– kompromisní ergonomie, nekvalitní design a absence obsahu
Měli jsme možnost si SWITCH už docela hodně času pořádně odzkoušet, jeden člen redakce je nadšený Nintendista, takže jeden z prvních kousků SWITCH konzole v ČR zabral z distribuce pro sebe :). Co tedy můžeme o SWITCH říci? Jako herní tablet nemá na trhu konkurenci. Co do výkonu a ovládání nic podobného na trhu nyní není. Jenže do dokonalosti má bohužel hodně daleko a celkem rychle vyplouvají na povrch nepěkné věci a řada z nich už pořádně potrápila čerstvé majitele této novinky. Ale vezměme to popořádku …
SWITCH v praxi
Pouze 6,2“ display s 1280x720 rozlišením není nic tragického a celkem rychle si na to zvyknete a není s tím žádný problém. Volbu tohoto dnes už velmi nízkého rozlišení docela chápu, výkonové nároky na FullHD by byly značné a na 6,2“ není takové rozlišení zase tak nutné. Ovšem když SWITCH zapojíte do dodávané dokovací stanice, přepne se tohle rozlišení i na velkou obrazovku. Ve FullHD ty hry z této konzole prostě rozhodně nejedou (divil bych se, kdyby ano, výkon na to prostě nemá) a na 50“ TV s FullHD rozlišením to nevypadá vůbec dobře. Na 4K TV je to přímo nekoukatelné! Sama dokovací stanice funguje sice slušně (přepínání obrazu z tabelu na TV je rychlé a automatické), ale zasouvání tabletu do konzole je hodně nepříjemné a celkem bez odezvy, zda je tam ten tablet vůbec správně. Máme docela strach, že ten display při tom poškrábeme. A velmi oprávněný! Náš kousek už je nahoře pěkně poškrábaný na displayi a nejsme zdaleka sami, kteří si na to stěžují. Nejlepší řešení je nalepit tenký kus gumy na horní a vnitřní hranu té dokovací stanice. Jinak je celá základna vlastně laciný plastový stojánek s pár výstupy a adaptérem, toť vše. Tedy žádný další výkon navíc nenabízí.
V režimu kapesní konzole s připnutými joy-cony po stranách, je to docela zajímavé zařízení. Bohužel od prvního okamžiku z něho máte trochu divný pocit. Ergonomie držení není příliš dobrá, hlavně kvůli tomu, že ty postranní joy-cony jsou velmi malé a mají prvky ovládání přímo pod sebou, tedy jinak než na klasických gamepadech (dokonce i na Wii U). A nedá se na to zvyknout, je to ergonomicky nepříjemné. A samotný mechanismus spojení joy-conů s tabletem toho moc nevydrží. Stačí párkrát zabrat a už se to rozviklá a prostě modularita je sice fajn, ale mělo by tam být více kovu než plastu.
Ergonomie není lepší, i když joy-cony připnete k tomu „gamepad dobíjecímu nástavci“ (Joy-Con grip), který je základní součástí balení. Horší gamepad na trhu snad nenajdete. Je to ergonomicky nepříjemné, kompromisní řešení na hraně použitelnosti a jakýkoliv laciný PC gamepad za 2 stovky je mnohem lepší.
A tak musíte utratit další nemalé peníze (1900 korun!) za klasický gamepad, který Nintendo nabízí jako příslušenství extra, jež už je normální a funguje dobře. Vůbec používání těch joy-conů je hrozné jakýmkoliv způsobem. Velikost je příliš kompromisní, u bezdrátového režimu používání máme navíc více než jen pocit, že je tam znatelné zpoždění a problémy se synchronizací. Při použití dvou hráčů, kdy má každý jen ten malý joy-con na šířku, si připadáte jako v letadle, kde je něco podobného součástí těch zábavních systémů v sedačkách už řadu let. Jediný rozdíl je, že v tom letadle jsou o malinko větší a pohodlnější ;).
Co nás velmi pobavilo je, že konzole má sice jednoduchý stojánek aby se tento tablet dal tedy lehce opřít, ale Nintendo jaksi zapomnělo, že baterie má mizernou výdrž a tudíž bychom asi ocenili nabíjení a tedy aby se při hraní dal SWITCH zároveň tím kabelem nabíjet.
Jenže ten napájecí USB type-C konektor je zespodu. Takže to můžete nabíjet jen v dokovací stanici. Teoreticky to jde nabíjet, i když to používáte, co by „tablet“ s těmi joy-cony po stranách, ale ten kabel je trochu nepříjemný a šťoucháte se s ním do břicha. Ergonomie konzole je tedy dost mizerná a asi nejlepší je to v klasickém módu, kdy je SWITCH v dokovací stanici napojený k TV a v ruce máte ten extra dokoupitelný klasický gamepad (Nintendo Switch Pro Controller). Jinými slovy, v režimu klasické domácí konzole ala Xbox One či PS4!
Ono na to cestování je nakonec SWITCH zdaleka nejslabší. Výdrž baterie je vážně hodně mizerná, výrobce sám uvádí 2,5 – 6hodin v praxi počítejte běžně s 3 maximálně 4 hodinami. Což není mnoho. Konzole je navíc dost velká, větší než kapesní konzole 3DS. Do kapsy ji vážně nedáte. Hry jsou k ní dodávány v klasických DVD krabičkách, uvnitř kterých jsou ale jen speciální herní karty (vypadá to jako tlustá SD karta). Tahle distribuce je sakra velkým plýtváním materiálem.
Hry? Recyklace starých her, nudné pohybovky a jediná dobrá hra!
Nicméně každá konzole stojí a padá s obsahem, a tedy nabídkou her, a tady je SWITCH nějaký hodně špatný vtip. I kovaní fandové Nintendo přiznávají, že SWITCH by se měla jmenovat spíše „ZELDA machine“. V současné době je na SWITCH dostupná jedna jediná solidní nová hra, a to je právě nová ZELDA. Tu si však můžete koupit i na staré WiiU a zahrát si ji tam. Jako hra je to zajímavá, ale SKYRIM či Fallout 4 to vážně není ;). Zkoušeli jsme i další hry, ale to jsou takové dětinské hříčky, které příliš dlouho nevydrží a všechny jsou na jedno brdo. Pro děti ale asi dobrý. Potíž je, že NINTENDO nový SWITCH na děti vůbec nemíří. Pro koho je ale určena vážně nevíme.
V současnosti ale potěší snad jen a pouze pro nejzarytější fanoušky NINTENDO, kteří dokáží zavřít obě oči nad mnoha věcmi, ale i ti oprávněně nad spoustou věcí brblají. Ergonomie celé konole je prostě špatná, dokonce mnozí tvrdí, že horší než u Wii U a musím říci, že ty joy-cony, které jsou malé a mají ovládací prvky pod sebou a chybí klasický kříž, jsou prostě divné a nezvyknete si na to. Ani nevím proč si na špatnou ergonomii vznikat. Vynikne to v přímé srovnání toho klasického Nintendo Gamepadu a skoro čtvercového Joy-con „padu“. Celé joy-con se moc nepovedly :(. SWITCH má ale i další nedostatky, ta dokovací stanice působí lacině a pro display docela nebezpečně. Vůbec naprosto zásadních nedostatků v ergonomii ale i v kvalitě zpracování si všímá hodně lidí a videí na youtube rapidně přibývá a to je takhle konzole na trhu jen několik dní! A nejde o maličkosti:
Nicméně zdaleka nejhorší je použitelnost a cena. Nová ZELDA je sice velmi dobrá hra, a zejména fandové série ji vynášejí až přehnaně do nebes, ale zaujala i nás. Ovšem grafika hry je na současnou dobu hrozná. Tedy přesněji řečeno, na mobilní hru při hraní 6,2“ tabletu je velmi dobrá a nemáme co kritizovat, ale po přepnutí na velkou 4K TV … no fuj. Nedá se na to koukat, a to říkám zcela objektivně. Dnes už jsou prostě lidi zvyklí sledovat na všechno minimálně ve FullHD kvalitě, 1080p display mají běžně i levné telefony a 4K obrazovky už jsou také nějakou dobu cenově dostupné. Youtube už nás dávno rozmazluje 4K rozlišením videí a xbox One či PS4 dokáží FullHD konečně bez potíží v kvalitě minimálně středních detailů PC verzí her a to 4K se snaží také nabídnout. No a do toho přijde v roce 2017 Nintendo s tímhle? To je ale hodně špatný pokus vtip, a pokud to není vtip je to dost tragédie. V roce 2017 nelze toto zařízení myslet vážně, tím spíše, kolik si NINTENDO za SWITCH účtuje.
Bohužel však právě v režimu klasické domácí konzole s připojením k TV je SWITCH zdaleka nejpoužitelnější. Netrápí vás nízká výdrž baterie a nemusíte používat ty příšerné titěrné joy-cony, ale hrajete klasicky s tím příplatkovým gamepadem. Jenže na co je konzole, na kterou je jediná slušná nová hra, která je navíc na velké TV je nekoukatelná? Tím spíše, že samotná konzole stojí 8990 korun a k tomu musíte prostě pořídit ten klasický a řekl bych vyloženě nutný gamepad (Nintendo Switch Pro Controller), který stojí dalších 1900 korun. Jste na téměř 11 tisících, aby se dala konzole vůbec používat! 11 tisíc korun za tohle?! Bez jakékoliv slušné nabídky nových her a s tímhle zpracováním a výkonem? I na poměry herních konzolí je to nabídka, při které musíte přemýšlet, zda jsou u Nintendo všichni střízliví.