Můj článek pojednává o fenoménu, který aktuálně vládne hlavám mnoha uživatelů. Pohádka má ukázat i méně znalým uživatelům počítačů, jak to vypadá s temi "žhavými" novinkami od společnosti Apple. Doufám, že se u článku pobavíte jako já při psaní.
Následující článek je můj školní sloh (chodím na gymnázium do 3. ročníku) na téma "Nic není tak velké, aby se to nedalo ještě nafouknout". Výsledkem měl být fejeton. Známka za tuto práci byla chvalitebná. Důvody byly v podstatě tři. Za prvé je to příliš krátké, za druhé to není fejeton, ale pamflet. S těmito chybami jsem celkem souhlasil.
Co mě ale zarazilo, že text je "moc odborný", protože ani "IT babička" pana profesora nedokázala tento článek pochopit. Při psaní jsem myslel, že největší technologickou firmu světa zná snad každý, steně jako její iVýrobky. Zajímalo by mě, zda jsem se opravdu mýlil. Proto se obracím na vás, abyste dali tento článek přečíst někomu, kdo se o IT nezajímá a následně odpověděli na anketu.
A teď už slíbený článek.
Ojablečném království
Byl jednou jeden král jménem Števe Jobš, vládce Jablečného království. Tamější obyvatelé svému králi ve všem důvěřovali. Jednou král řekl, že užívání více aplikací najednou nepotřebují. Poddaní, ne nepodobní ovcím, souhlasně přikyvovali a se vším naprosto souhlasili. Občané z ostatních zemí nechápavě přihlíželi, co si to ten pán v černém svetru dovoluje tvrdit. Několik spuštěných aplikací v jednu dobu totiž využívali už mnoho let.
Takovýchto absurdních nápadů měl král více a uváděl je do praxe. Kdyby toto provedli ostatní vládci, měli by se svými obyvateli veliké problémy. Ne však Števe Jobš. Jeho království dokonce ještě více prosperovalo a nikdo netušil, jak je to možné.
Ostatní také nechápali velkou jablečnou daň při koupi výrobků, které se odlišují od cizích jen jiným logem a paradoxně méně funkcemi. Tyto poplatky několikrát převyšují výrobní cenu. Platí se zřejmě za jejich magickou auru a wow efekt, který v lidech vyvolává.
Jednoho dne se král rozhodl, že iTelefon je příliš malý. S vidinou: větší výrobek=větší aura=více peněz, začal projektovat iPet. Přiložil vnitřek iTelefonu k větší obrazovce a patřičně zvýšil cenu. Jakmile dílo představil, vzbudil iPet i přes své zjevné nevýhody ohromné nadšení. Jobšovo ego se mezitím zvětšilo, stejně jako obrazovka jeho ivýrobku.
Teď už jen zbývá čekat na obří iPet v podobě iTelevize s 42“ obrazovkou, ale stejnými funkcemi. Števe Jobš mezitím vydělává více a více, filozofové nového věku slastně mlaskají a těší se na další nakousnuté jablečné produkty v podobě iDomu, iMěsta a nakonec pojablíčkovaného iSvěta.
Díky za přečtení. Doufám, že se článek líbil, ještě prosím odpovězte na anketu.
|