Když budete chtít prodávat svoje NB s Linuxem, nesmí být výhodnější než ty s Windows
Tak už jsem to nemohl vydržet a napsal jsem článek o tom podivném chování s operačními systémy na českém trhu. Před několika dny české zastoupení firmy Asus oficiálně představilo netbook EEE s Linuxem a to s procesorem Intel Atom a 8,9" displejem. A to je vše, co je nové. Trochu nastíním, v čem že je ten zakopaný pes. Verze s Linuxem, který je jinak volně ke stažení a tzn. jeho cena je zdarma. Je jen o 1100,- Kč s daní levnější. Kdyby byl hardware stejný, tak je to pochopitelné, licence za Windows XP by odpovídala vyšší ceně za Win verzi. Jenže ouha, on je totiž na Linux verzi hardware značně ochuzen, šasi je staré 900, baterie je pouze čtyřčlánková, nemá bluetooth, webkamerka je pouze 0,3Mpix oproti 1,3Mpix na Win verzi. Cenově jsem napočítal rozdíl asi 2000,- Kč mezi Windows a Linux verzí. Z tohoto vyplývá, že ikdyž si koupíte ořezanou verzi s Linuxem, licenci za Windows stejně zaplatíte.
To stejné platí i pro segment notebooků. Prošel jsem vekou řádku webshopů a hledal dva stejné notebooky a rozdílné OS. Nenašel. Pokaždé byl nějaký rozdíl v hardware, snad aby výrobce mohl říci: "Jiný notebook, jiná cena." Proč se toto děje? Každého asi napadne možnost lobingu firmy Microsoft, něco ve smyslu: "Když budete chtít prodávat svoje NB s Linuxem, nesmí být výhodnější než ty s Windows, jinak dražíme licence za naše produkty a máte po zisku."
Snad jediná část trhu a to s desktopy je na tom dobře. V podstatě kdokoliv, kdo má alespoň nějaké ty znalosti s hardware PC si vybere podle toho co chce. Licence za software je jednoznačně dána.
|