Strana 1 z 3
- RECENZE a TEST: Metro Exodus – Herní román
s dechberoucí atmosférou a grafikou. Jak běhá na PC?
Asi nejočekávanější hra úvodu roku je tu! Máme pro vás jako obvykle kompletní recenzi a také test výkonu grafik a procesorů. Třetí pokračování postapokalyptické série METRO právě dorazilo. Hra tentokrát nabízí výpravu i za hranice Moskvy a nabídne poprvé i velké nestísněné prostory a zcela nové lokace. Nicméně ani tentokrát nepřijdeme o podzemní pasáže. Ze všech tří Metro her je novinka rozhodně největší, ale také nejstrašidelnější. Tvůrcům se podařilo vytvořit extrémně atmosférickou hru v úžasně detailní grafice. Najdete lokace, ve které se budete kochat krajinou, stejně tak lokace, kde se budete bát i vlastního stínu. Vše v klasickém hutném lineárním příběhu ala původní Half Life, na který jsem si při hraní této hry nejednou vzpomněl. METRO EXODUS opět nabízí klasický herní příběhový román, kde místo pasivního čtení knihy, příběh audiovizuálně prožíváte.
Hra přímo navazuje na předchozí díly, ale pokud události předchůdců neznáte, tak se nemusíte nijak plašit, hra jde hrát i bez toho. Jen samozřejmě pokud znáte předchůdce, budete vědět o trochu více o postavách. Tou hlavní, v jehož kůži se nacházíte, je opět Arťom. Metro je postapokalyptická vize světa poté, co Rusko bylo zničeno atomovým útokem a zbytky obyvatel přežívají v podzemí Moskvy. To, jak se ukáže ale, není tak úplně pravda. Svět nicméně skýtá spousta nebezpečí, samozřejmě množství mutantů všeho druhu. Různorodost nepřátel je v tomto díle obrovská a někteří jsou opravdu děsiví a otravní. Bohužel myšlenka zejména předchozího dílu ohledně specifického typu mutantů a jeho závěru, v této hře prakticky vůbec nehraje roli.
Hra sice začíná opět v Moskvě, ale velmi rychle se přesuneme do nových lokací. Poprvé v METRO sérii okusíme velká volná prostranství dokonce částečně otevřená pro volnější pohyb. Některé mapy silně připomínají STALKER sérii. Variabilita je dost velká, podíváme se také do pouštní oblasti a také do hor a lesů. Každá oblast je detailně zpracovaná v úžasné grafice s funkčním koloběhem denní/noční doby i efektů počasí a vše lze využívat (a je to nutné ve vyšších obtížnostech) jako herní prvky a výhodu.
To, jak budete hru vnímat, však silně záleží na nastavené obtížnosti. Nejlehčí obtížnosti nejsou žádnou výzvou, umřít se v nich snad ani nedá, a především máte přebytek surovin, nábojů apod. Takže nikdy nemáte nouzi a nepřátele jsou slabí jako čaj. Ta pravá legrace začne až na vyšších obtížnostech, kdy nepřátelé jsou mnohem silnější, a především máte značně omezené zdroje a náboje, takže najednou dává smysl se nepřátelům vyhýbat a maximálně využívat výbavy a možností, které vám hra dává. Atmosféra hry je tak velmi rozdílná. Tvůrci vám dávají možnost si vybrat. Pokud chcete hru hrát jako Rambo, tak můžete, první dvě obtížnosti jsou na to jak dělané, ale hrou proběhnete opravdu rychle. Pokud máte rádi výzvu a chcete se vážně bát, dejte si vyšší obtížnost a hra vám napne nervy k prasknutí, že se budete bát i vlastního stínu a hodně přemýšlet o každém útoku a vydání drahocenných surovin a nábojů.
Součástí map jsou nově i vedlejší oblasti k prozkoumání, které mají drobný vliv na to, jak dopadne příběhové pozadí v dané kapitole a jak s vámi budou mluvit ostatní postavy, nebo jak budou komentovat události kolem sebe. Stejně tak můžete získat jejich průzkumem nezanedbatelné množství cenných surovin, a především módy pro úpravu zbraní. Ač má hra dialogy, velmi pečlivě a rozsáhle namluvenou řadu postav, poněkud hloupě působí, že vaše postava, která je tou hlavní, nemluví vůbec. Takže když s někým vedete rozhovor, což je často, NPC mluví a jen dělá, že mu odpovídáte. Působí to hodně hloupě. Tohle je podle mě jedna z největších chyb hry. Hlavní postava nemluví (vyjma čtení deníku při začátku každé kapitoly) a to se k podobné vyprávěné hře v roce 2019 prostě nehodí.
Hra přišla o většinu RPG prvků proti předchůdcům, obchodování je kompletně pryč, menu bylo zjednodušeno ale pozitivně. Můžete sbírat materiál, který pak můžete kdykoliv použít pro vylepšení výbavy. U pracovních stolů pak máte možnost detailnější úpravy zbraní apod. hra obsahuje několik základních typů zbraní, bohužel jejich úpravy už si musíte najít a posbírat v rámci jednotlivých kapitol. A tak k lepším zbraním se dostanete prakticky až v závěru hry a užijete si je jen chvilku (railgun). Úpravy zbraní zejména s ohledem na specializaci použití se velmi hodí u vyšších obtížností, kde je klíčové zůstat neviditelný. Specializovaná výbava pro noční akce je tedy prakticky vyžadována. Úpravy zbraní jsou krásně zpracovány, jako samotné zbraně, i když jich není mnoho. Podobně je tomu u další výbavy, kdy je zde opravdu ale jen nezbytné minimum - hlavní je opět plynová maska a noční vidění.
Celkově dává METRO EXODUS větší volnost v tom, jakým stylem a s jakým dopadem chcete hru hrát. Alespoň tedy v 90% hry. V některých pasážích ale nemáte na výběr a hra připomíná, že je hlavně pečlivě nalinkovanou příběhovou „románovou“ hrou, kdy prostě místo čtení knihy ten román přímo hrajete. Kromě zajímavé hratelnosti, příběhu a postav, však musí být perfektní i audiovizuální podání a to je v případě tohoto titulu opravdu velmi silnou stránkou.
Podívejme se na ni …
|