Strana 2 z 2 Doplňky
Při vytváření vlny lze využít dvou typů doplňků – gadgety a roboty. Gadgety umožňují vložení aplikace do vlny. Prezentovány byly šachy nebo Google Maps. Mnohem více mě však zaujaly roboty, které dokážou podstatně usnadnit – a mnohdy i vyloženě umožnit komunikaci. Robot překladač v reálném čase překládá z Vašeho jazyka do jazyka Vašeho kontaktu a naopak. Dorozumíte se tak - v rámci možností překladače - i s cizincem, jehož jazyk vůbec neovládáte. Právě roboti umožňují napojení na sociální sítě nebo blogy. Přímo z vlny můžete publikovat na Vašem blogu, číst komentáře uživatelů a odpovídat na ně, nechat si zkontrolovat gramatiku apod. K vytváření dalších doplňků slouží programové rozhraní, které Google Wave obsahuje. Vývojáři si slibují rychlý nárůst počtu různých doplňků. Proč by ne? To co můžeme shlédnout na videu z konference je velmi působivé a možná to podpoří další vývoj. Pokud to nebylo řečeno, Google Wave je open source, takže dveře vývoji jsou dokořán. Google hází rukavici do ringu a je jen na budoucnosti, co dalšího nám "vlnová komunikace" přinese.
Jaké důsledky Google Wave přinese?
Náhradí e-mail a kecálky?
V případě Google Wave jsem optimista. Myslím, že časem plně nahradí e-mailovou komunikaci. Není totiž důvod, proč by nenahradilo. Protokol e-mailu je zastaralý a je čas ho nahradit novým. Všechny nevýhody e-mailu Google Wave potlačuje. Vezmeme-li v úvahu základní funkčnost, wave je e-mail jak vyšitý. Je-li však kontakt na druhé straně on-line, mohu plně přejít z e-mailu do komunikace v reálném čase bez nutnosti spouštět Skype nebo ICQ. Moc bych nedoufal, že Wave nahradí i kecálky. Jednotlivé IM sítě mohou nabízet různé služby a každý klient si najde to své. Podstatou výhodou Google Wave však může být vznik doplňků, které umožní v rámci jednoho „Wave“ účtu komunikaci s více IM sítěmi. Obdobně jako u Mirandy.
Zřejmě vznikne více poskytovatelů „vlnové komunikace“, obdobně jako je tomu nyní u e-mailu. Myslím, že se toho chopí tradiční poskytovatelé e-mailových schránek, kteří se možná budou cítit v ohrožení. Očekávejme tedy vznik Seznam Wave nebo třeba Yahoo Wave.
V čem je největší přínos?
Největší přínos vidím v multi-user komunikaci a možnosti kolaborace na jednom dokumentu, kdy v reálném čase vidíte, kdo a jaké změny provádí. Takovou aplikaci jsem dlouho hledal, je to velice vhodné pro spolupráci přes internet. Takové aplikace sice již existují již dnes, většinou jsou však placené. A nyní nám ji Google nabízí zdarma.
Velice schopným pomocníkem může být Google Wave ve firemní sféře, kde dokáže integrovat různé typy obsahu pod jednu platformu a na jedno místo. Mnohem jednodušší bude pořádat meetinky po internetu, snazší budou brainstorming akce - to co ve více lidech vymyslíte můžete velmi snadno upravit přímo ve vlně do podoby výsledného dokumentu a výsledky zpřístupnit dalším osobám prostým přidáním je do vlny.
Obecně může být velmi silný v integraci různých služeb pod jednu službu. To bude samozřejmě záležet na množství a kvalitě vzniklých doplňků. Velice lákavá je představa, že budete z jedné Wave služby moci posílat e-maily, chatovat s přáteli, publikovat na DDworldu, hrát šachy po síti, diskutovat na cizojazyčných fórech. Velmi brzy vzniknou doplňky pro RSS čtení, pokud již neexistují.
Monopol Google? Ale jděte...
Vůbec se nebojím Google molochu a toho, že by se Google stal monopolem, kterým z ekonomického hlediska není. Google stále přichází s něčím novým a jejich nástroje jsou velmi užitečné (např. Google Analytics známé především webmasterům). Jistě že se snaží skrze Google Wave o něco snaží. Možná ne přímo prostřednictvím Google Wave, možná mu jde o změnu, v užívání internetu, které bude moci následně využít. Proč ne, když se nám to bude líbit? Jejich touha po zisku mi vůbec nevadí.
Osobně se velmi těším na 30. září, což je vlastně dnes, v datu uveřejnění článku. Sto tisíci registrovaným osobám zašle Google pozvánku do Developers Preview, kde si budeme moci vyzkoušet vše na ostro. Je jasné, že ani Google Wave nemusí být dokonalý, zejména ze začátku, kdy ho budou doprovázet porodní bolesti. Zatím bude mít problémy s uplatněním HTML5, na kterém staví a jelikož dominantní prohlížeč z Redmontu zatím tuto verzi jazyka nepodporuje, uvidíme, kdy se dočkáme skutečně masového nasazení.
Internetové zdroje
Google Wave: A Complete Guide Google Wave: What Might Email Look Like If It Were Invented Today? Google Wave – oficiální stránka Videozáznam z konference Google I/O – představení Google Wave Chybné pojetí monopolu a jeho politicko-ekonomické důsledky
Doporučím také heslo „monopol“ na www.wikipedia.org.
O autorovi
Nejsem počítačový odborník, jen nadšenec pro IT novinky. Jsem ekonom, proto poznámka o monopolu.
|