Počítače a v poslední době hlavně notebooky se staly nepostradatelným pomocníkem téměř každého. Ale i oni potřebují údržbu, na kterou občas zapomínáme.
Něco podobného se stalo i mně u mého notebooku. Ten začal mít po roce a půl denodenního provozu problém s přehříváním procesoru (AMD Turion X2 Ultra). Při běžné, obyčejné práci se teplota procesoru pohybovala kolem 80°C a při plné zátěži se vyšplhala na vysokých 95°C. To vše mělo navíc FATÁLNÍ vliv na výkon procesoru a tedy i na použitelnost celého počítače. Z grafu v monitoru systémových prostředků bylo jasně vidět, že procesor běžel necelých 60 vteřin na maximální frekvenci 2,1 GHz a poté se na dalších 30 vteřin podtaktoval na 529 MHz, aby bylo vůbec možné ho na oněch 95°C udržet. Pak se procesor vrátil zpět na frekvenci 2,1 GHz, poté se opět zpomalil na 529 MHz a tak pořád dokola. Notebook se tím stal téměř nepoužitelný, protože už několik spuštěných procesů mělo za následek, že se vždy ve chvíli podtaktování celý systém neskutečně zpomalil; trhalo se i přehrávání videa či kurzor při tažení myší.
A tak jsem si řekl dost a podíval se do útrob počítače, jestli nenajdu tu "žábu, co sedí na prameni", což v tomto příběhu byl prachový cucek na hliníkovém pasivu.
Nebyla to nikterak složitá operace. V mém případě stačilo překonat několik šroubků, které uchytávaly spodní stranu notebooku. Kromě přístupu k pamětem RAM, harddisku či procesoru jsem se tak dostal i k měděné heatpipe vedoucí k hliníkovému pasivu. Tu jsem po odšroubování pěti šroubků mohl pohodlně odendat a dojít k jádru problému. Tím byl velký prachový cucek, který z velké části ucpal jemné žebrování chladícího bloku. Přes tuto překážku nemohl vzduch od větráku správně proudit a v dostatečné míře ochlazovat pasiv, jenž má za úkol zase chladit čip grafické karty a procesor. Procesor se tak ve výsledku musel záměrně podtaktovávat, aby zabránil svému poškození vlivem vysoké teploty. Prostě takový začarovaný kruh.
Prach jsem tedy pečlivě odstranil a na čipy grafické karty a procesoru nanesl vrstvu teplovodivé pasty. Poté již stačilo přišroubovat zpět heatpipe s pasivem a následně i spodní plastové víko notebooku.
Hned poté přišel čas na zátěžovou zkoušku. A ta dopadla na výbornou. Při běžném používání se teplota procesoru pohybovala kolem 60 stupňů, tedy o nějakých 17-20°C méně než při vyčištěním. Stejně skvěle to dopadlo i při plné zátěži, kdy se teplota ustalovala kolem 85°C, což je o nějakých 10°C méně než předtím.
Co je však hlavní - snížily se otáčky větráku (a tím i jeho hluk) a především procesor nyní dokáže běžet neustále na plný výkon, bez jakéhokoliv podtaktování se.
Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že není dobré podcenit údržbu jak stolního PC, tak i notebooku. Zanedbání totiž vede ke zhoršení výkonu a větší šanci, že se poškodí některá z komponent. Ostatně je tomu tak u všech technických odvětví - teplo je prostě největší škůdce, stejně jako prach. A jejich kombinace, to je pak teprve ta pravá noční můra.
Na závěr bych jen upozornil, že porušení bezpečnostních plomb umístěných na některých počítačích vede k okamžité ztrátě záruky. Stejně tak každý uživatel dělá takovouto údržbu na vlastní nebezpeční, tudíž autor článku nenese žádnou odpověď za případné zničení komponent či počítače v důsledku neodborného zásahu. Je tak dobré zvážit, zda-li stroj raději nesvěřit do rukou nějakého odborníka. Edit by holoway: prach je na prd, to známe a hlavně i teď vidíme všichni. Osobně čistím jen svoje stolní PC, luxuju je, utírám jednou za cca tři měsíce, avšak to nevyžene prach z tech míst, kde nejvíce vadí. Mohu vám však doporučit výbornou věc proti prachu na nepřístupných místech - stlačený vzduch v lahvi. Existuje ho více typů, já rozhodně doporučuji pouze vzduch či jiný nehořlavý plyn. Prodávají se totiž i 400ml sprej lahve za stovku se stlačeným plynem, který je extrémně hořlavý, to bych ani nezkoušel. Kupuji tento od Nexus. Pomůže hlavně při odstranění prachu ze zdroje (raději PC vyneste ven, protože ja to udělal v pokoji asi po roce a mohl jsem ten prach pak všude uklízet)či z chladičů. Prostě z míst, na která přímo fouká ventilátor a prach tam zanáší. U notebooku je to možné také použít, ale musíte vědět, že má prach kam vylétnout, nebo to mít rozmontované jako vidíte v článku. Foukat si prach dál do notebooku by asi taky nebyla dobrá volba. A nakonec - pokud byste si opravdu koupili láhev z hořlavým plynem, mějte všechno vypnuté a vytažené ze zásuvky, smažené komponenty také nic moc, ale jak písi, kupujte o chlup dražší vzduch, dá se s ním dělat mnohem více srandy než s plynem. A poslední věc: neotáčejte lahev vzhůru nohama, neb pak z ní stříká tekutá forma stlačeného plynu, která je hodně ledová a mohli byste se popálit mrazem. Přeji hodně štěstí při čištění PC a děkuji za výborný článek autorovi ;).
|