Strana 2 z 3
Pro svou první sezónu jsem si zvolil nejlepší team, jaký jsem měl odemčený, a to byl Williams. Tedy team ze středu pole. Díky tomu vás čeká nejen schopnější teamový kolega (váš první soupeř), ale také podstatně vyšší cíle, které na vás team klade v oblasti výsledků i testování.
Samozřejmě začít můžete i s mnohem horším teamem z konce startovního pole, kdy na vás budou kladeny podstatně nižší nároky, ale také budete mít horší auto a méně možností jeho vývoje a zlepšování. Samozřejmě si můžete zvolit formát kompletního závodního víkendu, tedy spíše jen délku vlastního závodu. Ta je minimálně 25%, což je vyhovující většině. Samozřejmě klidně si můžete dát 100% vzdálenost. V rámci víkendu vás čeká páteční trénink, během kterého si můžete vyzkoušet trať a najít optimální nastavení. Při některých závodech budete mí možnost v rámci tréninku splnit i výzvu, která v rámci testování přinese vašemu vozu zlepšení nějaké schopnosti. Lepší teamy mají takových výzev podstatně více než horší teamy.
Musím říci, že v této oblasti došlo ke zlepšení proti předchozímu dílu. Výzvy jsou variabilnější a o něco malinko obtížnější. Ve vyšších obtížnostech (LEGEND) je poznáte i v možnostech svého auta. Pokud je totiž nesplníte a nezískáte ta vylepšení, budete to mít proti konkurenci těžší. Nicméně na většinu obtížností jejich vliv bohužel není tak znatelný.
Pokud jde o možnosti nastavení auta, zde příliš novinek nenastalo. V rámci minimálně prvních dvou obtížností si s nastavením nemusíte příliš lámat hlavu. U vyšších obtížností (Profi-Legend) už ale nastavení hraje významnou roli a dají se tak získat drahocenné dokonce i sekundy. Samozřejmě je dobré sledovat přitom předpověď počasí, pokud si auto nastavíte v rámci tréninku na sucho a v kvalifikaci nebo závodě bude pršet, máte problém. Nebo samozřejmě naopak. Před první částí kvalifikace si také můžete naposledy nastavit auto, pak už to pravidla neumožňují.
Svůj vliv mají i pneumatiky, a to tak, že veliký. Je to o něco lépe hlavně s větším významem uděláno než v předchozím díle. Opět si můžete volit mezi jednotlivými sadami a druhy, které máte na výběr. Musíte samozřejmě počítat s pravidly o nutnosti použít dvě sady, pokud je sucho. Ty se liší přilnavostí a hlavně výdrží a o to v dnešní F1 jde. Hra vám nabízí samozřejmě základní režim sama, můžete ale zvolit a měnit strategii použití pneu. Občas jsem tedy vyjížděl na tvrdší sadě do závěrečné kvalifikace, abych na ni začínal a ke konci závodů tak měl k dispozici rychlejší měkkou sadu. Pokud budete jezdit kompletní délku závodů, nezapomeňte, že počet sad pneu je omezen, takže si dejte pozor, aby vám na závod zbylo dost těch, které chcete použít. Rozhoduje to závod - opět ale jen na nejvyšších obtížnostech. U nižších jste o tolik rychlejší, že vás to trápit moc nemusí.
Nicméně líbí se mi model opotřebení pneu, kdy na přilnavosti poznáte, kdy už pneu mají dost. Hodně je to vidět u přechodných-mokrých pneu, když přestane pršet, tak jste v problémech. Vůbec loterie s deštěm je ve hře hodně častá. Skoro v polovině závodů pršelo a někdy se tak měnily i podmínky na trati. V tom případě musíte pamatovat na to, že musíte včas změnit pneu návštěvou v Boxech, kde jim před tím dáte pokyn, které pneu chcete nazout. Zde si musím postěžovat, že váš závodní inženýr je naprostý blbec. Dokonce se mi stalo, že i když mi celý závod lilo jako z konve, tak drze do sluchátek hlásil, že celý závod bude sucho. Rozhodně tedy nepočítejte s radou, kdy pneu vyměnit. Zde se osvědčí to, pokud o F1 něco víte, a jak moc jste flákali tréninky. Dá se odhadnout, jak dlouho pneu vydrží a jak na osychající nebo naopak moknoucí trati vydržíte, pokud jde o přilnavost - samozřejmě čím více tlačíte na pilu, tím je zátěž na pneu větší. Nahrává vám to, že i počítačový hráči jsou hloupí, a jezdí nevhodně přezouvat. Třeba do mokrého závodu odstartují a suchých, či v průběhu závodu, kdy lije jako z konve, snad všichni přezují příliš brzy na suché. Tvůrci zkrátka udělali dost chyb.
Na rozdíl od předchozího dílu se mi nepodařilo zařídit výjezdy SC, takže pokud tam není, je to velký ústup. Stejně tak zklamává celkové zpracování MENU a absence rozhovorů s novináři. Minulý díl působil mnohem formulovějším dojmem, kdy jste menu měli ve formě MotorHome atd. Nový styl klasického konzolového paskvilu je velký krok zpět. Jediné co je tam pěkné, je hudba.
Závodění
V rámci závodění si všimnete hlavně AI protivníků, grafiky a destrukčního modelu. Nic z toho se proti předchozím dílům příliš nezměnilo. Snad jen AI je o něco schopnější, ale pořád má stejný problém jako ve starších dílech - nejdou jí pomalé tratě.
Například Monaco a podobné okruhy jsou pro AI skutečně oříšek. Obecně je AI strašně pomalé v pomalých zatáčkách a až nepřirozeně rychlé v těch rychlých. Například v Monacu a podobných okruzích nemám problém vyhrát i na nejvyšší obtížnost s ohromným náskokem a dávat AI sekundy na kolo. Naopak jsou rychlé tratě, kde i přes nejlepší možné nastavení mám co dělat, abych se čela vůbec držel. Samozřejmě AI nadále dělá chyby, k vidění jsou defekty pneu i poruchy. AI také lépe uhýbá, když je předjíždíte o kolo a celkově je jejich jízda o něco plynulejší. Pořád to ale do ideálu má daleko.
Podívejme se na další věci ...
|