Strana 2 z 4
- Použitý Hardware, testy, soutěžní pravidla a soutěžící.
Když jsme dorazili v 8:30 na místo, účastníci už pomalu rozbalovali komponenty a začínali připravovat stroje na hlavní program. Když jsme u toho, bylo by dobré si říci, na jakých komponentách se celé klání odehrávalo.
Komponenty byly stejné pro všechny účastníky. Základem byla samozřejmě základní deska od společnosti Gigabyte. K našemu překvapení Gigabyte nenasadil svůj nejvyšší model pro Intel Core i7 platformu, ale řekněme na poměry této platformy mainstreamovou desku Gigabyte UD4P. Samozřejmě jsme se na to společnosti Gigabyte zeptali a bylo nám řečeno, že je to schválně, že Gigabyte tím chce demonstrovat možnosti OC i u poměrně levných desek. Jako uživatelský magazín to samozřejmě plně podporujeme. Pohonem sestav pak byl Procesor Intel Core i7 965 Extreme, ke kterému společnost Intel dodala ještě svůj superrychlý SSD disk Intel X-25M. Sestava samozřejmě byla doplněna o grafické karty. V tomto případě každá sestava byla opatřena hned dvěma grafikami NVIDIA Gigabyte GTX 260 OX (216SP). Grafiky ale byly starší 65nm edice, ale jak víme, tak 55nm proces u GTX 200 grafik zase mnoho nepřinesl, takže to nebyla překážka. Samozřejmostí byly kvalitní paměťové moduly, které dodala společnost Kingston a jednalo se o 3x 1GB DDR3 1600MHz s možností OC nad 2000MHz.
Základem stabilního OC je kvalitní zdroj. O ten se postarala společnost Enermax, která dodala svůj nový ENERMAX Revolution85+ 1050W. Tenhle fantastický zdroj s účinností přes 85% a vynikajícími provozními parametry mnoho z přítomných fandů HW řádně oslintala, protože se skutečně jedná o jeden z TOP zdrojů, co trh v současnosti nabízí, ne-li vůbec o ten nejlepší.
Pravidla soutěže byla poměrně dost přísná a stejná pro všechny. Všichni měli stejnou instalaci Windows XP SP2 se stejnými aplikacemi. Žádný další vlastní software nebyl povolen. Veškerý hardware dodává všem stejný Gigabyte a partneři. Soutěžící si mohou donést jen vlastní věci pro extrémní úpravu HW, vlastní měřící zařízení jako teploměry a voltmetry a samozřejmě vlastní vybavení pro extrémní chlazení, tedy chladící bloky a vše potřebné k jejich instalaci. Dovoleno je v tomto případě vše.
(Dusíku byo dost)
Ke způsobu testování se ale objevila poměrně řada výhrad. Testování na předpotopním operačním systému Windows XP sice lze omluvit, ale stejně, 2 roky po uvedení VISTA a na nejšpičkovější platformě Core i7? No je to trochu divné. Co je ale ještě divnější je spojení grafik NVIDIA a testu 3DMark 06, nad čímž řada účastníků kroutila hlavou. Všeobecně se ví, že Grafiky NVIDIA neukazují ve 3DMarku 06 nic světoborného, pokud tedy má jít o skvělé a špičkové výsledky, které má tato akce potenciál ukazovat. 3DMark 06 sedí grafikám ATI a dvě GTX 260 v SLI tak pravděpodobně porazí i klidně dvě HD 4850 v CF. NVIDIA grafikám by spíše vyhovoval 3D Mark Vantage, ale když už byl použit Windows XP, tak se použití 3D Marku 06 zase tolik nedivíme. Soutěžilo se tedy ve dvou disciplínách 3D Mark06 a SuperPi.
Říci bychom se také měli něco o soutěžících. Teamů bylo hned 14 z celé Evropy. Mezi horké favority patřily teamy Švédska, Belgie a hlavně Řecka. Mezi černé koně ale patřilo třeba Polsko a Rusko. Optimisticky jsme se i s naším teamem mohli počítat mezi černé koně, ale realisticky jsme se spíše sportovně přijeli zúčastnit a neskončit poslední :).
(Go ČR go OC :) )
Soutěžící nejdříve měli 3 hodiny na sestavení a přípravu sestav a následně se začalo soutěžit, tak se pojďme podívat, jak to vypadalo …
|