USB 3.0 je zde -10X rychlejší |
|
|
Napsal Josef Vopočenský
|
Pondělí, 24 listopad 2008 |
USB 3.0
V článku se mimo jiné dozvíte jakou má rychlost a kolikrát je rychlejší a k čemu vlastně je ...
Příchozí USB 3.0 opět umožní rychlejší přenos dat, zvládne dodat zařízením více energie a přinese i další zlepšení. Tak se ve zkratce dá shrnout přínos nejnovějšího standardu USB 3.0.
Všechny uživatele bude určitě nejdříve zajímat, jak je to se zpětnou kompatibilitou. Nový standard je naštěstí plně kompatibilní s předchozí verzí USB, periferie s USB 3.0 rozhraním budete moci připojit i do stávajícího portu. Stejně tak své staré USB vybavení (snad) bez problému připojíte také k nové základní desce, notebooku či jiným. Samozřejmě plné rychlosti a dalších výhod lze dosáhnout pouze pokud budete vybaveni kabelem, periferií a řadičem, kdy všechny tři podporují USB 3.0 standard. Nejzřetelnějším přínosem bude nárůst přenosové rychlosti na desetinásobek oproti USB 2.0, v řeči čísel je tak nyní teoretické maximum 4,8 Gbit/s. První skutečné ukázky výkonu USB 3.0 .Společnost Fresco Logic předvedla vlastní softwarovou platformu, kde během přenosu přes nejnovější USB dosáhla rychlosti 2,8G bit/s neboli 350 MB/s. Teoretického vrcholu se jako vždy nedosáhlo, i přesto se jedná o slušný skok.Samotný Intel udává příklad, kdy použitím USB 3.0 zabere kopírování 27GB HD filmu na multimediální přehrávač pouhých 70 sekund, tedy rychlost okolo 380 MB/s. Přitom u staršího USB 2.0 by celá činnost zabrala asi 15 minut. Je samozřejmě nutné mít na paměti, že zdroj i externí zařízení musí být schopné dodat/zpracovat data takovou rychlostí - současným notebookům měříme rychlost čtení okolo 44 MB/s.
Na zvýšení rychlosti má zásluhu nový návrh fyzické podoby kabelů a konektorů. K dosavadním čtyřem linkám USB 2.0 přibude další pětice vodičů, což sice udělá kabel tlustším (zhruba jako síťový kabel), ale výhody jsou nesporné. Jeden pár linek bude mít na starost vysílání dat, zatímco druhý pár se bude starat o jejich přijímání. Zápis i čtení tak mohou probíhat současně, přičemž dříve se musely tyto činnosti střídat.
Otázka je, zda je nutné mít takovou rychlost a jestli se v praxi dá vůbec využít !
|