Všude slyším od známých, že slyšeli a četli atd.. že 64-bit je blbý, nezvládá 32-bitové aplikace hry atd.Tak jsem se rozhodl napsat něco o tom. snad mě nezabijete za tak primitivní článek, ale někomu může pomoct :)
Všude čtu a slyším od známých, že slyšeli nebo četli, že 64-bit je blbý, nezvládá 32-bitové aplikace, hry atd. Tak jsem se o tom rozhodl něco napsat. Někteří o tom nemají páru a tak volí raději starší 32-bit operační systém. Nedávno jsem konfiguroval kámošovi PC a on na mě, že by chtěl raději 32-bit Windows 7. Já se ho zeptal: "proč?" Odpověděl mi, že slyšel, že 64-bit jsou na nic a nezvládají 32-bit programy a hry.
Tady je malé vysvětlení: 64-bit operační systém (ted mám na mysli jen Windows, o Linuxu toho moc nevím :D) si při instalaci vytvoří dvě složky, jednu s názvem Program files, druhou s názvem Program files (x86), 64bitové aplikace se zapíšou do složky Program files, 32-bitové aplikace se zapíšou do složky Program files (x86), Microsoft se špatně zapsal do podvědomí uživatelům s Windows XP 64bit, kde byly velké problémy s hardwarem, ale Win. Vista a Win 7 jsou vynikajicí 64-bitové operační systémy. Každý nový hardware dnes už podporuje právě tyto dva 64-bitové systémy a vydává na ně kompatibilní ovladače. Takže kdybych to shrnul do takové malé kostky: Windows XP 64bit v žádném případě nebrat, to je špatná volba. Ale Windows Vista či Windows 7 64-bit jsou dobré volby a rozhodně lepší než 32-bit. Takže na 64-bitové systémy nainstalujete aplikace a hry pro 32-bit. Ona aplikace musí podporovat samotný operační systém. Kdybyste instalovali 32-bit aplikaci určenou pro Windows XP na Windows 7, tak by to samozřejmě nešlo. I když občas se to dá oklamat ve vlastnostech, kompatibilita - tam byste zatrhli kompatibilitu pro daný OS - třeba XP SP3. A taky by to mělo teoreticky jet. Navíc Win 7 Professional mají virtual XP.
Výhody a nevýhody obou systémů a něco o nich:
Paměti není nikdy dost
Operační systém si mapuje veškerou paměť, nejen RAM, ale i paměť na grafické kartě a další. Z toho vyvstává obecné omezení 32-bitové platformy na limit 4GB celkové paměti. Jestliže tedy dnes považujeme 2GB RAM jako stále běžnější profesionální standard, pak za 2 roky to bude nejspíše 4GB a to je již množství, které 32-bitová platforma nedokáže využít.
Na 32-bitové platformě si můžeme dovolit nejvýše 3GB RAM, zbylý asi 1GB připadá na grafickou kartu a interní potřeby mapování OS (u každého PC je využití individuální). Toto však stačí pouze pro nejbližší budoucnost. 64-bitová platforma nás od tohoto omezení osvobozuje a dává možnost využít až mnoho terabitů (TB = 1024GB) paměti.
Pokud bychom na počítači s 32-bitovým OS měli instalovány 4GB RAM, pak by sice systém v pořádku fungoval, ale 0.5GB až 1GB paměti by nebylo vůbec využito, jelikož ji systém není schopen adresovat.
Procesor
Procesor, jakožto hardware, primárně rozlišuje platformu co do počtu bitů. Pokud máme 32-bitový procesor, pak nemůžeme provozovat 64-bitový operační systém a tím pádem ani 64-bitové aplikace. Naopak, pokud vlastníme 64-bitový procesor, máme již volbu: provozovat buď běžný 32-bit nebo nastupující 64-bit OS a tedy i 64-bit aplikace.
64-bitové procesory umožňují běh jak v 64-bit, tak 32-bit prostředí. Rozdílem mezi procesory od AMD a Intel v tomto ohledu je implementace. Zatímco procesory od AMD běží nativně i pro 32-bitové prostředí, procesory Intel 32-bitové prostředí emulují a tím běh zpomalují.
Jelikož se jedná o rozšíření 32-bitové platformy x86, označujeme ji jako x86-x64, nebo dnes již zkráceně x64. Společnost AMD ji označuje jako AMD64, Intel jako EM64T (IA-64 u serverových procesorů Itanium, jedná se o zcela jinou architekturu). Typickými představiteli 64-bitových procesorů jsou AMD Athlon 64 (X2) či Intel Core 2 (Duo/Quad).
Výhody x64 OS:
* prakticky neomezená velikost paměti
* připravenost na rodící se 64-bitové aplikace
* u řádně optimalizovaných aplikací potenciální zvýšení výkonu
Nevýhody x64 OS:
* využívání více paměti (~ 25%) Nevýhody x32 OS:
* 32-bitový operační systém Windows dokáže adresovat jen 4 GB (2 na 32) paměti.
Závěr:
V dnešní době, když si budetet kupovat nové PC, určitě šáhněte po 64-bit OS. Dnes je skoro standard mít více jak 3GB RAM a to 32-bit OS neumí využít. Až po čase budete chtít více paměti, 32-bit operační systém vás bude limitovat.
|