A to mluvím především o svobodě vyjadřování v rámci nejrůznějších sociálních sítí, jimž současně vládnou Facebook, MySpace a Twitter, a se kterými se v poslední době roztrhl pytel.
A co je na tom nejhorší, děje se tak často v USA, kde je jinak svoboda projevu jedním z hlavních práv.
Hned zpočátku je však nutné podotknout, že spousta uživatelů je extrémně lehkovážná a poskytuje o sobě detaily, které by v běžném - tj. neelektronickém - světě normálně nesdělila. Je to tedy i jejich hloupost, což však nic nemění na svobodě vyjdařování, takže nyní už k věci.
V poslední době se totiž množí případy, kdy někdo napsal na svoji stránku v rámci sociální sítě příspěvek, který se někomu z nějakého nevysvětlitelného důvodu nezdál, a tak proč přispěvatele nepotrestat. Jedním z posledních případů jsou fotky nahrané na osobní stránku na MySpace dvou dívek z města Churubusco v Indianě v USA.
Jedná se o studentky 2. ročníku střední školy Churubusco High School, které se během letních prázdnin vyfotily ve spodním prádle a předstíraly, že lížou lízátko ve tvaru penisu. Na svém MySpace profilu dokonce nastavily fotky přístupné jen pro své přátele, takže je nemohl vidět kdokoliv. Někdo je však vytiskl a donesl řediteli oné střední školy. Ten pak dívky potrestal ročním zákazem na účasti všech mimoškolních aktivit, přičemž později trest zmírnil na čtvrt roku, pokud se veřejně omluví a budou navštěvovat poradnu.
Samozřejmě největším otazníkem zde je, zdali má škola co mluvit do toho, co její studenti dělají ve svém volném čase. Navíc na oněch fotkách není vztah se školou nikterak vyobrazen. Takže kvůli čemu je ten humbuk? Ony dvě dívky proto svoji školu zažalovali, za narušení jejich svobody projevu.
Nyní si posvítil i Hollywood na svoje ovečky, kdy v nových smlouvách s herci a vlastně všemi režiséry, scénáristy a podobně bude klauzule, podle které nesmějí dotyční zveřejnit žádné příspěvky na sociálních sítích Facebook a Twitter.
Ono je totiž pro herce a filmové tvůrce mnohdy jednodušší a bezpečnější napsat něco na svůj blog či stránku, než vést rozhovory s novináři, kteří to mohou překroutit. Jak to tak ale vypadá, s tím teď bude konec.
Opět v USA se dostala jedna žena do potíží, když "šťouchla přes Facebook" jinou osobu. 36 letá Shannon D. Jackson byla zatčena za šťouchnutí profilu ženy, se kterou jí bylo zakázáno komunikovat. Zde je otázka, zdali šťouchnutí je komunikace, ale i tak je to trošku přitažené za vlasy. Na druhou stranu však dodám, že pokud měla nakázáno nekomunikovat s danou osobou, neměla ji ani pokoušet "šťouchnout" přes sociální síť.
Proč se nepodívat i jinam, tentokrát do Austrálie. Tam si pěkně zavařila šestice vězeňských pracovníků, když si na svých profilech na Facebooku stěžovali na svého nadřízeného. Následně jim totiž přišel dopis oznamující jejich propuštění.
Samozřejmě že se jim to nelíbilo, a tak se za pomoci odborů podali stížnost k soudu. Ten pak nakonec rozhodl, že se jejich propuštění bude muset znovu prozkoumat.
Další případ se odehrál na Facebooku a bylo jím stažení jedné ankety. V tomto případě ale s jejím zrušením naprosto souhlasím, jelikož se jednalo o poměrně útočnou anketu, která vybízela lidi, aby se zamysleli, zdali by měl president Barack Obama zemřít. Možnosti byly navíc "Ano", "Ne", "Možná" a "Ano, pokud mi zkrátí zdravotní péči". Především chci říct, že jakákoliv anketa, ať třeba jen minimálně, vyzívající k zabití člověka nemá na internetu ani v běžném životě co pohledávat. Tím spíš, když nabízí možnosti, které jsou prašť jako uhoď a téměř nelze zvolit ne (ta možnost tam je, ale jinak všechny ostatní možnosti vyznívají pro ano).
A abychom si nemysleli, že se vše odehrává za velkou louží, tak se podívejme k našim východním sousedům na Slovensko. Tam se totiž nyní řeší dodatek novely zákona o elektronických komunikacích a tamní Ministerstvo vnitra se snaží prosadit monitorování a ukládání dat o provozu na fórech. Samozřejmě je otázkou, zdali je to zásah do soukromí oprávněný, protože slušného člověka - kterých je doufám většina - se to nikterak nedotkne. Jenže v dodatku se nic neříká o tom, co je fórům, kdo je jeho provozovatel a kdo a jak za něj tedy má odpovídat.
Jak lze tedy z vývoje posledních někola týdnů vidět, význam internetu v našich životech a globálním měřítku někdo setsakramentsky podcenil. Díky tomu zaspala samotná legislativa, a tak se tyto případy řeší za pomoci zastaralých zákonů, které o nějakém internetu nemají ani ponětí.
|