Vývoj procesorů jde neustále kupředu, a proto se už na začátku ledna můžeme těšit na uvedení nástupce aktuálních modelů do socketů 1156 a 1366. Nový socket 1155 bude využit pro procesory s označením Sandy Bridge. Ty se vyrábí 32nm výrobním procesem a nabídnou spojení procesoru a grafické karty. Aktuálně sice už procesory Intel svá grafická jádra v pouzdru schovávají, avšak jedná se o spojení, kdy je GPU umístěno vedle CPU. Nyní už se chystá čip, kde jsou oba čipy spojeny do jednoho.
Ač je tedy stále do vydání ještě více než čtvrt roku, výrobci už ukazují své základní desky pro tuto platformu. Jako první spolu s uvedením procesorů přijde čipová sada Intel P67. Už dle předešlých sérií si rychle umíme domyslet, že se bude jednat o mainstreamovou čipovou sadu. Gigabyte už na IDF (Intel Developer Forum) 2010 představil své dvě základní desky s Intel P67.
Gigabyte P67A-UD7 a P67A-UD5 budou viditelně patřit mezi kvalitní modely. Nižší a levnější verze UD5 bude stavět na 20-fázovém napájení a technologii Ultra Durable 3. Jejím hlavním bonusem jsou dvě měděné vrstvy v PCB, které mají výrazně snižovat pracovní teplotu. Podporovány jsou DDR3 paměťové moduly (DDR2 už od předešlé série podporovány nejsou), nebudou chybět ani USB 3.0 porty a SATA 6Gbps. Dva PCI-E sloty budou podporovat zapojení dvou grafických karet jak v módu SLI, tak i CrossFireX. Pro lepší práci při testování či přetaktování jsou na desce vyvedeny i tři tlačítka (Start, Reset a Clear CMOS), která už se stávají celkem stabilní součástí základních desek, což jen vítáme.
Za příkladu vyšší verze Gigabyte P67A-UD7 vidíme, že u socketu 1155 zažijeme možná přeměnu stylizování z modré na šedivou. Většina základních desek pro aktuální socket 1156 má komponenty do modré barvy a PCB černé. Zde vidíme černé PCB a šedivé komponenty. Podle mě je to škoda, neb právě barevná různorodost přináší mnoho zákazníků. Zvláště pak na trhu, kde jsou základní desky většiny výrobců specifikačně hodně podobné a výběr tak záleží na jiných parametrech než na vybavení. Někdo volí značku, někdo cenu, ale mnoho lidí se rozhodne podle balení a toho, jak základní deska vypadá. Tomu Gigabyte lehce pomohl novými chladiči, které vypadají tvarově velmi atraktivně, bohužel jsou zabity tím, že nejsou moc vidět.
Verze UD7 má oproti UD5 ještě extrémnějších 24 fází napájení, což je podle mě přehnané, když normální desky pro AMD jednou na 4-fázovém napájení. Navíc je také jeden LAN konektor, což znamená, že u výstupů najdeme dva. Přidány jsou také dva PCI-E sloty pro grafické karty a více SATA konektorů. Na více obrázků se koukněte sem.
Oproti deskám Gigabyte byla představena i základní deska od výrobce Onda. Chvilku jsem musel číst a hledat, o co to vlastně jde, ale dobral jsem se k výsledku. Onda je čínská společnost založená roku 1989, která vyrábí různé typy hardwaru. Mezi ně patří i základní desky. Na sortiment můžete kouknout sem. Už dlouho žádnou desku dle webu nevyrobila a tak se přičinila a ukázala jednu zrovna s P67 čipsetem.
Oproti deskám Gigabyte to vypadá jako ryze OEM produkt do počítačových sestav. V podstatě žádné chlazení a malý důraz na design. Vidíme však masivní použití kondenzátorů v oblasti patice procesoru. Napájení už není 20 či 24 fázové, ale pouze 12-ti fázové. To, že se bude jednat o základní desku do kancelářských sestav je zřejmě i dle vybavení zadního panelu. Zde najdeme mimo jiné i prastarý sériový COM port. Takže zase nic pro nás, ale jako podivná zajímavost to ujde.
Zdroje: VR-Zone (2x)