Strana 2 z 3
- TEST výkonu GPU a CPU – technické zpracování
Jako obvykle jsme samozřejmě kromě recenze samotné hry, udělali i kompletní benchmark. Hra Outriders běhá na starší verzi Unreal Engine 4 a používá DX11 nebo naroubovaný DX12. Bohužel optimalizace jsou tedy celkem slabé a hra je technicky poněkud zastaralejší v mnoha aspektech. Graficky je to takový mix, některé textury jsou ostré a detailní, jiné naopak zastaralé. WorldSlayer v tomto ohledu sáhl na minimum věcí.
Nejvíce je to znát na velikosti prostředí, které opticky působí velké, ale rychle zjistíte, že jsou to všechno je velmi úzké uličky propojující arény s neviditelnými stěnami. Herní prostředí a speciálně arény jsou extrémně malé na ten velký počet nepřátel, který proti vám tvůrci vysílají. I když WorldSlayer přídavek v tomto přinesl i nová prostředí, která jsou větší, a tak si na své přijdou i ostřelovači.
Fakt, že hra běhá na starším Unreal Engine 4, dává hře specifický a dobře známý, velmi okoukaný vzhled. Tvůrci se s tím snažili zdařile poprat po výtvarné stránce a hra tak nabízí svou architekturu, vzhled předmětů a prostředí. Nevypadá to špatně, ale prostě odlišit to od mnoha jiných podobných UE4 her je obtížné. A jak to tedy šlape?
- Výkon grafických karet AMD a NVIDIA
Začněme u grafik. U téhle hry již bylo možné testovat s aktivními SAM/rBAR technologiemi, které dorazila na AMD, Intel, NVIDIA. Musíte ji sice ručně zapnout, ale pak prostě běhá na novějších i starších platformách dnes s RX 6000/RTX 3000 grafikami. Takže jsme testovali s ní. Pokud jde o sestavu, máme v ní nejlepší herní procesor současnosti, tedy AMD RYZEN 9 5950X s aktivním PBO a k němu 3600MHz paměti a X570 platformu. Prostě tak dobré, jak to jen lze dnes mít:
V 1080p není hra pro moderní grafiky výzvou, ale pro starší a slabší karty je. V maximálním nastavení (a to zde nejsou žádný RayTracing zbytečnosti) mají co dělat, když vykouzlí alespoň 60FPS. AMD si až o 10% výkonově polepšilo od vydání (obecně to platí skoro ve všech hrách díky velkému přepracování ovladačů), výkon NVIDIA grafik se ale skoro nezměnil. Tvůrci sami také viditelně na nic zásadně nesáhli.
Snižovat detaily tak na starších slabších kartách musíte i ve 1440p, ale pořád si to i s nimi zahrajete. Novější karty samozřejmě bez potíží.
Až 4K dá i TOP kartám zabrat, ale 60FPS+ stále na některých dosažitelné. Jinak hra podporuje DLSS od NV a bohužel s novým datadiskem stále nedorazila i AMD FSR podpora, existuje pouze neoficiálně jako mód.
- Výkon procesorů Intel a AMD
Unreal Engine 4 je znám velmi mizernou optimalizací z hlediska využití CPU. Speciálně v DX11 režimu. Testujeme ale DX12 verzi, tam je to lepší. V případě AMD Radeon RX 6000 + AMD RYZEN kombinace je dost znatelný přínos SAM technologie. U NVIDIA RTX 3000, ať už s RYZEN nebo Core je přínos rBAR bohužel na hranici chyby měření (prakticky žádný). Ale to je očekávatelné.
Hra naplno využívá jen 8 jader efektivně, takže cokoliv víc dává minimální zlepšení. Ale zase méně je trochu problém a propad výkonu je zásadní. Překvapí snad jen RYZEN 7 5800X3D, jeho V-cache rozhodně přínos má.
Takže k závěrům …
|