Oblíbená Linuxová distribuce pod drobnohledem. Upozornění – Beta
Jak šel čas, tak tu a tam vyšly nové Windows, to se ví i ve světě lajků. Měl bych ale říct, že o GNU/Linux se mluví hodně málo a rozhodl jsem se to napravit – a mám k tomu, výhradně dnes, pádný důvod.
Dostala se mi do rukou zatím Beta release nového oblíbeného operační systému Ubuntu s podtitulem Lucid Lynx, pro české uživatele znám jako Bystrý Rys. A rozhodně stojí za to si vysušit hrdlo prvními dojmy.
Upozornění: jedná se o beta verzi, proto prosím berte článek s rezervou. Jelikož je to beta, tak má právo být ještě nestabilní a tu a tam může ale nemusí něco být. Toď vše k začátku.
Celou situaci jsem sledoval dennodenně, abych se ujistil, že nic nepropásnu. Ovšem se to už víceméně stalo, služba ShipIt.org, starající se o distribuci Ubuntu a jeho derivátů, vypadla s tím, že nové distra se objeví za pár dní. Mluvím právě o Lucid Lynxu a ten začne dobývat vaše počítače už zanedlouho – 29. duben je oficium exitum.
Já ale neodolal si vyzkoušet, jak vlastně vypadá tento nováček, popravdě, tentokrát udělám i benchmarky. Na začátek však musím oznámit, že testovací betu jsem zkoušel jen z LiveCD, takže benchmarku se dočká jen plná verze.
Ale i tak těch 700 MB stálo za to. Šáhl jsem po AMD x86x64 verzi, jelikož 32 bitů využije dneska málokdo a 64bitová architektura má k dispozici i nový Compiz, což se zas tak moc o x86 nedá zrovna říct. Jmenovitě budu mluvit o add-onech, konkrétně Atlantis, Flying Windows apod.
Už při samotném startu mě dost potěšil nový způsob zavádění. Žádná textovka, nic. Ubuntu se mi rovnou načetlo na desktop a tam mi nabídlo, zda chci testovat nebo rovnou natvrdo instalovat. Já pro tentokrát volím testy.
Screeny nyní budou mluvit za mě, tam kde se objevilo něco nového, tak tam jim helfnu.
Všimněte si nového vzhledu. Nové Metacity (mluvím o motivech i systému samotném) doznalo docela dost změn, i když kosmetického rázu. Co však zaujme, je nový vzhled – konkrétně figuruje Firefox – všimněte si, že ovladací tlačítka jsou nyní na levé straně. S tímto jsem se sžil za pár sekund, ale může působit potíže.
Nautilus se moc nezměnil, ovšem komandlajna dostala nový vzhled. Podobnou fičuru dostane i Windows 7 s prvním servispekem, ale na rozdíl od Ubuntu bude komendlajn průhledná. Ale dám krk za to že když se do toho pustí parta tweakerů, tak dostanete stejnou příkazovou řádku, kterou mají dostat kýžené sedmičky.
Integraci sociálních sítí jsme měli možnost potkat už v Kubuntu Karmické koaly, Gnome to řeší pomocí Gwibber. S tím jsem se domluvil až po pěti minutách. Dobrá věcička to je – Facebook, Twitter a společnost tam funguje, ale popel na hlavu si budu muset vysypat, protože jsem nezkoušel Chat, o kterému však moc nevěřím, že by mohl fungovat. Už ve variantě v KDE (plasmoid Facebook) jsem chat neměl k dispozici a musel jsem se spokojit jen se základním Grafickým User Interface.
Na druhou stranu, samotné Gnome vystupující ve verzi 2.30. tady vám to donesu až přímo před oči, Ubuntu Lucid Lynx a Gnome 2.30. Víceméně před vydáním GNOME 3.00 což má být (ale nemusí, můžu se mýlit) Gnome Shell.
Empathy nahrazující Pidgina už z Karmic Koala (v Hardy Heron ještě pamatuji Pidgina) nyní umí i Facebook, Twitter a spol. Pouze ale chat, čímž by se otázka Gwibberu a jeho chatu mohla vyřešit.
V rychlosti přejedu vzhledy, kdyby se v novém někdo nevyznal, tak je tu ještě starý Clearlooks.
Ovšem VELKOU poklonu si zaslouří Správce Softwaru (Ubuntu Software Manager), který nyní vše rozděluje do kategorií – nádhera. Dávám deset z deseti a to je jen beta.
Ve zkratce zmíním i problémy, se kterými se holt muselo počítat. Moji ATI Mobility HD 3470 Ubuntu našel bez problémů a nabídl ke stažení ovladač, se zvukovou kartou Realtek si už nerozuměl. V nastavení zvuku sice karta vypadala, jako že ji Ubuntu zná, ale zvuk nešel. Věřím ale tomu, že se tento neduh do plné verze spraví. Koneckonců je to zatím beta.
A opět oblíbené potíže s x64 a neschopností. Firefox si stěžoval na FlashPlayer ale ten v x64, konkrétně v Lucid Lynxu, není. Tady to snad dokáže spravit jen Google Chrome, který snad není v tak zuboženém stavu jako Firefox. Opět, problém bety a x64 architektury. Stejná naděje jako u zvukové karty.
Tímto končím krátké shrnutí možných novinek v novém Ubuntu. Můžete se těšit na další, tentokrát řádnou recenzi nového OS založeném na GNU/Linux, kdy dokonce plánuji i menší benchmark bootování, zda se to Canonicalu povedlo nebo ne, ale věřím, že jo. Toď vše, hezký den.
|