Strana 1 z 5
Recenze: Medal of Honor vs Call of Duty Black Ops
– Souboj dvou nejočekávanějších FPS roku v testu!
Závěr letošního roku je na válečné akční hry úrodný. Po letech se nám utkají dva velké tituly, jejichž předchůdce původně dělal vlastně stejný team. Obě hry ale mají společného právě to, že kromě názvu nemají s původními tvůrci původních dílů a předloh, vlastně nic společného.
Jak nový Medal of Honor, tak Call of Duty Black Ops se nám snaží předložit surovost moderní války, ale snaží se také, abyste se přitom skvěle bavili a to po stránce Multiplayeru. Medal of Honor vyšel o měsíc dříve než Call of Duty Black Ops, ale já jsem schválně počkal, až se na trh dostanou obě hry a bude možné si je postavit přímo proti sobě. A dobře jsem udělal. Dnes už vím, že jsou to totiž dvě strany stejné mince. Snaží se zobrazit úplně to samé, s úplně stejným obsahem, ale každá na to jde trochu jinak. Dnes se tak objektivně podíváme na to, jak to vlastně dopadlo, a která je vlastně lepší, půjde-li tedy toto vůbec určit …
Kvalitních multiplayerových akčních her jsou na světě tuny, hned na úvod mohu říci, že ani Medal of Honor ani Call of Duty BO letošního krále akčních Multiplayerových her, Battlefield Bad Company 2 nepřekonají. Ten hraje jinou ligu, a je na MP přímo zaměřen a udělán, ne naopak, jak je tomu u obou dnes testovaných her. U Medal Of Honor i Call of Duty jsme tak očekávali hlavně napínavou a nabušenou singlplayerovou náplň, kde vyloženě Multiplayerový Battlefield BC2 jen splnil svou povinnost.
Nový Medal of Honor si jako své hlavní téma vybral nikoliv neaktuální boj proti Islámským radikálům a teroristům v Afgánistánu, kteří se označují jako Alkaida nebo také Taliban. Téma rozhodně zajímavé, ale samo o sobě dosti kontroverzní, což se i záhy ukázalo. V multiplayeru totiž přirozeně hrají obě strany konfliktu a hráči se tak střídají při hraní za koaliční síly a za Alkaidu. Jenže právě to, že se dá hrát za Alkaidu a střílet americké vojáky se samozřejmě na západě a hlavně v USA nesetkalo s pochopením. A to já plně chápu a jsem bytostně přesvědčen o tom, že přesně na to EA a autoři hry cynicky sázeli. Negativní reklama je také reklama. Nakonec ale za Alkaidu hrát v plné hře nemůžeme, i když vlastně jediné, co se stalo, bylo přejmenování Alkaida strany na Opposing Force. Na vlastním obsahu a to, že v hábitech bojovníků Talibanu a Alkaidy střílíte Američany, se nic nezměnilo.
Nicméně nám jde hlavně o singlplayer a zde si zahrajeme výhradně za speciální jednotky a bojovníky koaličních sil. Tvůrci sázejí na všechny již dříve osvědčené recepty akčních her. Tedy skripty, napínavé akční momentky a videosekvence na pozadí válečného konfliktu, který vlastně nemáte šanci ovlivnit, jen se jej účastníte jako jeden z mnoha. A přesně o tom chce Medal of Honor vyprávět.
Call of Duty Black Ops je Xté pokračování série, která však již ztratila hlavní tvůrce. Activision, kterému značka Call of Duty patří, se ve zlém rozešel s původním studiem Infinity Wards. Původní tvůrci již pracují ve zcela novém studiu na zcela jiné hře. Letošní Call of Duty má na svědomí Treyarch, který už dělal podle mého názoru poslední pravé Call of Duty s podtitulem World at War, tedy Call of Duty z 2svv. Také má na svědomí zatím nejhorší díl série a to ten třetí, který raději na PC ani nevyšel.
Letošní Call of Duty opět staví na recyklaci několik let starého Modern Warfare. Stejný herní engine, stejné triky, stejné finty a samozřejmě nové kulisy. Tentokrát se přesouváme do období studené války, kde si zahrajeme v 60 i 70 letech s malým výletem do konce 2svv. Na rozdíl od Medal of Honor není přímo jasné, co přesně se snaží tvůrci tohoto dílu CoD zobrazit. O co se rozhodně nesnaží, je o reálné zachycení tajných a speciálních operací.
Nemá smysl se více zdržovat a podívejme se rovnou na podrobnější hodnocení stejných prvků a ingrediencí, které obě tyto hry nabízejí.
|