Jak jsem se dostal od Windows k Ubuntu Linux Tisk E-mail
Napsal Karel Válek   
Úterý, 10 listopad 2009
altJak to vlastně je s tím Okenářem, co se až moc začíná kamarádit s tučňáky?

 

 

 

  Článek netradičně začnu tím, že budu kalkulovat „flame“ v předchozím článku, kdy jsem představoval Ubuntu 9.10 Karmic Koala. V diskusi se pomalu roztrhl pytel s tím, že jsem udělal pár chyb, které jsem buďto udělal záměrně, či nikoliv. A čeho se dočkáte?

 

Historie v kostce

   Jsem oběť svého vlastního výzkumu, kdy jsem se s Linuxovými operačními systémy seznámil v době, kdy jsem prováděl testy na vývojové konfiguraci nLite. Tehdy jsem byl opravdu hlupák, že jsem si zahesloval složku s dokumenty, do které jsem se nemohl dostat ani po přeinstalaci plného Windows XP Home. Jinými slovy, chyba nastala mezi židlí a klávesnicí s obrazovkou.

  Slax, který mám do teď, na jednom zapomenutém přepisovatelném CD tato data dostal zpět a to byla první rána pro Windows. No jo no, měl bych říct pro uživatele. Uživatel si ladil operák, nainstaloval jej a poté vzteky mlátil do stolu.

  A co z dat zbylo? Nic! Vše začalo morálně stárnout, ironií bylo, že jsem začal nové dokumenty vytvářet už týden po záchraně a ty staré přišly zkrátka. Tehdy to byly uložené hry do Sims 2 (což je dneska historie ležící na jiném stole, nikoliv na mém), Depedent Component list pro nLite, nějaké kresby a tak dál. Vše se ztratilo a místo toho se objevily nové věci. Zbytečnost. Ovšem první krok k Linuxu.

slaxlogo2
Slax Linux logo

  Vaše hlavy si dovolím zamotat ještě teď, co Vám k vašemu vzteku z nechronologičnosti řeknu, že prvního Slaxe jsem získal od známého. A to byl ten Slax, co zachraňoval data. Pěkný guláš, že? Kdo je viníkem? Můj přítel, náruživý Widlák. Dal mi do ruky zbraň, kterou později užiji na soukromém zájmovém srazu nLite/vLite Tuning Arena. Ovšem, nepředbíhejme.

  Další olej do ohně přilil i DDWorld, ovšem ještě předtím oheň zapálilo fórum-poradna na Idnes, když jsem si dával dohromady tipy na stavbu nového PC, jaké komponenty a jaký case. A jeden z diskutérů dal odkaz na DDWorld. A co se stalo?

  Tuner se dal do křížku s openSUSE 11.1. Narazil na něj v jednom článku popisujícím funkce a použití v domácnosti. A co se dále stalo? Chytl jsem se. A nějaký měsíc na to jsem začal stahovat openSUSE 11.1.

suse-logo-green
Suse Linux logo

  Po stáhnutí OS jsem ho nastartoval jako Live distribuci a vybralo si KDE. Ovšem to byl první kámen úrazu. KDE bylo ve verzi 4.3, zatímco Slax disponoval 3.5. „Tři pětka“ vypadala skoro stejně jako Windows v klasickém nastavení, zatímco „Čtyři trojka nabízela rozhraní podobné Windows Vista nebo Windows 7, ovšem bez druhého panelu se zástupci. Abych byl přesný, tak šlo o jen nabídku „Programy“, která byla de facto stejná jako u šesté a nyní i sedmé generace Winů.

 

Ubuntu přichází

  Po tomto „neúspěchu“ navázat s Linuxem přátelství, přišel další impuls. Opět se situace přesunula na Idnes, kde jsem se seznámil s Wubi a tím pádem s Ubuntu. Stáhnutí Wubi byla záležitost jedné minuty, zatímco download samotného Ubuntu přes Wubi coby aplikace Windows byla na delší počkání. To jsem využil k menšímu náhledu na to, co mě čeká. Celý systém ovládání Ubuntu byl stavěn na Gnome, s kterým jsem se v té době viděl poprvé v životě. Stavba operačního systému byla naprosto rozlišná. Zatímco KDE bylo podobné Windows, Gnome sázelo na jednoduchost. A to také byl plus pro seznamování.

klogo-official-oxygen-3000x3000
KDE logo

  Po stáhnutí jsem zkoušel instalaci jako klasickou aplikaci ve Windows. Toto Ubuntu se honosilo jménem Odvážná volavka, v anglickém originálu Hardy Heron. Ovšem na číslo verze si vzpomenout nevzpomenu, ani kdybych se rozkrájel.

  Číslovky verzí hodím za hlavu s argumentem, jak to vlastně dopadlo. Vše dopadlo na výbornou. Ubuntu mi najelo, si po menším čekání, ale najelo. A seznamování začalo. A to je výsledek dneška. Výzkum, který nevyšel, skončil stejně jako Rezonanční kaskáda v Half-Life.

 

Pravda klepe na dveře

  Těžko se to přiznává, ovšem je to tak. První pokus vyšel, druhý ne, a poslední výzkum rovná se výsledek Rezonanční kaskády ve výzkumném středisku Black Mesa v Novém Mexiku.

  První verzi Hardy Heron jsem poté odinstaloval a nešťastnou náhodou minul Gutsy Gibon (pokud se nemýlím). Jenomže šel čas a na PCTuningu se objevil Jaunty Jackalope, známý jako Pivoň lesní a Čilý zajdalen. Řekněme, že správné jméno je Pivoň a ten se v notebooku zabydlel. Hned vedle testovací konfigurace Windows 7.

  Prvním olejem do již rozhořeného ohně byla stará verze vLite, která je už tak zastaralá, že s ní nešlo konfigurovat a získat tak lepší výsledky. Jediné, co šlo, bylo jen přidávat funkce a stále upravovat tak, aby byly Windows 7 rychlé. Jediným plusem bylo jen síťování, jelikož v domácnosti byly dva počítače. Statický a laptop. Statický jsem ponechal „svému osudu“, zatímco laptop se stal mojí pojízdnou „laboratoří“. A co je nejlepší? Nejsem na hlavním, který sdílím s ostatními (a tak se nemusím bát „Co to zase je?“), ale pěkně na svém. A to je další půllitr benzínu.

ubunbtu-logo-and-hardy-heron
Ubuntu "Hardy Haron" logo

  Ubuntu se mi tak zalíbilo, že jsem se rozhodl udělat si menší sbírku. Zatímco Hardy Heron se sháněl na Stahuj velmi pěkně, šedesátičtyř-bitový Jaunty se hledal hůře. Mám x64 procesor, tak na co sakra 32 bit?! I teď používám softwarový odpad ve formě x86 softwarové výbavy notebooku.

  Nicméně, Jaunty Jackalope se objevil v notebooku jak v zastaralé „dvaatřicítce“, tak v novém AMD64. Zatímco první jmenovaná šla na testy na Statik, AMD64 se usadilo v notebooku. A čekání na další, společně s Windows 7 se zastaralou architekturou, začalo.

 

Karmická koala získala jasné slovo

  Po tom čekání se objevila i Karmická Koala. První věc bylo samozřejmě bootování, které mi vzalo dech. Jo, někteří namítají, že se nic nezměnilo, ovšem já to beru z té jiné stránky, kdy Windows 7 nabootuje pomaleji, než Ubuntu.

  A když už jsem znovu u Windows 7, tak připojím ke slovu i Vistu. Někteří namítali, že srovnávám Vistu s Ubuntu a poté vyřknu ortel nad W7. Za prvé, Vistu jsem použil jako vynikající příklad toho, jak vypadá operační systém zdevastovaný nenasytností po penězích jedné bezcitné společnosti, která se neštítí i špionáže. O tom za chvíli.

  Ortel nad Windows 7 jsem vynesl, protože jde konečně o odladěný systém, který stojí za to hodnotit. Jasně, opět tu bude flame, že mám používat jen to co mám. Řekl jsem Vistu proti Ubuntu, tak budu hodnotit Vistu s Ubuntu. Ovšem je to zbytečné – Vista nemá ani „tělo“ na to, aby mohla s Linuxem zápasit. Zatímco Windows 7 jej má, ale i tak to je pořád mastodont.

windows-vista-logo

  Nebudu tu nadržovat Linuxu, Ubuntu je taky pěkný Otesánek a těch 5-6 GB na disku je taky docela dost na to, abych to mohl hodnotit jako brzdu. Ovšem to je HDD a pokud by tam byl SSD, tak se část těchto problémů prostě ztrácí. Správně bych to srovnávat němel, ovšem když už, tak už. Byl by asi hřích nezmínit neschopnost Visty inteligentně použít úložiště typu SSD. Opak by měl být pravdou u nastávajícího Ubuntu s podtitulem Lucid Lynx, který má nabootovat během, nebo při troše štěstí, i pod deset sekund.

  A kde je ta pravda, o které tady melduju už od začátku? Použitelnost a jednoduchost! Za prvé, Ubuntu není Windows a vice versa. Windows jsou mastodonti (Windows se propadají pod vlastní vahou, citace neznámého člověka), zatímco Linux, a konkrétně Ubuntu, také. Ovšem umí toho využít. Dalším plusem je příkazová řádka, kdy stačí napsat jen jméno programu a ten se spustí, a to je to, o čem si Windows může nechat jen zdát. Dalším kladem je Centrum Softwaru pro Ubuntu, ale i pro ostatní distribuce. Není tajemstvím, že třeba takové Kopete, běžně se vyskytující ve Slaxu lze doinstalovat do Ubuntu jak přes Centrum, tak přes „komandlajnu“.

  Na druhou stranu je faktem, že Ubuntu na rozdíl od Windows neumí některé grafické karty. ATi na Linuxu však nejsou problém. Jaká situace panuje u nVidie (jak je to správně? hm...), nevím, jelikož se řídím uživatelskými recenzemi a ty neslavné přehřívající jádra v noteboocích mě přesvědčily k volbě konkurenční ATI, které důvěřuji i jako majitel integrované ATI Radeon 9100 IGP na statickém PC.

windows7logo

  Zpátky k tématu. Dalším faktem ovlivňující mé kladné hodnocení Linuxu je, že jako běžnému uživateli a nyní i členovi projektu Reconstructor (o tom příští článek, „nLite pro Ubuntu“, který nevím kdy vyjde, až si Reconstructor okoukám), Linux začíná stačit. Sám si všímám toho, že v Ubuntu trávím najednou více času, mám tam své data, články, knihy, které píšu v OpenOffice.org (ano, vracím se zpět k opensource, ale i tak mám koupené MS Office 2007), či poslouchám hudbu ve VLC. Taktéž si všímám krásy příkazové řádky, kdy stačí napsat jen jméno programu a on se prostě spustí.

  Windows mám nedobrovolně pro to, abych mohl pracovat ve škole. Někteří budete namítat, že je nemám používat. A jak bych je mohl nepoužívat, když tam mám dokumenty v „uzavřeném formátu“ (jak by říkali někteří příznivci opensource), které neotevřu nikde jinde, než v MS Office nebo další hauzomera, jako například vektorová kresba, se kterou si rozumí Corel.

  A opět, najdou se tací, kteří mě budou nadávat, že mám používat Wine. Jo! Wine. Jo ale já jej nemám nainstalován. Instalací nic nezkazím, ovšem chci si ještě užívat té romantiky, kdy je ještě Ubuntu neposkvrněno balastem z Windows. Tento „balast“, jak jsem naschvál řekl, není nic jiného, než viry a spyware. Je to chyba to tak říct, ovšem zastávám názor, že Linux bez Wine je proti virům nikoliv imunní, ale rozhodně se v něm nešíří tak dobře, jako v systému barevného motýla.

  Největším důvodem však zůstává stále „vystačím si s tím“. Nevidím důvod, proč bych měl nadále setrvávat u Windows, když mi Ubuntu nabízí docela i více. Stále se pohybuji v oblasti „běžný uživatel“. A ten běžný uživatel říká, že mu to stačí. Líbí se mu to.

  Já to potvrzuji. Vyhovuje mi to. Windows přestávají sloužit, jediný účel, který mají, je jen Corel, MS Office a pěti-hodinová výdrž. Ubuntu nabídlo více, Compiz, volně stažitelný software, vynikající funkčnost hardwaru...

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 16:58:33
avatar
Fajn článek, hlavně druhá půlka.

Citace:
..a konkrétně Ubuntu, také. Ovšem umí toho využít.

Konkrétně jak umí Ubuntu svého mastodontství využít? Můžeš mi to trošku víc osvětlit?

- ad. spouštění programů zadáním názvu:
To už je jen na uživateli, jestli mu to tak vyhovuje, mě osobně tato featura nechybí. A propos, když ve Windows 7 klikneš na start a napíšeš název programu, tak ti ho taky spustí, takže dle mého to ve Windows 7 jde.

- ad. "Linux [mi] začíná stačít":
U mě to je přesně naopak - mě stačí Windows. Nemám potřebu přesedlávat na Linux, protože vše, co potřebuji a používám, mi Windows nabízí ve formě buď zabudovaných programů nebo stažitelného open-source či freeware (OK, možná až na MS Office, který jsem si musel dokoupit).

+ navíc vše, co děláš ty v Ubuntu (články, knihy v OpenOffice.org, poslouchání hudby ve VLC) můžeš se stejnými programy dělat i ve Windows, takže opět například pro mě to není důvod, proč bych měl přecházet z Windows na Linux.

-ad. W7 bootují pomaleji:
To pro mě není zásadní problém, jelikož notebook stejně každý den uspávám, tudíž ho restartuju tak možná jednou týdně. A uspávání + probouzení na W7 netrvá nijak drasticky dlouho.
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 17:27:58

Ač se to nezdá kvalitních programů pro Windows takový přehršel není. polovina z nich je naportována z Linuxu/Unixu. Navíc prostředí unixů je mnohem pohodlnější na správu i ovládání. Je to jak přesedlat z Mercedesu do trabanta.
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 18:29:21
avatar
OpenOffice.org na Linuxu vs. na Windows je jak Mercedes a Trabant? To samé GIMP? Těžce pochybuju.. Jaký pro to máš podpůrný argument?
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 19:18:05

Nikoli. Unix je systém, který navrhli profesionálové a je to na tom návrhu systému vidět. U Windows, kamkoli se podíváš kouká na tebe strašák imbecilního návrhu MS-DOSu.

Výčet toho by byl na telefonní seznam, a technická diskuze na půl knihy, pro správce systému je Windows pohroma. Z pohledu end-usera, který si systém nespravuje sám je GUI Windows jako střelit se do nohy a běžet maraton, CLI prostředí Windows v efektivní podobě prakticky neexistuje.

Jistě že si můžu sáhnout GIMP pro Windows, ale proč bych to dělal, když jejich pracovní prostředí považuji za příšerné? Na Linuxu mi běží všechny aplikace, které potřebuji, takže mm svobodnou volbu systému a ta je jasná.
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 20:30:19
avatar
Moc argumentů jsi teda nedal, věci jako "výčet by byl na telefonní seznam", "pro správce systému je Windows pohroma" atd. jsou jen mlžení bez jakékoliv informační hodnoty nebo podstaty, proč tomu tak dle tebe je (tj. subjektivní názor, nic víc, nic míň - navíc nepodpořenej žádným faktem).
Aha, takže Windows zřejmě navrhli amatéři, kteří ještě den před tim prodávali na trhu švestky, viď? ;)

Ale já tady nikoho nehodlám přesvědčovat, jestli je Linux nebo Windows lepší OS. Ať si každý zvolí sám, který mu vyhovuje; ta volba tady je. Já si zaplatil Windows a na to, co potřebuju, mi stačí.

Jen mě štve, jak spousta zastánců Linuxu pořád všechny ostatní přesvědčuje, jak je Linux skvělý, a jak ho všem vnucuje.

To, že lidi používaj' Windows neznamená, že jsou něco horšího než uživatelé Linuxu, kteří o nich mluví/píší neustále pohrdlivým způsobem!
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 22:48:00

Ach jo. Přesně tuhle dementní diskuzi jsem nechtěl vést. Předně si ujasněme, že vás nepřesvědčuji, nic vám nevnucuji - to VY jste se ptal, a protože zřejmě na odpovědi trváte, tady ji máte.

1) V unixu je vše reprezentováno souborem. Je to jednoduché a vysoce efektivní. Můžete výstup ze zařízení jednoduše načíst jako výstup ze souboru a poslat na jiné zařízení, reprezentované jiným souborem. Tohle má dalekosáhlé důsledky pro úžasnou jednoduchost unixu. Windows nic takového nemají. Nemůžete číst a posílat výstupy z blokových zařízení, protože ve Windows neexistují.

Například pevné disky a jejich oddíly. V unixu jsou pevné disky značeny sda sdb sdc atd...., jednotlivé oddíly pak sda1 sda2 sda3...atd. Z adresářové struktury jsou navíc snadno přístupné pomocí blokových zařízení /dev/sda atd... Velice snadno můžete přečíst libovolnou sekvenci bytů z disku pomocí programu dd a uložit ji do souboru. Například dejme tomu že chcete zálohovat MBR disku. Jednoduše přesměrujete výstup z /dev/sda (blokové zařízení reprezentující HDD) do libovolného souboru třeba MBR.backup:

dd if=/dev/sda bs=512 count=1 of=MBR.backup

Windows nic takového neumí. Přiom takto můžete pracovat s libovolným zařízením, třeba s myší.

2) Unix využívá systém souborů dlestandardu FHS. Všechny oddíly jsou zapojeny jako adresáře do kořene /. Toto uspořádání přináší nesčetně výhod o kterých bych tady mohl mluvit do blba. Například máte li více systémů, každý z nich má svůj kořen /. Navíc můžete libovolný ze sysstémových adresářů sdílet mezi systémy, je li to pro vás výhodné, protože nstartovaný systém odíly připojuje dle své potřeby do svého kořene.

Windows používají písmenka, což je jedno z nejimbecilnějších rozhodnutí a pozůstatek MS-DOSu. Při více instalacích nemají každé Windows svůj C: oddíl, ale pouze další z neobsazených písmenek. To vede k totálnímu bordelu, protože jednou jsou Windows na C: po druhé na D: atd. A to není vše. Představte si třeba, jak by bylo úžasné sdílet Program Files. Pochopitelně to nejde. Microsoft sice později pochopil, že s písmenky šlápl vedle a doplnil NTFS o možnost přopojování partitions do adresáře, ale k takovému využití například Program Files je třeba překonat řadu dalších překážek.

3) Registr. => Debilita numero uno. Kritická závislost systému na binární databázi (rozuměj člověkem nečitelné), to museli být hodně zhulení když to vymýšleli. Jek se to rozbije, logicky to nelze opravit. Unix používá plain-textové souubory. Systém opravíte vždy. Neopravitelný stav téměř neexistuje.

4) unix má X-Window system. Toto uspořádání síťového grafického prostředí ve formátu client-server umožňuje obrovskou variabilitu. Aplikace může běžet na lokálním počítači, stejně jako na vzdáleném systému, a pro uživatele to nepředstavuje žádný rozdíl, protože komunikuje s jeho lokálním X-serverem. WDDM Windows nic takového neumí. Windows nebyly navrženy jako síťový systém, a jediné na co se zmohli je těžkopádný Remote Desktop.

5) Unix/Linux kernel umožňuje dynamické zavádění jaderných modulů za běhu. Díky tomu se tento systém nerestartuje po instalaci ovladačů a důležitých sstémových komponent. Místo toho sekomponenta spustí za běhu. Vyjímku tvoří výměna jádra, což je logické. Windows nic takového neumí. Zkuste si nainstalovat driver od grafiky a nerestartovat.

6) Unix má mnohem lepší fileystémy. Fragmentace sstémových souborů jako je Ext3 a Ext4 se po mnoha letech používání pohybuje do 10%. Pro flash paměti lze používat žurnálovací JFFS2 systém, který toto paměťové médium neničí neustálými zápisy nastejném místě. Windows mají jen zastaralý NTFS se sklony k fragmentaci a tragický FAT32, který nesplňuje nároky na moderní FS vůbec, ale je to jediné co vám Windows umožní bezpečně používat na flshdisku.

7) Windows neumí boot z SW RAID pole. Tato neschopnost vedla k tomu, že výrobci chipsetů vymysleli Bios Fake RAID, který umožnil Windows nastartovat systém z RAIDu. Přitom se nejedná o nic jiného, než SW RAID, kde je potřeba spolupráce BIOSu a externího ovladače. To jen zvyšuje rizika možných problémů. Linux umí sestavit SW RAID a bootovatz něj bez problémů a nepotřebuje k tomu podporu v BIOSu.

atd.... skutečně mě to nebaví...
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-11 14:06:37
avatar
ad 1) Výhoda Linux, uznávám, ale běžný uživatel se bez toho obejde.
ad 2) Ne všem "písmenka" vadí, ale OK, výhoda Linuxu. Jaký význam má sdílet Program Files (opět běžný uživatel to nepotřebuje)?
ad 3) Tady si nejsem jistý - pokud se mi rozbije binární databáze, sotva ji opravím, to je pravda. Ale když se rozbije textový soubor (ve výsledku stejně reprezentovaný binárně), tak jakou mám šanci ho opravit? A když z něj vypadne třeba jen jediné slovo, tak to také přeci neznamená, že ho lehce opravím, když na jeho místě může být mnoho možností. Pokud se pletu, oprav mě.
ad 4) Jak sám píšeš, Windows nebyly vytovřeny jako síťový systém, tj. nevím, proč se jim to vytýká (asi stejné, jako když Ferrari není navrženo pro jízdu lesem, tak proč to zmiňovat jako jeho nevýhodu?).
ad 5) Velká výhoda Linuxu, jo, to už by využil každý.
ad 6) Většina lidí stejně každé dva roky reinstaluje OS, takže to mi nepřijde jako takový problém.
ad 7) Nevím, jestli tohle běžný uživatel využije, jinak samozřejmě výhoda Linuxu.
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-12 11:26:30

ad 1,2) Ach jo. Argumentaci běžným uživatelem jsem čekal. Je úplně nesmyslná. Někdo totiž musí pro ten systém tvorit aplikace. A ten se s temito vlastnostmi bude potýkat vždy. Pak má ve výsledku tatáž aplikace pro Windows 10 větší velikost a 100x složitější kód. Z toho následně vyplývajíé chyby, expolity atd... Nakonec je bit hlavně obyčejný uživatel.

ad 3) Pokud se vám rozbije txt soubor, můžete tam obyčejmýn txt editorem provést úpravy. Můžete si ten soubor natáhnout ze zálohy. Můžete ho napsat znovu. A hlavně, nemá to vliv na ostatní konfigurační soubory. Poškození registru znamená často, že nefunguje nic.

ad 4) Na neschopnosti Windows vydělaly externí firmy miliardy. Díky tomu mnoh ofirem v minulosti používalo například síťová řešení Novellu, s hacknutou přihlašovací obrazovkou Windows.... Nevím proč mám pouívat neschopný systém, který nic neumí, abych při každém dalším požadavku ho musel prasácky modifikovat externím softwarem. Je evidentní, že použiji schopné a funkčí prostředí rovnou a mám klid.

ad 6) Reinstaluje OS, protože má Windows. v Linuxu často jednou nainstalujete, a pak používáte donekonečna.
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-12 13:14:42
avatar
OK, nemám chuť to již dál rozvádět, protože tahle diskuze stejně nikam nesměřuje.

Citace:
Nevím proč mám pouívat neschopný systém, který nic neumí, abych při

Předpokládám, že vás nic nenutí. Ať si každý používá, co chce a co mu vyhovuje. U mně to jsou Windows, u vás je to Linux.
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-13 22:43:55

To jsme si snad ujasnili hned na začátku ne?

Diskuze byla o kvalite systému jako takového a jeho technologií. Né o tom co někomu "stačí" nabo vyhovuje.
Raccon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-20 08:55:11

Otázka je kde se ta kvalita systému projevuje.
Xerxes [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-11 19:15:56

Musím říct, že linux se za poslední roky hodně zlepšil. Nejvíc se mi na něm líbí svižnost systému - o tom si windows 7 mohou nechat jenom zdát. Jinak nejsem vyhraněným příznivcem ani jednoho systému, oba mají svoje pro a proti, ale jako programátor hodně oceňuju bash. To mi windows prostě nenahradí! Škoda, že drtivá většina nejvíce používaných programů je jenom pro windows a to třeba i včetně her...
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mám pár dotazů. 2009-11-10 19:19:12

Nějak jsem z toho článku nepochopil, co jste to měl za problémy s KDE4 potažmo Opensuse.

Když jsi se zapojil do projektu reconstructor, už jsi viděl Opensuse studio?
kukulin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 17:35:01

Prvni otazka, s KDE4 jsem se na poprve moc nezžil, ale pote se s nim naucil pracovat. Na prvni pohled mi prislo neprehledne.

2. cast, nevim jak mam chapat?

SUSE Studio znám a používám, tod odpoved k posledni otazce...
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 19:19:44

omlouvam se. necetl jem poradne a u toho pracoval. Opraveno
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 20:32:32
avatar
Jinak pořád bych se chtěl dozvědět, jak Ubuntu toho svého mastodontství využívá?
zumpar1234 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-11 14:27:10
avatar
Inu Linux jeho rozšírenie sa pohybuje na úrovni štatistickej chyby. najlepšie na tom je že pre bežného užívateľa je absolútne nepotrebný. neprítomnosť výrusov na Ubuntu(a dalších OS postavených na Linux jadre s GUI nadstavbou) je len kôli nízkej rozšírenosti a nie kôli dokonalosti OS samotného. A to vie každý kto sa do toho rozumie.

Podľa mňa sa snažia mnohý Linuxom len odlíšiť od ostatných. Byť "IN" a zahrať sa na "experta" sa dá s Ubuntu veľmi dobre. Ale aj tak tam používajú tie isté programi ako na WIn mnohokrát horšie a ešte aj s množstvom bugov. Sám nepoznám žiaden program ktory by nebol na Win ale na Ubuntu a bol by pre mňa nejako životne dôležitý. A ruku na srdce open ofice nie je žiadna výhra a kopírovanie MS Office je v poslednom čase v pripade openoffice zjavne.
Raccon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-20 09:04:13

No já zkoušel Ubuntu dva týdny, před tím taky starší vezi, ale nevim no, kde se ty výhody projevují. Nějak mi nenabídl nic navíc, ba naopak, je to zajímavý systém ale to hlavně proto že je zadarmo. Zminují se tu různé technické výhody, ale pro mě jako pro uživatele, který se v technických odlišnostech (výhodách) linuxu nechce utápět to nemá význam. Mě ubuntu osobně nenadchnul nebyl na mém starém stroji rychlejší než windows 7. Výhody které tu Pepan44 uvedl jsou jistě zajímavé ale nevim, nějak jako člověk, který se nechce linuxem přímo zabívat, nevidím nějakou výhodu. Linux by musel nabídnout víc pro běžného uživatele aby porazil windows. Pak bych byl první co by ho šířil.
ETNyx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-25 17:38:39

Zdravím, zajímalo by mě co by podle Vás Linux měl nabídnout aby byl "lepší" než Windows?
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 18:58:39

Předpokládám že otázka směřuje na příspěvky nahoře, ale přesto přidám svou trošku do mlýna. Podotýkám že z pohledu uživatele Windows, co občas proťukne aktuální linuxovou situaci.

Tak zaprvé, Jména souborů. Většinou se jedná o počáteční písmena popisů funkce, ale mě to připomíná spíš výsledek Hash funkce.

Dále je tu konfigurace. Ve Windows je na většinu věcí udělán nějaký formulář, kde je většina funkcí popsána a případná editace parametrů je uživatelsky pohodlná. V linuxu je sice manuál, ale listování v mnohastránkovym vypisu prostě není ono. Nemluvě o nepohodlnosti změn parametrů na příkazové řádce.
Half [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-12 09:23:42

pekny clanok, i ked z mojho pohladu je pisany az v prehnane optimistickom duchu vyznievajuci az prilis dobre pre GNU/linux ako taky..

kazdy OS ma svoje PRE a PROTI a preto sa snazim na to pozerat mierne z nadlhadu. z toho dovodu by som si nedovolil tvrdit, ze je nejaky system lepsi alebo horsi. mozem ale povedat, ktory system mi vyhovuje viac alebo menej a to vzhladom od toho, co od systemu ocakavam, ake programy pouzivam atd. ..

opat doplnim par veci:
linuxova alternativa na tvorbu vektorovaj grafiky je Inkscape, ktory je z mojho pohladu v niecom este lepsi ako Corel - urcite je ale plnohodnotnou nahradou. ten samozrejme podporuje velke mnozstvo formatov suborov a nema problem otvorit ani corelovske *.CDR. (treba len doinstalovat balicek python-uniconvertor, pripadne len uniconvertor .. zalezi na distribucii..) takze v tom problem nevidim.. spätna kompatibilita je tiez zarucena - staci subor ulozit ako EPS a nemal by byt problem ani na win ani na mac .. (nie som si isty, ale corel alebo illustrator by mali vediet orvorit aj SVG) kazdopadne s EPS si poradia oba programy..

rovnako aj OO.org by nemal mat problem otvorit vsetky subory MS Office (doc, docx, xls, ppt a pod..) samozrejme zlozitejsie dokumenty s makrami, pripadne s prepojenim na DB uz mozu robit mierne problemy..

nevidim rozdiel v bezpecnosti linuxu s nainstalovanym wine alebo bez. wine je len linuxova aplikacia, ktora (jednoducho povedane) doda linuxu potrebne DLL kniznice na spustenie windows aplikacii.. virus, ktory by sa chcel dostat do systemu cez nejaku spustenu win aplikaciu cez wine nema ziadnu sancu, pretoze nema ziadne opravnenia na to, aby sa vobec spustil.. zasahy do systemu moze totiz robil iba root. a to je dalsi zasadny rozdiel medzi linuxom a windows. myslim si, ze cca 99% uzivatelov windows figuruje ako administrator a len malokto je spusteny ako user s obmedzenymi pravami..
_Mara_ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - spousteni pres terminal 2009-11-14 14:01:44

Napsat do terminalu nazev programu a .... On se spusti ? no, to je fakt dulezita vlastnost systemu.... Pridej si ve win do promenne path cestu k danemu programu a muzes to spoustet taky pres konzoli.... Pokud ti to (jak vidno) vyhovuje vice....
Mrnus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-22 13:40:23

Citace:
Jo ale já jej nemám nainstalován. Instalací nic nezkazím, ovšem chci si ještě užívat té romantiky, kdy je ještě Ubuntu neposkvrněno balastem z Windows. Tento „balast“, jak jsem naschvál řekl, není nic jiného, než viry a spyware. Je to chyba to tak říct, ovšem zastávám názor, že Linux bez Wine je proti virům nikoliv imunní, ale rozhodně se v něm nešíří tak dobře, jako v systému barevného motýla.
Jak by mohl být linux poskvrněn balastem z windows?
Mario1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - plusy i mínusy 2009-11-25 09:56:13

No když jsme u těch +-
Widle
+spousta aplikací a her díky rozšířenosti (holt dobrý marketing)
-náročnost, cena, zastaralý FS, není nativní možnost mít několik ploch i když to systém očividně umí

Linixová distribuce
+"zdarma", spousta aplikací, ucelenost, nároky-každý si vezme distribuci podle potřeby, rychlý FS, plochy, nastavení aplikací
-pro někoho množství distribucí

Podobné/stejné aplikace jsou na win i Linux. Dělám s AVR mikrořadiči a na Win mě chybý nativní programy, ale jako má Linux Wine, má Windows Cygwin a spoustu portovaných aplikací

Vzhled prostředí (explorer,KDE,Gnome,...) ergonomii programů (Photoshop, GIMP) ať si každý soudí dle sebe
Moha lidem jsem naistaloval "Linux" do PC do 10tis. Nikdo nechce dát opakovaně cca 2500 za oem nebo 4000 za krabicovou verzi.
Běžný uživatel stějně nepozná rozdíl, furt kliká na ikonku Firefoxu(Opery atd) a v liště má zelenou sedmikrásku, na ploše fotku z dovolený a dvojklikem otevře video, fotky atak.
Michga [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-12-30 20:24:49

No pokud mě je známo tak v linuxu nejlepší emulátor na hry je cedega.. sic je placená ale zatím obstává ve většině her nejlépe..

třeba řekněte..v čem je Linux lepší než Windows pro hráče..
Tokamak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 18:18:32
avatar
Kdyby sly vsechny hry co jdou na widlich i na linuxu tak je win mrtvej.
Dhatz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-09 19:45:40
avatar
automatodokončování je dobrá věc když to dává smys, si pamatuju jak jsem naťukával adresy s www.
a ten motejl je hustý nápad, jednou udělám animaci jak až příliš potetovaný winmotejl sedne na větev, a v následujícícch 2 framech se ulomí a propadne se s ní 100 metrů do země.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 725x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1964x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2155x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3975x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1381x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1301x
Komentářů: 1