Pokud vám u notebooku odejde konektor pro vstup 3,5mm jacku na sluchátka (tak jako mně) nebo rovnou celá zvuková karta, začne člověk hledat nějaké řešení. USB zvuková karta je jedním z nich.
Když se mi objevil tento problém a začal jsem hledat nějaké řešení, nabídlo se jich hned několik. Reklamaci jsem okamžitě zamítl, protože počítač dennodenně potřebuji. Trošku jsem pátral na internetu a narazil jsem jen na tyto možnosti:
- redukce mini USB na 3,5mm jack
- USB sluchátka
- USB externí zvuková karta
Z nich asi nejschůdnější a nejpraktičtější je ona USB zvuková karta. Na eBay jsem si tedy jednu takovou koupil za pouhých 4,99 eur (125 Kč) a za podobný peníz seženete ty nejlevnější i u nás v e-shopech. Má ale smysl kupovat takto levnou zvukovou kartu? Není lepší se poohlédnout po nějaké dražší nebo rovnou jiném řešení? Na to se pokusím nastínit v tomto článku.
Specifikace
Začnu tedy specifikacemi, kterými tato nejlevnější USB zvuková karta disponuje:
Čipová sada: Tenx TP6911
Připojení: - USB - výstup pro sluchátka: stereo jack 3,5mm - vstup pro mikrofon: stereo jack 3,5mmŠířka pásma: - výstup: 48kHz (16bitové vzorkování) - vstup: 24KHz (10bitové vzorkování) Další informace: - monofonní nahrávání Podporované OS: MS Windows 2000/ME/XP/Vista/7, MAC OS 9/X Rozměry: 23 x 12 x 52mm Hmotnost: 25g
Zpracování a instalace Dle rozměrů je zvuková karta celkem malá, má rozměry běžného USB flash disku, takže si po chvíli člověk zvykne brát ji jednoduše s sebou. Je vyrobena z průhledného plastu, který se při mačkání neprohýbá. Trošku mě však u zpracování překvapilo, že USB konektor, který je přímo připájený k samotnému tištěnému spoji, má asi 1mm vůli, takže s ním jde hýbat.
Po prvním připojení k počítači vyskočila bublina s "instalací nového hardwaru" a Windows 7 si samy stáhly a nainstalovaly potřebné ovladače.
Poté již stačilo v Ovládacích panelech v sekci zvuk označit USB zvukovou kartu jako výchozí pro přehrávání a nahrávání. Toť vše - je to rychlé a jednoduché.
Po odpojení USB zvukové karty Windows automaticky přepnou zpět na tu interní a po opětovném zasunutí USB zvukové karty ji nastaví jako výchozí. To je celkem praktické.
Zvuková kvalita
Co asi každého nejvíc zajímá je, jaký poskytuje USB zvuková karta zvukový prožitek. Specifikace jsou věc jedna, ale rozhodl jsem se přidat můj subjektivní názor.
Kvalitu jsem testoval u audio stopy ve formátu MP3 s přenosovou rychlostí 320kbps a sluchátky Sennheiser PX100. Zvuk ze zmiňované USB zvukové karty jsem srovnával s tím z původní zvukové karty RealTek ALC888, z mobilního telefonu Nokia 5130 XpressMusic a z mp3 přehrávače Philips GoGear RaGa.
Při několikerém testování jsem došel vždy ke stejnému výsledku - v kvalitě přehrávání nebyl žádný postřehnutelný rozdíl. Jediné, v čem byla interní zvuková karta lepší, byl výkon a tudíž i maximální hlasitost. Co si však USB zvuková karta za rámeček nedá, je prohození zvukových kanálů. Nevím proč, ale levý kanál hrál v pravém sluchátku a naopak. U přehrávání hudby to ani moc nevadí (dva měsíce kartu používám a všiml jsem si toho až teď), nicméně například u sledování filmů by to mohlo být nepříjemné (například granát vybuchující vpravo od kamery by se ozval v levém sluchátku :) ).
Když už má USB zvuková karta jak výstup na sluchátka, tak i vstup na mikrofon, vyzkoušel jsem i nahrávání a hovor přes Skype. Obojí proběhlo v pořádku a kvalita hovoru byla na dobré úrovni. Druhá strana slyšela sice ze začátku praskání, ale snížením levelu citlivosti mikrofonu se problém vyřešil.
Na co si dát pozor
- Duplexní přenos
Mnou koupená karta podporuje duplexní přenos (tj. lze během přehrávání zároveň nahrávat a naopak - pokud se pletu, opravte mě), nicméně téměř totožně vypadající USB zvukové karty prodávané na český e-shopech (mají dvě blikající led diody místo jedné) uvádí ve svých specifikacích, že nepodporují duplexní provoz. Nevím, jestli je to pravda a ani jak by to pak fungovalo, jestli jako vysílačka (mluvím - přepnout - poslouchám - přepnout - mluvím - ...). Takže opět apeluji na vás, kdo by měli s tímto zkušenosti, podělte se o ně s námi v diskuzi.
- Připojování reproduktorů
Jelikož nemám k dispozici repráky, nemohl jsem tudíž jejich funkčnost vyzkoušet. Pokud však neuvažujete o používání USB zvukové karty pro sluchátka, nýbrž právě pro reprosoustavu, určitě se podívejte po něčem dražším. Na internetových diskuzích jsem totiž našel, že s takto levnými externími zvukovými kartami a připojením repráků měli lidi hodně problémů a co je mnohem nebezpečnější, karty se extrémně hodně zahřívaly.
- Zahřívání
Jak jsem již zmínil výše, pokud se k takto levné USB zvukové kartě připojí výkoný reprosystém, je tu velké nebezpečí přehřátí a někteří se dokonce zmiňují i o tom, že plastový kryt začal měknout a byl horký na dotek. Takže pozor. S přehříváním jsem se osobně sice nesetkal, ale odběr musí být docela slušný, jelikož se mi po delším používání USB zvukové karty (cca po nějakých 6 hodinách neustálého provozu) odpojuje USB myš a nejde zpět připojit, dokud zvukovou kartu neodpojím od PC.
Zhodnocení
Jelikož jsem původně sháněl externí zvukovou kartu, která by mi pouze umožnila připojit sluchátka a poslouchat hudbu, jsem s ní dá se říct spokojen. Jsou tu sice i nějaké mínusy (spotřeba, přehozené kanály), ale co také chtít od kusu HW za 125 Kč? Pokud však víte, že budete k externí kartě připojovat i reprobedny, určitě se poohlédněte po nějaké té dražší. Zároveň si také dejte pozor na výše zmiňované "chytáky", kterými by právě ony dražší externí zvukové karty už neměly disponovat.
|