Strana 1 z 2
- RECENZE: Civilization: Beyond Earth - Rising Tide
- Nové DLC dodělalo skvělou hru!
Nové DLC Rising Tide pro poslední díl Civilizace, byste neměli minout. Napravuje totiž hodně!
Před rokem vyšla zbrusu nová CIVILIZACE, se kterou jsme opustili naši rodnou pozemskou hroudu a vydali se osidlovat cizí světy. Civilization: Beyond Earth jsme pochopitelně recenzovali:
Udělili jsme známku 90/100, protože tvůrci tak úplně nezvládli ovládání hry a také ne všechna náplň byla kompletní a prostě tomu něco chybělo. Nicméně hra bavila a to tak, že hodně. "Ještě jeden tah a jdu spát" znamenalo, a stále znamená, pro hráče celé propařené noci, a taková hra prostě nemůže být špatná a být špatně oceněna. Pokud bychom ale původní verzi Civilization: Beyond Earth označili za ne zcela kompletní, pak vám s radostí oznamujeme, že nové DCL s názvem Rising Tide, opravuje řadu vytýkaných nedostatků a přidává pár nových věcí a celkově s tímto DLC se tak konečně může nová CIVILIZACE stavět kvalitativně na úroveň starších dílů, které jsou tím nejlepším, co v kategorii budovatelských strategií vůbec vychází.
- Civilization: Beyond Earth - Rising Tide DLC
Takže co tohle nové DLC, které aktuálně vychází, nabízí? No hodně. Upravuje řadu věcí i v původní hře a přidává nové prvky.
Už název napovídá něco o novém obsahu. Nově totiž budeme moci osidlovat a využívat i vodní plochy. Do hry jsou také přidány nové druhy planet, nové jednotky a další věci související právě s možností osídlení a využití vodních políček, která v původním titulu měla využití jen u pobřeží. Nově můžete na moři nejen postavit město, ale využít i vodní políčka se surovinami a bonusy jako jsou políčka na souši. Tím se tedy otevírají nové obří možnosti expanze a lepšího využití prostoru, když vaše startovní pozice na pevnině není zrovna nejlepší. Vodní políčka tak už nejsou méněcenná. Vodní město má navíc specifické bonusy a výhody a mezi tu největší patří fakt, že je lze přesouvat, to samo o sobě výrazně mění herní možnosti.
Přepracování se dočkala i kritizovaná diplomacie. A to tak, že opravdu hodně. V podstatě je tu zcela nová verze v řadě věcí odlišná od toho, co jsme doteď v Civilizacích znali. Přidán byl systém diplomatických bodů, které mohou sloužit jako měna. Nově máte možnost si v rámci národy vybírat různé specializace, bonusové možnosti a tak dále. Lepší je i diplomacie a její fungování s ostatními národy a zejména ve vyšších obtížnostech poskytuje diplomacie nejen velmi cenné možnosti vlastního přežití a rozvoje, ale je i nutné ji využívat a hra se tak stává odpovídajícím způsobem komplexní, jak se na Civilizaci sluší a patří. Dost možná má nová Civilizace díky tomuto novému DLC vůbec nejkomplexnější systém diplomacie vůbec, byť se nemusí líbit každému. A také není dokonalé, protože není zde možnost vyjednávání, prostě buď se dohoda líbí, nebo ne. Odstraněny ale byly některé nelogické obchody s technologiemi apod.
Vylepšením prošel také systém Afinit, kdy nově je možné je široce kombinovat. Díky tomu získáváte nové bonusy, výhody, nové možnosti úprav jednotek pro vaši civilizaci i vaše vyjednávání s ostatními národy atd. Každá z afinit má nadále unikátní možnosti a výhody, takže je dobré řádně zvažovat, obzvlášť u kratších her, či na vyšších obtížnostech, kdy nemáte dostatek tahů na výzkum a zisk všech výhod. Afinity ale mají i nevýhody a to se promítá do diplomacie a vycházení s ostatními. Novinkou je také masivnější systém využívání průzkumníků a výprav za artefakty a zkoumání divů cizích planet. Nově můžete objevit mocné artefakty a kombinací tří vzácných můžete získat obří bonus či dokonce speciální div světa. Opět skvělé využití a konečně má smysl průzkumníky pořádně používat.
Zkrátka je toho hodně, co nového a lepšího DLC přináší a tak není otázkou, zda za to pořízení Risign Tide DLC stojí, ale spíše kolik stojí.
|