Co se stane když se Windows potká se svými švýcarskými noži známými pod jmény nLite a vLite? Nezůstane ani kámen na kameni. I když ne tak docela.
Dobrý den,
nejdříve bych se vám chtěl představit a to jako kukulin, nový člen magazínu. Chtěl bych vás poprosti, abyste mě nekamenovali, jsem tu teprve hodně malou dobu nový a teprve si celou situaci ohlížím.
Nicméně, první článek se ponese v programech nLite a vLite, jelikož v magazínu jsem takový článek nenašel a tak mě napadlo, že bych mohl nějaký napsat.
Možná každý z vás alespoň trochu zná pojem nLite a možná i vLite. Pokud ne, docela by mě zklamal, jsem sice student střední školy, ale i tak o těchto programech vím poměrně hodně.
Ale prosím!!! NEPOVAŽUJTE MĚ ZA PROFESIONÁLA!!! To, že jsem odborník, to neříkám, ale v tomto "oboru" opravdu vím, co dělám, i přes své pomyslné zaměstnání. nLite a vLite se věnuji docela často, právě proto vím, o čem je řeč.
nLite aneb Windows XP pod palbou
Začnu u nLite. možná toto někdo nezná, tak krátce představím - nLite - software člověka s přezdívkou "nuhi", který dokáže všechny verze Windows XP, ale i Windows 2000 upravit k nepoznání, ale především vylepšit jeho výkonnost. Sám osobně mám nLite rád, docela často přes něj upravuji OS k obrazu svému a tak dál.
Narozdíl od Redmontského Microsoftu je nLite šířen zdarma ze svých stránek jako Freeware. Jedinou nevýhodou je nutnost mít nainstalovaný NET.Framework 2.0, ale to vzhledem k dnešní době není takový problém....
nLite je stavěn stylem průvodce, takže na své si přijdou i začátečníci, ale tím nemyslím úplní. Je sice pravda, že nLite je jednoduchý, ale špatný výběr komponent k modifikaci či odstranění spíše přinese více škody než užitku. Ale právě proto je tu velice pěkný portál Craftcom.net, který si nLite-em zabývá.
Dobře, dobře, ale o co tu vlastně jde?
Již zpočátku jsem naznačil, že nLite slouží k před-instalační úpravě Windows XP nebo Windows 2000. Hlavním cílem (jak i v naší, respektive mé skupině zabývající se amatérským tuningem) je co největší výkon a zároveň co největší použitelnost. Paradoxně je cílem i bezpečnost, protože některé služby ve Windows jsou taktéž pěknými lapači virů. Jinými slovy, mohl bych zde s nadsázkou říci, takové ICQ (myslím oficiální klient, ale ICQ a Windows v tomto ohledu nemají co společného, ale i tak vysvětlím.), které se neustále vylepšuje.
Poznámka k ICQ: nesouvisí to s Windows, ale oficiální klient je opravdu lapač na všemožné viry a tak jsem si dovoli přirovnat nekěteré služby ve Windows právě k ICQ....
Na závěr k nLite, pokud je nLite v rukou "odborníka" (opět, zříkávám se, že jsem profesionál - stále mi chybí dost zkušeností), tak si dovolím říci, že bude Windows provozuschopný i na starších strojích. Koneckonců, právě na CraftComu.net byla nádherná demonstrace běžících Windows XP na stroji, kde by vlbec neběžel - mám takový dojem, že šlo o opravdu starý stroj, jediné, co si pamatuji je paměť RAM a ta byla nemožných 32 MB. Sám jsem takový test provedl, ale mám na to jiný názor. Na 64 megabytech se mi podařilo tyto Winy rozchodit, ale 32 MB? To je málo... i pro tak dobře "odladěný" systém.
vLite aneb přistřihneme "Vističkám" křidélka
vLite, následovník nLite je logicky zaměřen právě na tak opovrhované Windows Vista. Ale aby toho nebylo málo, tak je určen i pro Windows 7 (Windows Se7en... - možná). Jako následovník má stejnou úlohu jako jeho předchůdce - maximalizace výkonu, zlepšení stability a v neposlední řadě i integrace, což jsem se u nLite zapomněl zmínit. Ano - nLite a vLite - na první pohled vLite je graficky jinak uspořádán, ale to si asi Visty "vydupaly" samy, jelikož, když se tak podíváte, tak i když si kupujete třeba Windows Vista Home Premium (nezáleží na architektuře - to je teď celkem jedno), tak si de facto kupujete Windows Vista Ultimate (možná o tom víte, ale jen tak pro informaci), jenom ten produktový klíč vám dovolí nainstalovat to, co opravdu máte zakoupené. V tomto ohledu patří Vistám má "gratulace" za maximální snížení nákladů na výrobu. Nicméně, pět sem zavléknu Windows 7, protože se domnívám, že prakticky to bude stejné....
Ale zpátky k vLite. Stejně jako nLite (jenom zopakuji ) je maximalizace výkonu, maximlizace bezpečnosti (to je ale v tomto případě opravdu diskutabilní) a maximalizace úprav tak, aby je nebylo nutné dělat ručně po instalaci.
Má osobní zkušenost:
nLite: Velice velká rychlost i na mé opravdu obstarožní sestavě (128 MB Radeon 9100 IGP, CPU Intel Pentium 4 1795 MHz, 1,12 GB RAM a HDD 18 GB + 7,6 GB) běží mé Windows XP Home Edition BruteForce! opravdu rychle a dokážu si představit situaci, kdy běží tento OS na rychlejším PC. Jenom dodám, že když si tak hraji s operačními systémy, tak stránkovací paměť není nutná, ale když dělám se SimPE, tak se i bez toho oblíbeného pagefile.sys na druhém fyzickém disku (dodám, že ta "osmička" je ze starého PC, kupovaného snad někdy v 99-ém) se neobejdu. Ještě jen dodám, že nLite umí pracovat i s 64-bitovými Windows XP, ale 64-bitové Windows XP jsou opravdu vzácné.
vLite: Mohl bych použít stejné slova jako u nLite, je ale pravda, že Microsoft do Vist zatáhl opravdu dost velký nepořádek, který se s odborným zásahem opravdu těžko uklízí. Hlavním problémem u Vist - můj osobní názor - jsou všemožné ochrany proti kopírování, v některých případech i UAC (I když opět - to že UAC začne brát výkon - to jen opět na slabších strojích - ale můžu se mýlit) a taktéž opravdu kolosální jádro Vist (někde jsem četl, že až 4 GB...! Proboha....!!! Ale o tom zdroji... no nevím) je opravdu velké a kdyby se načetlo celé do paměti, tak by vám už nic nezbylo.
Teorie vLite a Windows 7: Nejsem to schopen říct, ale možná to bude stejné jako u Vist, ale rychlost a stavba by mohla odpovídat Windows XP. Já se osobně na Win 7 těším - má to být podle Microsoftu OS dělaný na hry - i když hry také moc nehraji - jen čas od času Battle Zone 2: Combat Commander, Sims 2 (A možná i Sims 3), Unreal Tournament 2004 a Half-Life 2. Slyšel jsem, že Windows 7 by mohly mít MinWin, ale později se toto vyvrátilo (snad ne! to by byla škoda a to velká), na které by se napojovaly další věci a tím pádem by mohly "sedmičky" pro vLIte být růžovou zahradou.
Ještě jenom na závěr prosím, nepovažujte mě za profesionála. Sice vím, co s těmito programy dělám, ale to neznamená, že vím o tom vše. Každopádně, i věci, které fungují dobře, mohou být nevyzpytatelné.
|