Napadlo Vás někdy co je v pozadí, když si takhle ráno na lavičce v parku po prohýřené noci zjisťujete ve Vašem mobilním telefonu jízdní řád domů? Jestli ano, čtěte dál...
Kyselých pohledů ráno vstávajících lidí si takto alkoholem intoxikovaný člověk stejně všímat nebude, a tak mu možná později po prospaném dni příjde takováto informace vhod.
Když jsem nedávno s kamarády mluvil na téma mobilního internetu, nedivil jsem se ani tomu, že prakticky nikdo neví, co leží za displejem telefonu, na kterém se krásně zobrazuje tu nějaká mapa, onde pěkná slečna toužící po troše vzrušení..., ale hlavně tomu, že si mobilní sít představují pouze jako shluk propojených antének na panelácích nebo na stožárech uprostřed krajiny. Po technické stránce je to velmi složitý a komplexní systém asi tak na 5 000 diplomových prací. Začal bych s dovolením tedy se zjednodušeným nákresem GSM sítě (bez datových elementů).
Nákres elementů GSM mobilní sítě
Tak především tu máme Mobile equipment - telefon a v něm sim kartu. Apropó někdo z Vás jich musí mít rozhodně víc než 1, jelikož penetrace sim karet v ČR je již 130 % takže na každého kojence či důchodce připadne 1,3 simkarty.
Dále tu máme BSS (Base Station Subsystem - systém základnových stanic) který se skládá ze samotných BTS (Base Transiever Station) - které jsou ze sítě nejvíce vidět a BSC (Base Station Controlers). Tyto kontroléry řídí jednotlivé BTS. Základnovky jsou většinou pomocí mikrovlného spoje přímo spojeny se svým kontrolérem (BSC).
NSS (Network SubSystem) - tyto kontroléry jsou A interfacem propojeny se svým MSC (Mobile Switching Control), což je telefonní ústředna pro mobilní síť. Mobilní operátoři mají většinou co krajské město jednu ústřednu (vyjímkou je samozřejmě Praha a Brno, kde jsou krom standarních MSC ústředem, také ústředny Tranzitní, přez které jde hlavně telefonní provoz cích státních příslušníků). Tyto ústředny jsou mezi sebou propojeny a zjednodušeně si tak tedy můžeme představit přenos hlasu a CS (Circuit switched) dat mezi nimi.
Celou dobu zde popisuji klasické GSM a nezmínil jsem se o datech, které nás vlastně hlavně zajímají a kvůli kterým jste začali číst tento článek.
Nákres elementů GPRS sítě
Když se v dnešní době řekne zktratka GPRS, reakce bývají různé. Od trapného ticha až po bujarý smích, prokládaný ťukáním na čelo. Je jisté, že o Broadbandu se skutečně mluvit nedá. GPRS (General Packet Radio Service) je zkratka služby paketových dat přidaná do již fungujícího GSM systému (sítě druhé generace - 2G). Jeho vylepšenému následníku - EDGE (Edhanced GPRS) se pomocí nového kódování zvýšila přenosová rychlost 3x (teoreticky).
Občas se zapomíná na sítě první generace (1G) - tou byla u nás první analogová mobilní telefonní síť NMT (Nordic mobile telecomunication). Pracovala v pásmu 450 MHz a dnes na ní frčí data pro CDMA. Měla slušné pokrytí, ale v té době byla dosti drahá nemluvě o ceně "mobilních telefonů"...
Nákres mobilní sítě - 3G
Protože pakety se přenáší i data v UMTS (Universale Mobile Telecomunication System) - určitě jste slyšeli v posledních letech o pokrývání republiky 3G sítěmi, můžeme i o 3G mluvit jako o GPRS (tedy jako o službě pomocí níž se do našich mobilních mazlíčků dostávají pakety, s výhodou daleko vyšší rychlosti). Důvodů proč je 3G rychlejší než 2G je více. Tak zaprvé je to využitím širšího frekvenčního pásma, rozdilným kódováním a modulací signálu, využitím chipové rychlosti (scrambling kódů atd...).
V UMTS (3G), jež je krom naší republiky pokryto snad celé zahraničí, se již s daty v mobilu počítalo od začátku. Ne jako u GSM síťě, které byla stavěna na hlas a několik málo služeb typu SMS. Pokud se bavíme o 3G a jeho evolucí dále, je třeba se zmínit o HSDPA (High speed download packet access), kde se poněkud mění úlohy jednotlivých elementů a lepší hospodárnost s prostředky sítě využívá k rychlejšímu přenosu dat.
Protože jsem se vlastně ještě ani z daleka nedostal k principu PS (Packet switched) datové sítě, necháme si to na příští článek. Řekneme si něco o datových elementech, které máme zobrazeny již na několika obrázcích, co dělají a k čemu slouží. Možná se dostaneme i k jednotlivým scénářům pro volání či přenosu dat. Mohli bychom si říci něco k alokaci rádiových prostředků, či detailněji popsat přidělování rádiových kanálů, popsat si jednotlivé služby typu sms, mms, wap, IN (Inteligentní sítě), PTT. Popsat zákaznické databáze HLR,VLR (Home/Location location register), popsat si principy Mobilty a Session managementu. Krom toho se seznámíme ještě se signalizační sítí, bez níž bychom si nezavolali, její strukturu a fungování.
|