Možná jste četli mou poslední recenzi o SSD discích Kingston. V ní jsem zmiňoval, že příště vyzkouším i praktické testy jako rychlost instalace či startu Windows a další. Ještě než jsem se k tomu dostal, zjistil jsem, jak si jednoduše zbrzdit boot systému i o více než dvojnásobnou dobu. Stačí k tomu pouze nainstalovat všechny dostupné updaty, které vám Microsoft přes aktualizace nabízí.
Na tuto věc jsem narazil, když jsem nainstaloval operační systém Windows 7 Home Premium na testovaný pevný disk Kingston SSDNow 64GB V+ Series. Instalace proběhla rychle, ač zde moc rozdíly mezi plotnovými a SSD disky nejsou. Po každé instalaci nejdříve nainstaluji všechny potřebné ovladače pro komponenty a pro systém a poté pár nejdůležitějších programů na přehrávání médií, úpravu fotek, videa a samozřejmě i textové a tabulkové editory.
Po zmíněné instalaci všeho jsem nechal nainstalovat i aktualizace Windows 7, kterých se mi přihlásilo cca 40. Člověk o tom čte každou chvíli, jak vyšla záplata na díru v systému, přes kterou se vám někdo může dostat do počítače a bla bla. Je mi jasné, že tomu tak být může a nějak moc neřeším, co se instaluje, neb věřím, že je to nutné.
Abych ještě vysvětlil – SSD disk jsem si sám pořídil mimo jiné i kvůli tomu, aby mi systém nabootoval co nejrychleji. Ne že by šlo o život a nebyl jsem schopný pár vteřin navíc počkat, než nabootuje běžný plotnový disk, ale prostě jsem chtěl mít ten moderní technologický komfort, se kterým je i právě načtení systému rychlejší.
A byl jsem spokojen, velmi spokojen. SSD načítalo systém i po instalaci mých programů jako dravec, co loví svou kořist. Fakt jsem nečekal, že budu mít načtenou plochu pod 20 sekund, ale bylo to tak – pecka! Jenže jsou tu ony aktualizace Windows 7, na které vzápětí došlo. Po jejich instalaci a restartu počítače jsem při dalším bootu systému zjistil, že jsem se po příchodu domů vrátil z rychlého záchodu a systém se stále načítá!?! V první chvíli mi to bylo divné. Stalo se něco přes noc? Vypnul jsem počítač špatně a tak měl více práce se načíst? Nebo nefunguje TRIM na SSD a vše se tak rychle zpomaluje? Po chvíli přemýšlení a zjištění, že TRIM funguje, padlo podezření na jasný cíl – aktualizace!
Western Digital Caviar 640GB Blue - na tomto disku jsem testoval
Jelikož zrovna bylo potřeba přeinstalovat i druhý domácí počítač, rozhodl jsem se to ihned vyzkoušet na něm. Jaký je tedy rozdíl mezi počítačem bez aktualizací a s aktualizacemi?
Co se vůbec instaluje?
Při testu jsem se zaměřil na to, co se vůbec při aktualizacích instaluje. Po povolení updatů se mi ukázalo, že existuje 46 tzv. Important updatů, tedy těch důležitých. Tři ostatní byly Optional, tedy volitelné. Zajímavé je, že mi to našlo i ovladač monitoru a grafické karty, přičemž oba ovladače byly nainstalovány nejnovější verze z webu výrobce. No ale dobře, alespoň tu ta možnost pro méně znalé zákazníky je a pro běžné užívání nemusí člověk nic instalovat – Windows Update najde ovladače skoro ke všemu.
Po rozkliknutí důležitých updatů se mi ukázaly takto:
Zajímavé je, že tři nebyly zaškrtnuty. Nechal jsem to tedy tak, jak to bylo. Updaty jsem nechal stáhnout a nainstalovat.
Po instalaci následuje restart. Poté jsem počítač vypnul a ještě jednou nastartoval a vypnul, aby vše bylo v pořádku a aktualizace „usazeny“. A výsledek před a po instalaci?
Na testované sestavě s procesorem Intel Pentium Dual-Core E6500 2,93GHz, 4GB RAM a pevným diskem Western Digital Caviar 640GB Blue se systém před instalací updatů Windows načetl za 33 sekund. Jedná se o čas bez bootu základní desky, který je dle komponent pokaždé jinak dlouhý. Takže čistě od začátku načítání operačního systému. Po instalaci 43 aktualizací Windows 7 se systém načítá za 63 sekund! Pro viditelnost:
Rychlost načítání Windows 7 před instalací aktualizací: 33 sekund
Rychlost načítání Windows 7 po instalací aktualizací: 63 sekund
Výsledek není dvojnásobný, jak píši na začátku článku, avšak pouze v tomto případě. U SSD Kingston jsem po instalaci systému naměřil 17 sekund na načtení Windows 7 HP, po instalaci programů a aktualizací se pak čas 42 sekund, což je tedy hodně.
Jenže co s tím? Nezbývá než projít informace o daných aktualizacích a posoudit, zda jsou opravdu tak důležité nebo ne. Anebo, což asi ze začátku udělám, nebudu instalovat žádnou. Nechám vše na firewallu a antiviru a budu doufat, že nikdo žádnou díru ve Windows nebude chtít využít a že mi vše půjde i bez aktualizací samotného systému a jeho driverů.
Je pro mě osobně velmi nepřijatelné, aby mi aktualizace takto brzdily počítač. O to víc v případě, kdy jsem si pořídil SSD, aby byl boot a práce v systému co nejrychlejší.
Napište mi prosím do diskuze také své poznatky a vůbec vše, co vás okolo tohoto problému napadne, neb je to dle mého názoru poměrně akutní téma, vzhledem k tomu, proč si mimo jiné kupujeme rychlé disky – kvůli rychlému bootu. Předem také podotýkám, že jsem ještě nezkoumal žádné internetové zdroje, kde je problematika určitě rozebrána. K tomu se dostanu až časem, případně po tipech v diskuzi.
Aktualizace článku
Spolu s prvními připomínkami v diskuzi a bádáním nad výsledky načítání operačního systému jsem se dostal mnohem dále. Zjistil jsem, že u obou systémů, kde jsem testoval, není stejný "problém". U SSD disku se zdá být problém v některém z ovladačů, který se načítá dlouho a brzdí vše další, u plotnového disku se zatím zdá, že pracuje pořád stejně, jen má o mnoho více věcí k načtení, a proto to trvá déle.
Nicméně ne vše se tedy zdá býti tak jednoduché, že by se dalo říci - mohou za to aktualizace. Resp. ano, po nich to začíná, ale spíše tím, že prostě je v nich něco, co se pak načítá déle či koliduje s aktuálními ovladači apod. V testování budu dále pokračovat a podrobné výsledky nabídku zítra.