Odhady, diskuse a nápady do budoucna
Vzhledem k přibližování data vydání Windows 7 jsem začal uvažovat nad situací, jak to dopadne s programem nLite a zčástí vLite.
nLite začínal původně na Windows 2K, to bylo možná, střelím od pasu, rok 2001. Potom měly přijít v roce 2002 Windows XP,které v té době byly tak trochu Visty. To že byly na svém začátku málo oblíbené, to je jeden z mnoha názorů, které já našel při surfování na Googlu. Jiní zase namítají, že "ikspéčka" byly oblíbené už na svém samém začátku. Měl bych ale přihlédnout k faktu, že tenkrát takový počítač měl maximálně 256 až 512 MB RAM, dnes už máme i 4 GB moduly, pokud ovšem existují. A opět, ohledně 4-gigových modůlů - mám to jen z doslechu stejně jako modul, který má celkem 24 GB (toto prosím berte s rezervou, článek o 24 GB RAM pamětech jsem našel před nějakou dobou na Stahuj.cz, konkrétně Digitálně.cz).
Můžu s trochou nadsázky říct, že XP byly tenkrát Visty. Dnes je však sitace jiná, sestavy s 1 a více GB RAM, na kterých běží XP, nejsou vyjimkou, třeba i ten můj sčot má přesně 1,12 GB, kde si 128 MB vezme integrovaná grafika. Taktéž tenkrát na poli CPU nemusely existovat dnes celkem normální kousky s frekvencí pohybující se hlavně od 1 GHz do 2 GHz, horní vrstva si mohla dovolit i lehce přes 2 GHz. Opět, stejná situace. XP na svém začátku rovná se Vista na svém začátku.
Jenomže tu hraje zásadní roli jeden faktor, který jsem již nepřímo uvedl. Jde o rychlý pokrok, kde už bohužel neplatí zákon o procesorech a jejich frekvencích jednoho inženýra, jehož jméno si z hlavy nevzpomenu. Počítače jdou dále, jsou lepší, výkonější a mnohdy i nějaký ten "lehký" High-End se dá pořídit i do 30 K KČ. Opět, můžu se mýlit, ale sleduji tipy na PC sestavy pravidelně a mám takový dojem, že kdybych tenkrát chtěl opravdu natuněnou mašinu, tak bych musel do banky, abych si mohl půjčit plat šéfa ČEZu nebo plat šéfa Českých Drah.
Nyní je však situace opačná, přispívá k tomu i AMD-ATI (v budoucnu jen AMD, která si vzala ATI celou pod sebe), jejíž grafické karty z rodiny Radeon, konkrétně třeba Radeon HD 4890, lze pořídit od 6000...
Zpátky k nLite a vLite. Kdyby v době, kdy vyšly XP byla současná verze nLite (myslím tím 1.4.9.1), tak by šlo snad o božský nástroj, jelikož si dokážu představit rychlost na slabších strojích. nLite vlastně tomu byl určen. Nejdříve však jen pro odstraňování nepotřebných součástí, v dnešní době je nLite používán spíš jen pro tuning a úpravy, pokud je Win XP instalován na slabší stoj. To ale neplatí o vLite. vLite je de facto na začátku své existence i přes to, že je ve verzi 1.2, která je zároveň i poslední, což je škoda. Tato verze je už 1/2 roku stará, což je další a největší škoda, protože logicky s dalšími verzemi přibývají možnosti, zlepšuje se stabilita a v nesmím opomenout kompabilitu s novějšími verzemi Windows.
7Lite? 7Lite asi nebude, dovolím si říci, že toto pomyslné žezlo převezme vLite, který má pár verzí za sebou a kromě toho jsou Win 7 stále jen vylepšené Visty. Na jednu stranu skvělé z hlediska jakési kopability a jednotnosti, na druhou stranu je to lenost Microsoftu, který nyní odvádí snad dobrou práci (snad to nezakřiknu), ale někteří z Vás, co znají pojem MinWin (nebo MinWin?) mi dají za pravdu, že toto jádro v 7 zřejmě nebude. A ještě na třetí stranu, nebýt Vist a jejich UAC, Windows 7 by ani neexistovalo a Microsoft by se tak neučil z Vist - tím mám na mysli zatahování dalších věcí do OS. Nebo existovalo, ale mohlo by to být něco jiného.
|