Strana 3 z 3
- Typ Mega Drive II / Genesis II
V roce 1993 Sega provedla lifting Mega Drive aby snížila výrobní náklady. Tato verze je více známá v Evropě, Brazílii a Austrálii než v USA. Hlavní odlišností "MK-1631" (interní označení u Segy) od původního modelu je nový, hladký a aerodynamický tvar. Jsou tu i další odlišnosti jako nový RF adapter, který má automatické přepínání, takže uživatel jej nemusí ručně přepnout, pokud chce hrát hry, nebo naopak sledovat televizi. Trafo je také jiné, konektor pro napájení je menší a je použito nové červené tlačítko pro zapnutí. Nová verze postrádá jack pro sluchátka, ale ten ani není moc potřeba, protože nový vydeo výstup podporuje stereo zvuk, který byl u přechozího modelu možný jen ve sluchátkách. Evropský Mega Drive II má tlačítka červená, zatímco americká Genesis II má víc usedlejší barvy a na gamepadech je tlačítko start také šedé. Některé doplňky původně konstruované pro tvary původního Mega Drive na novém modelu nesedí a tak bez příslušných redukcí nebo úprav nejdou použít.
Nový Mega Drive II byl prodáván společně s hrami jako Sonic 2, Street Fighter 2, Virtua Racing, Sonic 3, The Lion King a mnoha dalšími. Existovaly i edice s kartridžemi x-her v jedé (2in1, 3in1 atd.). Například Mega Games I obsahovala hry Columns, World Cup Italia 90 a Super Hang-On na jedné cartridge.
- Nadstavba: Sega CD / Mega CD II
Sega Mega CD se dá považovat za konzoli se svou vlastní historií. Zaměříme se jen na ty nejdůležitější věci. První model byl vypuštěn na japonský trh v listopadu 1993 a Mega Drive se k němu připojuje přes rozšiřující slot na pravé straně vespod Mega Drive. Mechanika využívající CD nosiče tak byla srovnatelná s TurbografX 16 CD od NECa.
O rok později byl pod názvem "Sega CD" vypuštěn i na předvánoční americký trh. Zpočátku tam byl hodně oblíbený i když se prodával za $299 a potřebovali jste k němu ještě Mega Drive. Kromě hraní uměla mechanika přečíst také hudební CD a CD+G (CD+Graphics). CD+Graphics jsou hudební CD s dodatečnými grafickými informacemi k přehrávané hudbě.
Koncem roku 1993 Sega vydala Mega CD II s designem který seděl k Mega Drive II. Automatická vysouvací dvířka CD mechaniky byla nahrazena otvíracími kvůli snížení výrobních nákladů. Obsahuje i podložku na kterou se dá připojit i původní Mega Drive, takže obě tyto konzole jsou kompatibilní s oběmi verzemi Mege Drive i Mega Drive II. Mega CD byla jednou z prvních konzolí na vidoherním trhu uchovávající hry na CD nosičích.
Zájem o tvorbu her pro Mega CD však rychle poklesl díky chystaným Sega 32X a Sega Saturn, které měly být brzo uvedeny na trh a tak už nikdo neměl zájem vyvýjet hry pro ustupující doplňek, který si ne každý majitel Mega Drive koupil. Mega CD byla na svou dobu velmi inovativní, jenže trpěla velmi běžným problémem - nedostatečnou third party podporou.
Opět nebudeme rozebírat 32X do podrobna, protože by to vydalo na další samostatný článek, stejně jako u Sega CD. :-) 8. ledna 1994 CEO Segy, Hayao Nakayama, se rozhodl vyrobit 32-bit následovníka Mega Drive. 32X je ve skutečnosti konzole závislá na Mega Drive. Připojená do cartridge slotu na Mega Drive z něj dělá 32-bit konzoli, takže je schopná přehrávat 32-bit hry s lepší grafikou a vyšší rychlostí.
Obsahuje dva Hitachi 32-bit RISC procesory na 23MHz a doplňkový zvukový čip s podporou digitálního stereo PCM zvuku (plus ty stávající čipy v Mega Drive). MC68000 a Z80a z Mega Drive používá jako koprocesory. 32X je kompatibilní se všemi verzemi Mega Drive / Genesis kromě Genesis 3 a CDX. Do 32X se dají zasunout i kartridže Mega Drive / Genesis her, takže člověk nemusí před hraním hry pro Mega Drive odpojovat 32x. 32X také vylepšuje některé hry ve spojení s Mega CD / Mega CD II.
Když se v roce 1994 začaly šířit zvěsti o next-gen konzolích, potřebovala Sega vyvynout nástupce za Mega Drive. Sega of Japan přišla s nápadem 32X a postoupila jeho produkci k Sega of America, kde se Joe Miller později, 8. ledna 1994 rozhodl, že 32X bude upgrade. Výhodou tohoto kroku bylo, že 32X tak byl mnohem zajímavější pro zákazníky, kterým stačilo jen vylepšit svoji stávající konzoli místo toho aby kupovaly celé nové zařízení. Nevýhodou ale zase bylo, že jste potřebovali Mega Drive, abyste mohli 32X použít. Pod krycím názvem "Project Mars" tak začala v Americe práce na nové rozšiřující konzoli.
Koncem roku 1994 v průběhu listopadu byl 32X v USA a o měsíc později i v Japonsku pod názvem "Super 32X" vypuštěn na trh. Jako obvykle si Evropa a Austrálie museli na 32X počkat až do ledna 1995. A aby těch označení nebylo málo, tak v Evropě a Austrálii se 32X jmenovalo "Mega 32X". Tou dobou ještě nebyly vyvynuty žádné hry, takže majitelé zánovních 32X si museli po koupi ještě trošku počkat. :-) Zpočátku se 32X prodávala dkvěle. Sega dokonce nebyla schopná dodat slíbený 1 milion kusů jak slibovala a prodejci tak dostali ze slíbeného poštu jen polovinu. Na druhou stranu se ale objevily novinky o tom, že se chystá Sega Saturn a zákazníci začali být zmatení. Lidé si nebyli jistí, kterou z těchto konzolí koupit, jestli Mega CD, 32X (které obě vyžadovaly k funkci Mega Drive) nebo Saturna. Bylo jasné, že životnost 32X nebude mít dlouhého trvání. Vzniklo na něj pouhých 27 evropských, 18 japonských a 39 amerických her. Někteří lidí říkají, že tohle byl počátek pádu firmy Sega. :-(
Snahy Nintenda znovu ovládnout vydeoherní trh se staly skutečností koncem roku 1994. Sega byla odsunuta na druhou kolej a během tohoto roku ztratila 30 % svého podílu na trhu, což přispělo k pádu ceny Genesis až na $100. SNES se začal prodávat mnohem lépe díky novým hrám, obzvlášť díky velkému množství RPG her od SquareSoft. Sonic & Knuckles neměl žádnou šanci proti druhé nejlépe prodávané hře Nintenda "Donkey Kong Country", která měla skvělou grafiku i hratelnost. Nakonec to nebyly jen hry, co vyneslo na špičku žebříčku prodejnosti... Nepříjemnost s násilím ve hrách poškodila pověst Segy (viz " Stručná historie Mega Drive her"). Také nedostatek RPG her pro Mega Drive, které byly Nintendem podporovány potvrzuje, že Sega úplně vynechala část trhu, která jí mohla přinést slušné peníze. Kromě toho tu byl ještě nováček na trhu, který měl dostatečné zdroje na to aby se mohl stát lídrem... Sony se svým Playstation.
V příším roce 1995 Sega sama udělala několik vážných chyb. Společnost se musela postavit nové 32-bitové době, ale pro Hayao Nakayama to znamenalo jednoduše přenechat 16-bit trh Nintendu, protože se rozhodl koncem roku zastavit podporu pro Mega Drive. 16-bitový trh mohl Seze zajistit silný přísun peněz v průbehu let 1994 až 1996 a i pak mohl poskytovat stále slušné množství peněz. Sega by tak mohla použít těchto peněz na vývoj něčeho jiného, než pouhých rozšíření pro stárnoucí 16-bit systém. Lidé si už nechtěli pořizovat drahé 32-bit rozšíření jako 32X. Navíc tato "add-on" strategie omezovala okruh zákazníků na lidi, kteří si už dříve koupili Mega Drive a to činilo 32X pro přeběhlíky od Nintenda neatraktivní.
Na severoamerickém trhu nastala v roce 1998 obroda Genesis, ale bohužel netrvala příliš dlouho (více pod " Ostatní modely a hybridy"). Nicméně Sega byla schopná prolomit monopol Nintenda, i když jen na krátkou dobu. Takže Mega Drive / Genesis byl ve své době se svými 30 miliony majitelů rozhodně revoluční konzolí a já se pořád bavím u jeho her a Sonic je lepší než tlustý a pomalý Mario! :-)
Sega Genesis 3
Tato verze Genesis byla uvedena pouze v severní americe v roce 1998 firmou Majesco Sales. Obsahovala port hry Frogger od Konami, což byla první nová hra pro Genesis a poslední 3 roky. :-/ Tato konzole byla cílená jako low-budget a prodávala se za $50. Nintendo brzy přišlo také se svou nízkonákladovou variantou SNES a Majesco snížilo cenu z $50 na $40 a pak $30. Nintendo samozřejmě kopírovalo tyto skoky také, ale nakonec bylo Majescem prodáno 1 až 2 miliony Genesis 2 a Genesis 3 konzolí společně s okolo 10 miliony Genesis kartridží, zatímco nízkonákladového SNES se prodalo okolo 1 milionu kusů s 6-ti miliony her. Takže to tak vypadá, že Sega vyhrála alespoň poslední bitvu, když už ne celou válku. ;-)
Konzole má velikost staršího modelu "přenosného" CD přehrávače a protože nemá žádnou ochranu kartridží, dají se na ní spustit hry ze všech regionů. Není kompatibilní se Sega CD, protože nemá rozšiřující slot a kolují zmíňky že snad nemá ani Z80a CPU, takže má problémy s některými Genesis kartridžemi. "MK-1641", jak se jmenuje, se fanoušci skutečné Mega Drive vyhýbají a označují ji za "hokejový puk". :-D
Multimega
Sega Multimega je pseudo-handheld. :-) Skládá se z přenosného CD přehrávače, Mega Drive a Mega CD. Za úvodní cenu$399, jste stále nemohli hrát hry z Mega Drive nebo Mega CD v MHD, protože byla schopná na cestě přehrávat jenom hudební CD a pro hraní her se musela připojit k TV a k trafu, protože její 2 tužkové baterie napájí jen CD přehrávač. Sega miluje vydávat věci v USA pod jinými jmény a tak se tam tato konzole jmenovala "CDX". :-)
Nomad
Sega Nomad je přenosnou variantou Mega Drive s 3" barevným podsvíceným LCD displejem. Navíc ho ale můžete připojit k TV pomocí stejného kabelu jako je u Mega Drive II. Pomocí tohoto handheldu se slotem na kartridže, které ale nejsou moc přenosné, si můžete zahrát téměř všechny hry z Mega Drive (americké a japonské). S 6-ti tlačítky je Nomad připraven na hry které to využijí, jako např. Street Fighter 2 a kvůli hře dvou hráčů má na zadní straně i zásuvku pro druhý ovladač. Nomad je napájen 6ks AA tužkových bateriemi na zadní straně handheldu. Pokud byste nechtěli používat baterie, mohli jste si také koupit AC trafo, případně nabíjecí baterie. Tahle věcička dokáže vycucnout všech šest baterií v rekodním čase tří hodin hraní, takže musíte hrát rychle a přinutit Sonica utíkat hodně rychle abyste se dostali na konec dřív než dojdou baterie. :-) Nomad byl uveden na trh za celkem vysokou cenu $180 v říjnu 1995. V tomto případě opět neexistuje evropská PAL varianta. Ke konci se prodával v létě 1999 za cenu $40 v Toys'R'U, ale nečekejte, že byste jej dnes koupili za tuto cenu ani použitý, protože všichni fanatici do Genesis musí mít věci jako je tato... ;-)
MegaTech, System C a MegaPlay
Sega MegaTech je něco jako arcade jukebox založený na hardware Mega Drive. Je to trochu ironie, protože samotný Mega Drive je také založený na arcade systému nazývaném "System 16". MegaTech a MegaPlay používají různé zaměnitelné moduly, které se dají zasunout do jejich několika slotů. MegaTech je také schopný přehrávat hry z Master System. I když je tvar i velikost těchto arcade modulů hodně podobná těm u norrmáních Mega Drive / Master System, nejde je mezi sebou jednoduše zaměňovat. Ale je velmi snadné převést existující Mega Drive hry tak aby jely na těchto arcade stroích. System C byl vydán v roce 1990, MegaTech v roce 1991 a MegaPlay v roce 1992. Meti oblíbené hry na tyto stroje patří např. Altered Beast a Sonic The Hedgehog.
Wondermega
JVC Wondermega byl vydán v Japonsku v roce 1993 za $620. Jedná se o multimediální zařízení, které v sobě kombinuje Mega Drive s Mega CD společně s vylepšenými zvukovými schopnostmi, MIDI konektorem, funkcí karaoke, dvěma vstupy pro mikrofon a S-VHS konektorem. Původně byl dodáván se čtyřmi hrami na jednom CD ("Game Garden"). Další funkcí Wondermega je zabudovaný program pro vizualizaci hudby, který se zobrazí při přehrávání hudebních CD. Nejzajímavější věcí na Wondermega je jeho rozšířená podpora zvuku a hudby: Spolu s přídavnou kartridží "Wonder MIDI" se dá připojit k MIDI kompatibilním zařízením. Dalším doplňkem je klavír "Piano Player", který vám spolu s dalším softwarem umožňuje naučit se hrát a tvořit hudbu. V roce 1994 byl Wondermega upraven design a byl pro americký trh přejmenován na "X'Eye". Americká zaváděcí cena $499 byla levnější než ta předchozí, protože nová verze měla méně funkcí. Wondermega byla oblíbenější v Japonsku, hlavně díky funkci karaoke. ;-) Evropská varianta nikdy nevznikla.
Laseractive
Laseractive ("CLD-A100") od firmy Pioneer je dalším hybridem, který se začal v USA 20. prosince 1993 prodávat za $699. Je to laser disc přehrávač který používá tzv. PAC moduly ke čtení LD-ROM médií. Nebyla to zrovna věc pro socíálky, protože cena takového PAC modulu byla mezi $400 a $600. Prvním LD-ROM PAC, který byl vydán, byl vytvořen ve spojení se Segou a jmenoval se "Mega-LD" (následován dalšími, např. ve spolupráci s NEC). Mega-LD PAC umožňuje přehrávat 8"/12" Mega-LD disky, Mega CD, CD, Mega Drive kartridže a CD+G disky. Byl dodáván spolu s hrou "Pyramid Patrol" a s CD 4v1 hře (Revenge of Shinobi, Golden Axe, Streets of Rage a Columns). A aby to nebylo moc matoucí, existuje i kopie od NECa pod názvem "PCE-LD1". :-)
Sega Terra Drive
Sega Terra Drive byla vyvinuta ve spojení s firmou Amstrad a prodávala se v Japonsku v roce 1991. V Japosku se zahájení prodeje moc nepovedlo, ale přitáhla zákazníky ze zámoří. Existují tři rzdílné modely Terra Drive. První obsahuje 10 MHz i80206 CPU (ať už to znamená cokoliv...), 2.5MB RAM a 20MB harddisk. Je schopný rozlišení 800x600 pixelů.
Druhý model se jmenuje "MegaPlus" a třetí model "Mega PC" a byl v Evropě distribuován Amstradem. Tento X86 počítač v sobě obsahuje Mega Drive jako 16-bit ISA kartu. Takže je schopný přerávat Mega Drive i běžné PC hry. Toho je dosaženo použitím přepínače na předním panelu, který přepíná mezi režimem Sega Mega Drive a PC, zatímco režim PC zůstává při hraní Mega Drive her na pozadí. Další zajímavostí je, že Mega Drive ISA karta je použita pro adlib kompatibilní zvukový výstup.
Mega PC obsahuje AMD 386SX CPU běžící na 25MHz spolu s 4MB RAM, disketovou mechanikou a 40MB harddiskem a je kompatibliní s Mega CD. Součástí jsou i vývojářské nástroje pro tvorbu vašeho vlastního Mega Drive softwaru, ale nebylo to moc úspěšné, pravděpodobně kvůli vysoké pořizovací ceně. Japonská verze se liší od evropské vzhledem i vybavením. U japonských verzí převládá černá barva, zatímco u evropské a americké tíhnou spíš k bílé . :-)
Megajet
Sega Megajet je dalším Mega Drive handheldem, který by se hodil do výbavy japonským aeroliniím. ;-) Ve skutečnosti opravdu některé aerolinie tyto handheldy používaly. Tahle věc by se doma asi těžko používala, protože se musela připojit k LCD displeji, který obvykle byl součástí sedačky v letadle. Má 6 tlačítek, takže je kompatibilní s 6-ti tlačítkovými hram na Mega Drive, které se zasouvají na horní straně handheldu a stejně jako Nomad má i port pro další joypadkvůli hrám pro dva hráče. Ve skutečnosti je to vlastně předchůdce Segy Nomad.
Existovala kolekce her jako Sonic The Hedgehog nebo Super Monaco GP 2, které jste si mohli zapůjčit. Mohli jste si samozřejmě také přinést svoje vlastní hr. Omezený počet kusů Megajet bylo také dostupných ke koupi v japonských obchodech jako přenosný Mega Drive.
Aiwa CSD-GM1
Dalším přírůstkem do rodiny zvláštních hybridů Mega Drive je "Aiwa CSD-GM1". Přehrává CD+G, Audio CD, Mega Drive kartridže a dokonce Sega CD CDčka. Prodávala se v Evropě a Japonsku v průběhu roku 1994.
Technické parametry Sega MegaDrive:
A tímto naše dnešní povídání o legendární SEGA MegaDrive ukončíme. Příští týden nás čeká další pohled do historie našich oblíbených herních konzolí ...
článek vznikl ve spolupráci s emulatory.net
|