Strana 1 z 3
- RECENZE hry a TEST výkonu GPU/CPU: RAGE 2
– Příběhová akční hra pořádně říznutá sérií DooM
Druhý díl RAGE je tu! A dnes se podíváme, jaká hra je a také jak šlape na našich PC. Hit to bohužel nebude. První RAGE byl poměrně zajímavou originálně vypadající hrou z postapokalyptického prostředí. Ovšem trpěl hlavně na technické problémy a také rychle useknutý konec, sotva když se konečně rozjela. Takže když bylo oznámeno pokračování, doufali jsme, že tvůrci si tentokrát dají záležet. Bohužel. Zase to nedopadlo moc slavně. Soudě podle velmi mdlé až velmi zavádějící reklamní kampaně, jež jakoby lákala na zcela odlišnou hru, to věděla i Bethesda, která je vydavatelem hry a svou reputaci po totálně odfláknutém FALLOUT 76 si rozhodně nezlepší. Jaký tedy je RAGE 2?
- Spolupráce autorů DooM s autory Just Cause/Mad Max se pozná
Pokud při hraní této hry budete mít pocit, jako by bylo stvořena ze dvou, zcela kvalitativně odlišných celků, tak to není jen váš pocit. Hra totiž vznikala ve studiu AVALANCHE, které je zodpovědné za JUST CAUSE sérii a také herního Mad Maxe. Ovšem jednu složku hry udělalo jiné studio. A určitě ji poznáte. Že vám při přestřelkách přijde hra zatraceně podobná poslednímu DOOM? No náhoda to není, tu akční složku RAGE 2 totiž dělal iD Software. Bohužel jen tu. Zbytek dělal AVALANCHE a výsledek nedělá zrovna skvělý dojem. Přitom základní ingredience napovídají, že by to mohla být dobrá hra.
Je tu poměrně velký otevřený postapokalyptický svět, rozdělený do několika velmi odlišně vypadajících částí, který je naplněný nepřáteli a vedlejšími aktivitami. A také hlavní příběhovou kampaní, která nás potahá po tom otevřeném světě a seznámí nás s několika zajímavými charaktery. To vše je podpořeno slušnými RPG prvky ohledně úpravy a vylepšování zbraní, stejně tak i vlastních schopností (ala BIOSHOCK). Jednoznačně nejlepší složkou hry jsou přestřelky a vůbec akce, které jako by přímo byly převzaty z posledního dílu DOOM série. Akce je skvělá, zábavná, drsná, ale je jí podstatně méně než v DOOMovi.
Hra však jinak působí dojmem, jako když tvůrci z AVALANCHE studia vzali svůj starší titul MAD MAX, upravili jeho prostředí a mapu, vyměnili modely dopravních prostředků (udělali je podstatně nudnější), a nacpali do toho hromadu vedlejších úkolů typu „znič-znič-zabij-znič-vyhraj“. K tomu přidali pár stejných „zabij“ úkolů, jen do speciálních lokací (uzavřených lineárních úrovní, které zjevně byly převzaty přímo z DOOMa) s příběhovými sekvencemi spjaté s těmi několika zajímavými postavami pro „rozhovory“ s nimi. Autoři si přitom dali práci i s obydlenými městy, obchodníky, „zadavateli“ misí atd. Bohužel všechno to vypadá hezky jen na papíře.
V praxi z toho zůstal ten nejúsměvnější, nudný předvídatelný naprosto neoriginální příběh, plný všech klišé, jaká je snad možné vůbec vymyslet. Generický hlavní padouch, generičtí nepřátelé i přátelé atd. Celá hlavní linie je prakticky tvořena 3 x 3 misemi + jednou závěrečnou misí, kdy bez rychlého cestování po mapě by skoro nejdéle trvalo to ježdění mezi nimi. Navíc k zadání těch hlavních mísí se dostanete jen při určitém počtu splněných vedlejších aktivit a naplnění ukazatelů. Naštěstí to lze naplnit prostým pohybem po mapě mezi těmi misemi a plněním toho, co objevíte kolem cesty. A variabilita misí je naprosto minimální. Nejvíce odlišné jsou ničení konvojů (což je přímo převzato z Mad Max hry, jen o poznání v horším méně zábavném stylu), spolu se závoděním (taky Mad Max). Jinak je to většinou o vyčištění dané lokace od nepřátel, což naštěstí díky zábavnosti akční složky hry je zábavné dost, alespoň na chvíli.
Ocenit musíme velikost a propracovaní zbraňového arsenálu i propracování a zábavnost arzenálu speciálních schopností. Vše má vlastní možnosti vývoje a vylepšení, nicméně variabilita nepřátel je prakticky neexistující, takže se to rychle všechno okouká. Jste extrémně silní a nejvíce poškození jste schopni udělat sami sobě. Nepřátelé jsou totiž naprosto tupí, AI (umělá inteligence) nešla v případě této hry ani okolo studia a většina vývojářského teamu o AI ještě určitě ani neslyšela.
Bohužel právě to technické zpracování nevylepšuje dojem. Hra sice staví na API VULKAN, ale zase jen na papíře. Nevyužívá ten parádní optimalizovaný herní engine iD Software, na kterém jede DooM a Wolfenstein, jež VULKAN skvěle využívá. Ve skutečnosti hra jede na APEX engine (od AVALANCHE studios), což je zastaralá neoptimalizovaná DirectX 11 záležitost, do VULKAN jen konvertován bez jakýchkoliv úprav, takže ani moc dobře neběhá. A hlavně ani moc dobře nevypadá. Samozřejmě vše jsme pro vás otestovali. Takže se podívejte, jak to běhá …
|