Nejen Windows mají k dispozici profesionální nástroje na úpravu...
Za několik málo hodin má začít nový školní rok a mě nezbývá, než si to nějak užít. vLite moc použít nejde, maximálně kdyby vyšla nová verze na ladění. A to je důvod přesunu mého zájmu na openSUSE studio, které umí na míru sestavit jednu z oblíbenějších distribucí.
Před několika dny jsem četl na portálu Živě článek popisující openSUSE studio, které umí sestavit vlastní linuxový OS založený na distribuci openSUSE. Jelikož jsem nLite a vLite "programátor" (uvozovky záměrně), tak mě začalo zajímat i toto studio.
Hned na začátku jsem si prohlédl videa, o co má vlastně jít. Je to obdoba nLitu a vLitu, akorát jinak stavěná a vzhledově velmi odlišná. I když je to obdoba těchto dvou programů, není tomu ve všech případech tak. Zatímco nLite se svým Visťáckým kolegou součásti odebírají, SUSE Studio je naopak přidává. Jako přídavné balíčky z repozitářů a konkrétně v případě SUSE distribucí, RPMS balíčky.
Celý systém je od počátku uzavřený, ale není problém si zažádat, aby Vás mohl Váš nový společník Dister zasvětit do tajů balíčků openSUSE studio. Tuto proceduru (tedy zaslání požadavku a poté čekání) jsem podstoupil i já a za týden mi přišel mail, že jsem byl pozván. Čekání se vyplatilo.
Na první pohled nepřehledný systém balíčků byl docela složitý, ale vzhledem k menším znalostem Linuxu (nemám na mysli "Jsem Linuxovej GURU a vy jste Looseři") jsem měl docela dobrý přehled. Kategorie jsou tříděny na způsob sestavování Slaxe, takže tu byl Networking (interner a tím pádem i Firefox) nebo Control panel (tam někde je Parted, v Ubuntu nebo ve Slaxu GParted), nechyběl ani Brasero, K3B, dokonce i Konqueor by se dal najít. Scházel mi Google Chrome. Naproti tomu Pidgin nechybí a to samé se dá říct (byť jen v 32-bitové variantě ... Sucked 32 Bit) Wine. Valná většina balíčků byla i v 64-bit, jedině ten Wine a další, nepřevedený software.
Celkovou orinetaci taktéž zpříjemňuje Pop-UP nápověda, která Vám dokáže pomoci, pokud nevíte, o co jde. Já se však orientuji podle svých zkušeností z jiných distribucí, například přehrávače Totem a Amarok vypalovače Brasero a do zálohy K3B. FireFox jako prohlížeč webů, Pidgin jako ICQ, ale mám po ruce i Kopete. Následuje "náhrada Photoshopu" GNU Image Manipulation Program, modelář Blender a programovací jazyk Python, vyžadován Blenderem.
Na druhou stranu, vyhazuji X Window System, jelikož si můžu vybrat z KDE, JeOS a GNOME. Volím KDE ve verzi 4, X-ko tam je, ale po několika testech zjišťuji, že jeho odebrání záhadně zvýší velikost celého ISO...
Následuje konfig. Konfig jsem naspal schválně, správně Configuration neboli nastavení. Nastavení uživatelů, nastavení EULA (End user License agreement). Nebudu Vám zde vypisovat celou smlouvu, ale ať máte přehled :-)
Smlouva: Daktor je volně šiřitelná distribuce založená na openSUSE. Daktor může být používán kýmkoliv, kdo jej vlaastní. Přesto je tato distribuce primárně programována pro vlastní potřeby autora této distribuce.
Tato distribuce (dále jako Daktor) může být primárně používána členy skupiny InterFAMI, tak členy Outer-ENG.FAMI. Daktor může být také používán Outer-FAMI-DAD a také FAMI-NoReger.
Daktor lze taktéž použít i ve veřejných místech, jako jsou školy, firmy apod.
Smlouvu tam musím napsat tak jako tak, dělá to potom kosmetické problémy, ale rozhodně lepší potíže nemít...
A nakonec, sestavení a stažení. Sestavení trvá kolem deseti minut, v porovnání s nLite nebo vLite to není tak strašné.
Na zavěr? Konec už byl, ale což takhle zkusit na počítači? Když se Vám to nechce stahovat, tak má SUSE Studio po ruce i virtuální počítač.
|