Jak se zpomaluje boot OS po instalaci programů |
|
|
Napsal Tomáš Hort
|
Neděle, 19 září 2010 |
Jak pokračuje hledání po brzdě startu operačního systému Windows 7? Přináším další zajímavé informace a zajímavé náměty na společné řešení v diskuzi.
První díl článku o updatech pro Windows 7 jsem napsal v reakci na to, že se mi na dvou různých sestavách po nainstalování všech aktualizací výrazně zpomalila doba při startu systému. V podstatě jsem to nijak podrobněji neřešil a napsal, že se tak stalo.
Po vydání článku jsem však postupně nacházel po internetu zajímavé informace a také díky vaším reakcím v diskuzi jsem vyzkoušel další možnosti. Zkoumal jsem, co přesně brzdí start operačního systému a jak na něj mají vliv i další instalace programů.
Problém se zpomalením startu operačního systému Windows obecně mají a měli uživatelé vždy. Avšak dle diskuze zde i jinde ne všichni. Někteří tvrdí, že se jim Windows bootují od první instalace systému stále stejně rychle, jenže to nemůže být logicky nikdy pravda. Jedině, že by neinstalovali žádné programy a aplikace a počítač používali pouze na prohlížení internetu (a ani v tom případě by zřejmě časem ke zpomalení došlo) nebo vůbec. A pak je ještě skupina uživatelů, kterým je to jedno do té chvíle, než se jim po zapnutí počítač načítá několik minut.
Předem bych rád ukončil případnou diskuzi o tom, že se někomu systém bootuje stále stejně. To není pravda a mám to již po cca deseti reinstalech systému vyzkoušené. Nikdy vám počítač nebude bootovat stejně rychle, jako když systém načisto nainstalujete a nic v něm není. Musíte totiž nainstalovat ovladače komponent a ty už poměrně hodně boot zpomalují (viz. testy dále). K tomu se přidají jeden, dva, či tři programy do tray lišty, tak už to znamená, že se do plného načtení systému zapojují i ty. Každý další nainstalovaný program, který má co dočinění s ovladači pak systém zpomaluje. Ve většině případů sice neznatelně, ale přece.
Program WinBootInfo
Obecně jsme si tedy shrnuli, co znamená boot systému. Teď ale potřebujeme něco, co nám zjistí, proč se nám systém bootuje tak pomalu, co to brzdí. Pro Windows 7, o kterých oba články jsou, existuje výborný software WinBootInfo. Jedná se o placený program, který však má 30-denní zkušební dobu, tedy tzv. Trial verzi. Ta existuje v 32-bit a 64.bit podobách. Stáhněte si zde.
Mně 30 dní stačilo, neb jsem systém přeinstalovával kvůli otestování téměř pořád. Program WinBootInfo je velmi užitečný, neb dokáže zpracovat všechny údaje, které se dějí od startu počítače až po plné nabootování systému. Zaznamenává, co všechno se načítá, dokonce jak dlouho to danému souboru trvá, jak se vytěžuje systém a přímo jaké jádro procesoru. Pro nás je nejdůležitější informace, jak dlouho se co načítá. Z toho bychom pak měli být schopni zjistit, co je potřeba upravit změnit či co neinstalovat.
První obrázek ukazuje rychlost bootování po nové instalaci Windows 7 Home Premium 64-bit. Abyste mohli mít porovnání, má sestava aktuálně je:
AMD Athlon II X3 440 3.0GHz @Phenom II X4 945 3.0GHz
Gigabyte GA-890GPA-UD3H – AMD 890GX
Sapphire ATI Radeon HD4870 1GB Vapor-X
A-Data 2x2GB DDR3 Xtreme 2000MHz @1600MHz 8-7-7-21-1T
Kingston SSDNow 64GB V+Series
Na zbytek se můžete podívat do mého profilu, ale pro představu výkonu to stačí. Mám tedy SSD disk, který je velmi rychlý a jeho větší verzi jste mohli nedávno vidět v testu na DDWorldu. Tato sestava na čisté instalaci nabootuje za průměrných 26 sekund (viz. obrázek). Po minulé zkušenosti s aktualizacemi jsem žádné neinstaloval. A jak vypadá boot po cca 20 dnech používání systému, po nahrání všech ovladačů a programů, které používám?
Jedná se stále o systém bez nainstalovaných aktualizací. Jen používaný tak jako normálně. Pro přesnost uvedu základní věci, které instaluji.
Základní deska: drivery – LAN, Realtek audio, USB 3.0 + ATI Catalyst spolu s South Bridge a AHCI driverem ze stránek výrobce
Grafická karta: ATI Catalyst, driver DirectX 9.0c July 2010
Obecné programy: mozilla, chrome, MS Office, ovladače videa a audia, BS Player, Steam, Daemon Tools, Razer drivers, Zoner Photo Studio, ACDSee, Foxit Reader a další.
Dohromady tedy základ, který potřebuji pro běžné využití PC. Boot se tedy jen tímto zpomalil o 16 sekund. Je to ale logické, neb když si uděláme srovnání základních naměřených hodnot z obou obrázků, je rozdíl zde:
Velikost celkově načítaných dat je najednou přes 160MB oproti 56 megabajtům po instalaci Windows 7, stejně tak i poslední dvě položky (Total Interrupts a Context Switches) mají dvakrát větší čísla. Celkový čas je měřen od zapnutí počítače, tedy ne od počátku načítání operačního systému. Rychlosti načtení systému do určitého stádia vidíte přibližně uprostřed. Boot od počátku načítání OS do načítání Windows Exploreru, můžeme tedy říci do zobrazení plochy, zpomalil z 11 sekund na 15 sekund.
Celkově z toho vyplývá, že za zpomalení rychlosti načítání OS mohou hlavně programy, které jsem nainstaloval, a které se načítají do Tray lišty v pravém dolním rohu plochy. Někdy se však také stane, že se systém z nejasných důvodů načítá třeba o 10 sekund déle. O tomto důvodu si ale povíme až příště. Dnes jsem rozebral instalaci OS a programů a následné zpomalení bootu systému, ke kterému dojde pokaždé, ať chcete, nebo ne. V dalším pokračování zkoumání tématu bootování operačního systému Windows si rozebereme jednotlivé položky při bootu a podíváme se, co je největší zrzdou.
Jako bonus bych zde chtěl ještě uvést dvě možná vylepšení, která najdete v minulém článku zde na konci diskuze. Uživatel sareth upozorňuje na fakt, že nevyužité externí SATA porty mohou zpomalovat start Windows. Více se dozvíte v článku zde. Já to ještě nezkoušel, ale pro další článek to otestuji.
Druhým možným vylepšením bootování je poznámka od uživatele sviftcz, který uvádí způsob vypnutí úvodního loga Windows při bootování počítače. Stačí přes start a hledání spustit msconfig a v záložce spuštění počítače zaškrtnou spuštění bez grafického rozhraní (No GUI boot). Sviftcz tím prý ušetřil několik sekund. Já to vyzkoušel a žádnou změnu v rychlosti jsem nezaznamenal, ale na každém systému to může být jinak. Takže to určitě vyzkoušejte také.
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|
|
PC sestavy a výběr komponent
|