Strana 5 z 7
Vše je připraveno a je tedy čas nalít první várku dusíku. Devarka mohla mít obsah cca 25-30l, ale přesto plná včetně dvojitého pláště něco váží. Přelévá se do termosek, se kterými se již dobře pracuje při lití do komínu...
Jako první byla v akci x4 965 BE, byla to má první C3 revize, kterou jsem měl již na podzim roku 2009. Na vzduchu dala s vypětím všech sil 4 GHz stabilně a to ještě pouze v 32-bit systému, proto nešlo čekat zázraky. Přesto mě příjemně překvapila.
Vše fungovalo nějaký čas bez problémů, ale první začátečnická chyba se projevila. Vidíte tu námrazu mezi komínem, deskou a spodní izolační podložkou? Ano, ta nás vypekla...Je dobré i toto místo zaizolovat.
Froxic pil jak divý a při demontáži a následném sušení si tam hodil na "zchlazení" jedno Frisco. Mysle s níml i na mě, Bůh mu to oplať na dětech.
S x4 975 BE nastala jiná, závažnější chyba pro výsledky benchmarků...A byly z toho opravdu trable na více než půl dne. Žádné nastavení nám nepomáhalo k vyšším výsledkům, ani usměvavý sněhulák. Od jistého bodu deska přesdtala reagovat a nechtěla postnout, vždy se post zasekával na CPU didodě. Několikrát jsme zkoušeli tovární nastavení, kontrolovali navenek viditelnou kondenzac, sušili fénem okolí RAM i desku a nic. Rozmontovali a zkoušeli naprázdno bez komínua stále stejný problém. Bylo to na zbláznění...Později se ukázalo, nedostatečný kontakt CPU a komínu. Teploty byly jen okolo -50 C, což na Phenom je bída.
Osadili jsem tedy jediný možný komplet na Intelu. Michael zatím vesele taktoval svou Crosshairku s Phenomy a radoval se z validací nad 6 GHz. Ovšem i i7 980x padl ten den díky naší chybě. Zcela identická jako u předchozí AMD sestavy. Čip se přehříval i pod dusíkem, deska nám hlásila neuvěřitelné teploty 130 C těsně před vypnutím čipu. Do windows jsem se dostal jen jednou a jakmile jsem uložil validaci na 5200 MHz, PC se znovu vypl. Pak po několika dalších pokusech a neuchladitelnosti ani pod dusíkem přestala deska reagovat a znovu svítilo již nám staré známe CPU LED. Demontáž, kontrola, běhy naprázdno a stále svítila LEDka. Už jsem byl zoufalý a skoro jsem věřil, jak jsem si zničil svůj nejlepší hardware. A ta chyba? Příliš úzký otvor pro LN2 komín. I přes vysoký dotahovací přítlak nebyl kontakt mezi CPU a komínem! Na Intelu zároveň bylo chybou dávat elektroizolační pásku i na CPU heatspreader-tam již páska neměla zasahovat.
Froxic mezitím tvrdě benchamrkoval svůj Thuban na lehkém vodníkovi od Antec a pokořil wprime 1024M za 178s! Michaelovi se stále (zatím) dařilo. Bezn1ck si po mém neúspěchu s i7 980x vypůjčil novou GTX580 Matrix od ASUSu a začal si hrát s 3D Marky. Asistoval mu Michael. Později jsme šli ven se trochu odreagovat k ohništi. Táborník Alf mezitím již vše připravil, zároveň to byl jeden z hlavních dokumentaristů akce.
Mezitím jsem ještě sušil obě dvě zkolabované desky venku na sluníčku. Fénování nám totiž ovoce nepřineslo a doufal jsem, že se stane zázrak a chvíle na slunci jim pomůže. Po páteční noci a sobotním neúspěšném dopoledni jsem se cítil asi takhle.
A vskutku, povedlo se! Desky se jako zázrakem oživily a jelo se dál. Tentokrát již sme nenechali nic náhodě a s Froxicem připravili vynikající odizolaci desky, které se potvrdilo na benchmarkování Thubanu. Utěsnili jsme ubrousky veškeré možné body vzniku kondenzace a komín vybavili ještě clonou proti stříkání dusíku do stran.
A komín po akci, krásný "sněhulák".
|