Linuxová dristibuce založená na Debianu pro běžné uživatele - BETA
UPOZORNĚNÍ:
JEDNÁ SE O BETAVERZI DISTRIBUCE, PROTO VÁS UPOZORŇUJI, ŽE SE NĚKTERÉ INFORMACE MOHOU ZMĚNIT.
S nastávajícím podzimem kdysi začínaly sezonní práce, jako úklid na polích či shromažďovaní dřeva na zimu. V naší době je to už menší přežitek a tím volný čas. A jeden si vyhradila oblíbená linuxová distribuce s titulem Ubuntu, který se tentokrát honosí názvem „Maverick Meerkat“, který vyjde skutečně kouzelně – 10. října 2010 a proto není divu, že bude mít na svědomí i desítky. 10.10. 2010
Pro začátek si Vás dovolím upozornit, že se stále jedná o betaverzi, ovšem při stahování obrazu došlo zřejmě ke změně – o betu se nejedná, přídomek „rc“ značí Release Canditate, tudíž hotová verze bude opravdu co nevidět.
Hned na začátek shrnu hlavní technické novinky, Ubuntu běží na jádru 2.6.35, zatímco prostředí Gnome se dočkalo jen zvýšení ze 2.30.0 na 2.32.0. Ohledně rychlosti Canonical slibuje, že nové Ubuntu bude nabíhat rychleji a já nemám důvod mu nevěřit. Čerstvá instalace mi přišla při nabíhání rychlejší a to i přes instalaci ve Windows, takže tím pádem palec nahoru. Není to sice oněch 10 sekund, ale snaha se cení a to je jen Release Candidate.
Zatímco programová výbava zůstala téměř bezezměn, novinky se najdou i zde. Především avizuji zmodernizované Centrum Softwaru pro Ubuntu, které je nyní mnohem přehlednější. Na první pohled sice prošel kosmetickými změnami, ale při pohledu na jednotlivé kategorie došlo k malým, ale podle mě příjemným změnám.
První věc, které si všimnete, je že přibylo nové okno „oblíbené“. Tato funkce nabízí software, který uživatelé nejčastěji instalují/používají atd. Oproti Lucid Lynx musím ocenit dobrou kategorizaci. Sice mouchy se najdou, ale funkčnosti centra to nevadí.
Programová výbava mi přišla o něco bohatší, než v Lucidu, ale jsou tu tři protiargumenty. Prvním argumentem je samotný systém, proto, abych jej mohl otestovat, jsem záměrně vybral x86 verzi, která je už dneska pomalu pravěk. X86 verzi jsem volil kvůli instalaci ve Windows, protože se mi skutečně nechtělo přemazávat partition a bonus – zazálohováno ještě nemám. :D
Druhý argument na to hlásí, že podobná výbava je i v Lucidu, ovšem ten nyní k dispozici nemám.
A do třetice všeho dobrého pro tentokrát, Maverick zavedl novou filosofii repositářů, programy třetí strany jsou nyní vedeny jako „Extras“, aspoň já tomu tak rozumím. V předchozí verzi byl software členěn jen na software Canonicalu a partnerů, z toho Canonical měl pod svým palcem i ostatní vývojáře.
Ohledně instalací debianích balíčků se nic moc nemění, vše je při starém, jako Synaptic.
Jedna výtka ale je – nejsem schopen najít Software Sources, takže uživatel bude odkázán na Terminál a ruční přidávání repozitářů. Na Zdroje softwaru jsem byl docela zvyklý, ale přidávat je ručně, byť to kopíruji do příkazové řádky, mě přijde pro běžného uživatele, který si nějaký ten repozitář přidat chce (třeba Medibuntu, Ubuntu Satanic nebo repositář pro Google) docela komplikované. Navíc ve správci lze nastavit i další, jako aktualizace či zdroje Universe, extras apod.
Taktéž jsem si vyzkoušel, jak funguje „Windows Media Player panel“. Ikona zvuku nyní funguje jako pohotový přístup do přehrávače médií a jeho základním funkcím. Tato funkce se mi zalíbila, ale bohužel funguje s vestavěným Rythmboxem, ostatní přehrávače (například můj oblíbený Audacious) by měly přijít později. Konkrétně Audacious je přednastaven v GTK+, ale není problém jej přepnout zpět do "WinAMPovského" rozhraní.
Od techniky lehce po lahodné cukrovinky pro naše oči. Compiz se v Ubuntu zabydlel už dávno, ale s akcelerací mého Mobility HD 3470 neměl moc potíže a to i přes to, že jsem později přecejen ovladače instaloval. Ubuntu zřejmě využilo obecný ovladač, takže jak s jednoduchými, tak s „Eye candy“ efekty problém neměl.
Screen: Toto není vada grafické karty, takto to zachytil snímač obrazovky.
Na chvilku se vrátím ke Compizu a Emeraldu, jelikož jsem hračička – otevřeně se přiznám - tak za chvíli bylo i nové Ubuntu oblečeno do průhledných rámů a oken samotných. Windows 7 to ale nejsou, byť jsou taky dobrá, ale ty používám, jen když už je opravdu krize.
Pohrát s nastavením CCSM je jen otázka pár sekund a pro zdatného ladiče není problém ze systému vykopat i něco, co se svým vzhledem blíží k Matrixu, Star Wars nebo Star Trek. Já dávám přednost průhlednosti.
Jaká je situace u karet nVidia Vám nepovím, protože se snažím vyhýbat neduhům, které nasmolila pro jistotu nejmenovaná série karet pana vVidiáře. Jen si dovolím malé rýpnutí, „Jen Jsem Lhal“ by si na GTX 480 mohl uvařit i kávu s lógrem...
Prostředí, které důvěrně znáte pod jménem Gnome se taktéž moc nezměnilo, ale kosmetika je kosmetika. Sice to není ta dívčí, ale grafická. Maverick Meerkat pokračuje ve filosofii světla, tudíž se bohužel opět dostáváme k ploše podobné z Lucidu. Na druhou stranu, UI se dočkalo menších změn a to místo šipek piktogramy funkcí, takže orgie, které tlačítko znázorňuje co, se nekoná. „Iks-ko“ je stejně jasné jako měsíc v úplňku a to samé i zbylé dvě ikony. Jen podotýkám, že ovládání je stále na levé straně, ale není problém se vrátit ke starému nastavení přes Clearlooks nebo jiné motivy pro metacity.
Změn se dočkaly i nabídky, opět kosmetika s čerstvou oranžovou. Podle mě ale vypadá nové Ubuntu ještě líp, než jeho předchůdce. Dávám tomu palec nahoru.
Celkově musím systém pochválit, i přes jeho malé mušky se mi velmi líbí – na Linux jsem si zvykl a kdyby mělo Ubuntu přídavek pro zvukové efekty, jako je tomu u Realtek HD Audio Control panel (mám na mysli efekty jako Hangár apod.) tak Windows jsou jen okrajovou záležitostí. Tím ale neříkám, že Ubuntu HD audio nezvládne – zvládne je též, ovšem tato fíčura mi dost chybí.
Na závěr musím přiznat, že systém mi šlape jak hodinky. Pokud u stroje nesedí nějaké prase (což někteří asi jo, ale co už) tak systém jede jak čerstvě namazané hodinky a i přes přídomek Release Canditate bych ho zkusil. Jen to chce trochu pozornosti, nic víc. Na Retail verzi určitě přejdu, jak z formálního důvodu, tak i sběratelského. Dovolím si pochluvit moji malou sbírku Ubuntu a to až od Hardy Heron až po nový Meerkat, byť ho mám jen jako RC.
A teď už opravdu finální PS: Doporučuji. Počkejte si na finální verzi a hurrah
|