První kroky pro vLite v novém prostředí.
Vše začalo ve čtvrtek 2.4. odpoledne, kdy mi spolužák z průmky kousek od mého domu přinesl Betaverzi Windows 7 k vyzkoušení. Internet sice mám, ale byl jsem s ním dohodnutý, že když má rychlý net, tak to stáhne a poté donese.
Jak jsme se domluvili, tak jsme udělali. Já na něj počkal. Po chvíli se objevil a šel ke mně. Chvíli jsme se spolu bavili, sdělil mi, že ve Winech nefunguje Daemon a Alcohol stodvacítka. To mě přesto nezarazilo a já tak měl k dispozici nový operační systém, aspoň jeho betaverzi, což mi na první testy stačí ještě předtím, než vůbec budu kupovat plnou. Nákup plné verze bude právě záležet na tom, zda sytém poběží, či nikoliv, ale já o tom moc nepochyboval, i když jsem věděl, že toto je velké riziko a koneckonců vLite Windows 7 ani nepodporuje.
Po příchodu domů jsem okamžitě instaloval vLite a Virtual PC. POté následovalo kopírování celého obsahu "LMFKRE" (správně je to jinak, ale tak jsem si to zkomolil) na pevný disk, kde bude probíhat samotná úprava přes vLite. A to je právě první otázka - bude vLite fungovat? Na internetu, konkrétně na stránkách pro uživatele Asus EEE PC (odkaz) byl dokonce návod, kde vLite fungoval - když fungoval tam, respektive tomu, kdo to dělal, měl by fungovat, aspoň teoreticky i mě. Právě proto mě Windows 7 zajímaly.
Po startu vLite a nastavení správné cesty mě vLite příjemně překvapil, nejenže Winy načetl ale dokonce zobrazil jejich správné jméno. Nebyly to paznaky, jak já očekával, ale výběr, kterou verzi Windows 7 chci upravovat.
Windows 7 lze upravovat jen jako Ultimate, kdybych si vzal Home Premium, nic bych ti nezkazil, ale instalace by měla teoreticky zvolit právě Ultimate. Může se však plést, ale každopádně vím, že největší zájem v případě úspěchu bud pravě Home Premium.
Po prvních úpravách, kdy jsem první modifikace dělal na základě návodu již dříve zmíněných stránek, jsem vytvořil ISO a poté ho načetl ve Virtual PC. Vše probíhalo, tak jak mělo.
Jenomže to bylo trochu delší, tak mě napadlo si zkrátit čekání popíjením horké čokolády přímo u PC, abych mohl případně řešit nějaké neduhy s instalačkou.
Po třiceti, možná více minutách se opravdu systém nainstaloval a já tak mohl jednomu svému příteli poslat první fotky z nových Winů, protože ho jako mně zajímaly (Nebyl to ten přítel, co mi ty Winy dával). Windows 7 běžely opravdu pěkně, instalace Virtual Machine Additions probíhala mnohem rychleji, než na Vistách a narozdíl od Vist zde instalace končila úspěšně. Ano, na Vistách tato "podpora" nešla ani nainstalovat, zatímco na Winech 7 to šlo jak rychle, tak úspěšně.
Nastal další den a mě napadlo, že bych mohl udělat svojí verzi opět na základě návodu, ale s mým "odborným" zásahem, kde letí každá hloupost známá z Visty ven. Opět, vše znovu do Virtual PC, ale...
Nepodařilo se. Bohužel. Teď jsem se opravdu sekl. Instalace havarovala. Byl to jen virtuální počítač, tak se žádná katastrofa neděje.
Další den udělám lepší verzi, vím přibližně, kde došlo k chybě. Mé ořezané Windows 7 postrádaly msinfo32.exe, to jsem tam v další verzi měl, ale poté chyběl tbs.dll, jehož absenci jsem vyřešil ponecháním spouštěče instalace. Další, co tam asi chybělo, byl výkonostní index, podle kterého Windows 7 instaluje ovladače.
Musím ale říct, že se to víceméně povedlo, ale přesto:
-Windows 7 lze upravovat ve vLite jako Visty, ale je to stále velké riziko už kvůli rozdílné stavbě
-velikost nikdy nejde pod 700 MB a maximálně jsem dosáhl "jen" 1400 MB (zaokrouhleno)
-kompatibilita s Winy 7 je špatná i kvůli zastaralé verzi vLite (naposledy vyšla verze 1.2 a to byl říjen 2008!!!)
-a hlavní důvod je že je to jen BETA. RC by mohla být lepší.
|