A jednou vám při nekonečném čekání na dokončení renderu složité 3D scény dojde trpělivost a řeknete si „A dost! Nastal čas na výměnu železa“.
Mě tato situace zastihla letos na podzim. Pracuji často se 3D aplikacemi ZBrush 4, Poser Pro 2014 a Luxrender. Zejména poslední dvě jmenované aplikace zužitkují během renderu bezezbytku veškerý výpočetní výkon, který jim bude nabídnut. Při výběru komponent tedy pro mě byly rozhodujícími kritérii počet jader procesoru, objem rychlé operační paměti, vysoká paměťová propustnost, rychlý harddisk a v neposlední řadě grafická karta s velkým výpočetním potenciálem. Přitom jsem nechtěl jít cestou výkonu za jakoukoliv cenu.
Má volba nakonec padla na následující prvky sestavy:
- Základní deska ASUS P9X79 PRO
- Procesor Intel Core i7-4930K
- Operační paměť Kingston 32GB KIT DDR3 2400MHz CL11 HyperX Beast Series
- SSD disk Samsung SSD840 256GB Pro
- Grafická karta SAPPHIRE R9 290
- Chladič ARCTIC Cooling Accelero Xtreme III
- Počítačový zdroj Seasonic P Series 660
- Počítačová skříň FRACTAL Define R4 Arctic White – Window
Co se týče samotného výběru grafické karty, tak zde jsem se rozhodoval zejména podle jejího výkonu pod OpenCL ve speciálním benchmarku Luxrenderu pod názvem Luxmark. Vybraný Radeon R9 290 je v tomto ukazateli na třetí nejvyšší příčce hned za R9 290X a dvoujádrovým HD 7990. Dokonce je výkonem daleko nad aktuálními profesionálními grafikami AMD FirePro a Nvidia Quadro, o ostatních herních grafických kartách včetně Titanu nemluvě. Chvíli jsem uvažoval o R9 290X, ale velký cenový rozdíl a jen malý výkonový propad R9 290 nakonec rozhodl. Navíc se v poslední době ukazuje, že u R9 290 je celkem vysoká šance na případné odemčení plnohodnotného potenciálu jádra R9 290X pouze změnou biosu karty.
Grafická karta SAPPHIRE R9 290 v referenčním provedení.
Jelikož jsem ze všech dříve přečtených recenzí Radeonu R9 290(X) věděl, že referenční provedení má svůj skutečný potenciál ukryt pod opravdu příšerným chladičem, pořídil jsem si rovnou alternativní chladič v podobě osvědčeného univerzálního Accelero Xtreme III od Arctic Cooling. Při výběru si dejte pozor na speciální verze určené výhradně pro konkrétní modely grafických karet řady HD 7900, které nejsou s R9 290/290X kompatibilní z důvodu o 45° pootočeného grafického jádra!
Chladič ARCTIC Accelero Xtreme III
S výměnou referenčních chladičů grafických karet za alternativy už mám nějaké zkušenosti, tak jsem si pouze ověřil oficiální podporu R9 290 na webových stránkách výrobce a bez dalších obav chladič objednal. Při následné montáži Accelera jsem však narazil na některé drobné komplikace, které mě přiměly napsat tento článek a podělit se s ostatními o zkušenosti. Samotná montáž není nijak složitá a pokud je člověk přiměřeně pečlivý a při práci přemýšlí, měl by to zvládnout sám, pouze s návodem od výrobce. Na druhou stranu si myslím, že na základě tohoto článku si kdokoliv bude moci vyhodnotit, zda se má do montáže pouštět, či zda si nebude lépe počkat na vydání nereferenčních grafických karet s tichým alternativním chlazením přímo od výrobce.
|