Až teď jsem se dostal k napsání článku, který mě původně vedl k založení vlastního blogu. Chci totiž reagovat na blázinec, který už přes půl roku panuje kolem slovního napadání mezi fanoušky značek ATi a nVidia.
Nikdy jsem si nemyslel, že i já si založím svůj vlastní blog, ale to, o čem jsem se dočítal v souvislosti s uvedením nových generací grafických karet ATi a nVidia, bylo i na mě moc. Nechci psát o různých spekulacích, chováních obou zmiňovaných společností nebo předpovídat úspěch či neúspěch Fermi architektury. To, co mi vadí, je chování některých redaktorů z českých luhů a hájů.
Jelikož se vše točí okolo grafických karet, je problém v tom, že se u nich velmi dobře dělají benchmarky, které ukáží výkon či třeba spotřebu dané karty a které jsou většinou objektivní (narozdíl od recenze hry, kdy se někomu něco líbí a jinému ne, zde FPS hovoří celkem - píšu celkem - jasně). Je tu tak velký prostor pro to, aby lidé říkali, že jejich "karta je o 3 snímky za sekundu lepší než ta konkurenční". Jenže jak otestovat kartu, která ještě nevyšla? A tak se obě strany - jak fanATici, tak i nVidioti (tedy zarytí fanoušci jedné ze společností) - během této doby pustily do spekulací.
A tak jedni z počtu tranzistotů odvozují trojčlenkou pravděpodobný maximální výkon, jiní přicházejí se zaručenými informacemi od vlastních spolehlivých zdrojů, které samozřejmě odmítají jmenovat.
To je ale v dnešní novinařině běžný postup. Takže co mě na celé té situaci vytáčí nejvíc? Osobní napadání, nadávání do dementů a stavění všech, co nesouhlasí, do pozice politováníhodných hlupáků. A to prosím na základě osobních odhadů o do ještě nedávné doby neexistujícím produktu, které v 90 % případů nejsou podložené žádnými reálnými fakty.
Na české internetové scéně jsou navíc dva kompletně odlišné počítačové magazíny. DDWorld a PCTuning. Jeden s nadšením píše o značce ATi a druhý zase o nVidia. Říkáte si, že to nemá s blogy a šířením nenávisti nic společného? Dokud se nejedná o osobní napadání, tak ne, ale podívejte se na blog jednoho z redaktorů PCTuningu, na kterém ona osoba šíří nenávist takovým způsobem, jaký by si na webu již zmiňovaného magazínu ani za nic nedovolila.
Troufnu si to nazvat téměř propagandou, když pan Zdeněk Obermaier vytrubuje svoje názory, kterými útočí na všechny, kdo nesdílí jeho názor, a osočuje je z naivity a hlouposti. Korunu tomu pak nasadil ve chvíli, kdy autora konkurenčního webu nazval dementem. Argumentujte klidně tím, že dement je odborné označení pro osobu s nízkou inteligencí, ale zde to bylo zcela jasně použito jako nadávka. A to nepatří ani na blog.
Nesoudím pana Obermaiera jen podle několika posledních názorových výjevů, za přečtení určitě stojí i jeho vychloubačný článek o dopřávání si šunčičky za 9 000 Kč a šampaňského za 12 500 Kč , hodnocení českých počítačových magazínů, kde - očividně "nestranně" - pochválil pouze PCTuning.cz, do kterého sám přispívá či odkazuje na AntiDDWorld web .
Je opravdu smutné, že redaktoři, místo aby se snažili přijít s něčím, co by čtenáře nutilo vrátit se na jejich stránky, radši slovně napadají a útočí na konkurenční weby. Je to přece snazší házet špínu na ostatní, že ano? Bohužel je to u nás na každodenním pořádku nejen v novinářské branži.
Prostě si jen myslím, že seriózní redaktor by se takto chovat neměl a psát takovýmto stylem už vůbec ne. Chci toho tak moc?!
Tento článek původně vyšel s drobnými úpravami na mém blogu.
|