Ubuntu 9.10 Karmic Koala je nová verze oblíbené linuxové distribuce. "Nabízí svěží vzhled, akcelerované prostředí, rychlý start, nejnovější aplikace a nástroje, snazší správu hardwaru a mnohem více." - je to opravdu tak, jak tvrdí reklamní materiály?
Můj první článek věnovaný Linuxu patřil jeho šancím, kdy jsem se prvně začal s těmito operačními systémy seznamovat. Ovšem čas nečeká, jde dál a máme tu další distribuci oblíbeného systému Ubuntu.
První slovo řeknou novinky v systému. Mám předchozí i předchozí verzi „Jaunty Jackalope“ (Pivoň lesní a Čilý Zajdalen) a proto potvrzuji první novinku oproti předchozím distribucím a to rychlý start. Karmická Koala startuje velice rychle, když to mám srovnat s „nízkonárokovými“ Windows 7, tak jej nové Ubuntu strká do kapsy. S přehledem, to nevím, ale na notebooku určitě. Na druhou stranu musím obrátit kartu na Hibernaci, která mi při prvním použití přišla ne moc dobrá.
Novinky se týkají i hardwaru, po instalaci po mě systém chtěl jen ovladače grafické karty, vše fungovalo na výbornou. Ovšem musím podotknout, že i v předchozích distribucích Ubuntu problém nebyl.
Stará dobrá komandlajna
Stále se řadím do kategorie uživatelů typu „Začátečník“, ale už teď si připadám jak linuxový guru. Je to kvůli mé třídě. V mé třídě nikdo z mých spolužáků Linux nemá, což je podle mě špatně. Ještě teď přemýšlím, co si pomocí komandlajny (záměrně ) stáhnu za software.
Ovšem nejdříve si ohlédnu situaci, co se zde nalézá.
Emapthy, který je v základní instalaci, je multiprotokolový IM klient, jako vždy na novou poštu čeká Evolution, oblíbený Firefox surfuje po internetu, a do kanceláře se hlásí OpenOffice.org ve verzi 3.1. Náhradu za nepovedené Nero Reloaded (žádný Warez, více zde – link) zastupuje Brasero, Okenářský prohlížeč naproti tomu F-Spot. A přichází oná komandlajna.
Nejdříve Pidgin nahrazující Mirandu z Windows, druhou příčku v příkazové řádce zaujímá Skype, ale ten musím stáhnout z oficiálních stránek ručně. Totem a Rhytmbox mi v základní instalaci nestačí, takže kouzelnými slovy sudo apt-get install amarok se v systému objevuje Amarok. Jelikož mám notebook a tím pádem každá minuta provozu žádoucí, zaujímá bojovou pozici kpowersave.
Vlastní hodnocení. A už teď velmi vysoké.
Bezesporu na celé čáře vítězí doba nahrávání. Kdybych měl na notebooku jen Ubuntu bez GRUBu, tak čas nutný na načtení samotného systému je výborný. Z recenze na Živě vím, že bootovací doba nění podle místních dobrá, já na to mám svůj názor. Podle mě je výborná.
Náročnost taktéž potěší uživatele starších PC. Podle absolutního minima je nutné alespoň 384 MB RAM (absolutní minimum pro Visty, které byly naprosto neschopné s tímto pracovat) slušnější procesor (dejme tomu 500-800 Mhz, což taktéž není k zahození) 10 GB na disku (počítám včetně rezervy na dokumenty, data, atd.). Sečteno, podtrženo, Ubuntu vítězí oproti Windows 7, které jej překonávají jen pomocí vLite.
Po softwarové stránce Ubuntu taktéž vítězí, jelikož už v základní instalaci obsahuje dost programů, se kterými lze rovnou pracovat, o čemž si Windows může nechat jen zdát.
Pokud základní softwarová výbava někomu nestačí, tak není problém v novém Centru Softwaru pro Ubuntu stáhnout opravdu hromadu dalších programů, které mohou být i lepší, než na Windows. Další věcí, kterou může Windows Ubuntu (a možná i dalším distribucím) závidět, je Compiz. Compiz Fusion. Přiznám se, že si s Ubuntu a jeho efekty po patřičném doinstalování přes sudo apt-get install compiz hraju jak malé dítě. Ale jsem ještě dost normální, abych mohl napsat toto :-) opět, deset z deseti, Aero jen tři z deseti, ovšem body mu přičítám za dobrý nápad a dobrou funkčnost. V Ubuntu mi schází Aero Peek, ale ruku na srdce – zatím jsem to využil jen dvakrát. Takže, výsledky platí.
Na druhou stranu, Okna čistit Okenou budu, to se nedá nic dělat. Přál bych si, aby se někdy aspoň to Ubuntu dostalo na lepší pozici, než je teď. Zaslouží si to.
|