Strana 2 z 4
Ještě snad nesmím zapomenout na jednu věc. Vysvětlit, co je to Metro pro ty, kteří to neznají, nebo nepoužívají. To je v podstatě vlak nebo tramvaj (šalina) pod zemí. Metro najdeme jen ve velkých městech a je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob dopravy po velkých městech. Proč? No protože třeba v Praze mu většina obyvatel říká „socka“. A protože tihle chytráci sedí hodiny a hodiny v autě a snaží se ujet pár kilometrů v nekonečných zácpách, pro ty chytřejší je tu Metro, které je tak lepší a rychlejší. Samozřejmě kdyby se všichni přesunuli z aut do Metra, tak zase ti chytřejší jezdí autem :). Kromě toho, že je Metro rychlejší a určitě také levnější, je i bezpečnější. Stačí si vzít příklad právě z Metro 2033. Přijde atomová válka a „socky“ v Metru budou v pohodě, ale ti na povrchu budou zase stát v koloně, ale tentokrát už navěky. Ale zatímco v současném Metru na vás číhá maximálně tak revizor s pokutou, v roce 2033 už jsou tam jiné bestie ….
(HD 5870 DX11, Tess on, Very High 5760x1200 vs 1920x1200)
Úvodní pasáže hry na vás budou působit opravdu fantasticky, zvlášť když si můžete dovolit vyšší, nebo dokonce maximální detaily. Graficky je Metro 2033 absolutně fenomenální záležitostí a minimálně v interiérech, o které jde v téhle hře především, je Crysis absolutně poraženo. Detaily, modely a hlavně nové DX11 vylepšení a nasvětlení a mnoho efektů kolem toho dělá hru ještě lepší, než jak to vypadá ve skutečnosti. Takže první dojem ze hry je jasný … „Oh my god! Let´s Rock!
(5760x1200 vs 1920x1200)
Tutoriálek a seznámení s ovládáním je přímo ingame součástí. Ovládání je jednoduché, Metro 2033 sice vychází na Xbox360 a PC, ale je to vyloženě uděláno na PC a je to poznat snad ve všech ohledech, (nemluvě o příšerné grafice na Xbox360, což jsem měl možnost vidět na vlastní oči. Metro 2033 na Xbox360 je ve srovnání s hraním na PC ve vysokých detailech na Eyefinity jak hraní s octem v očích. Jasné určení na PC je opravdu vítaným osvěžení proti jiným titulům, které se hloupými zjednodušeními jen hemží. Tady je to jednoduché tak nějak přirozeně. Takže žádné překážky a s chutí se zakousnete do samotného hraní.
(Mrtvá příšerka dobrá příšerka ...)
Hra je rozdělena na 7 kapitol, které jsou ještě rozděleny na úseky. Vše je dobře ucelené a příběh tak opravdu jednoduše a účelně je dávkován v přesném množství. Bohužel, hra skutečně dělá nejlepší dojem v první půl hodině, kdy jste uneseni technickou stránkou, atmosférou a zdánlivě skvělou a bezchybnou hratelností. Bohužel rychle začnete objevovat hlavně herní nedostatky. Že je hra podobná STALKEROVI a proč tomu tak je, to už víte, a není to špatně. Jenže v propracovaných živoucích stanicích chybí to, co STALKER má, jisté „RPG“ prvky, úkoly a dojem, že ty lidi kolem vás žijí a máte tam co dělat a nějaký smysl. Jediné, co METRO 2033 ze STALKERA a jeho „RPG“ prvků dokázali autoři do METRO 2033 dostat, je hodně omezený nákup a prodej vybavení, včetně prodeje vylepšených verzí zbraní. To je ovšem zoufale málo, navíc to tak nějak upozorňuje na fakt, že Metro 2033 vlastně nic dalšího v tomto stylu nenabízí, a tak vám prostě vrtá hlavou, proč to tam vlastně je. Zkrátka až budete mít dost platidla, koupíte si pořádné brnění (jednou), které stejně nevidíte, a pak si koupíte 1-2 zbraně a konec. Nábojů je ve hře všude tak akorát, nakupovat je nemusíte a minimálně 2 schopné zbraně, které byste si jinak koupili, potkáte cestou. Takže celá ta obchodní stránka je tam prostě tak nějak zbytečná. Jen poukazuje na fakt, že METRU 2033 něco chybí.
(Trocha duchařiny ...)
METRO 2033 je tak vlastně obyčejnou koridorovou střílečkou. Za celou hru se dostanete ke dvěma místům, kde se musíte rozhodnout, jestli ano, nebo ne. Jednou zda klučinovi zaplatit směšný obnos za ukázání cesty (nepotřebujete) a podruhé, zda přijmout náboje za záchranu kluka (nedílná součást příběhu). Obojí nemá absolutně žádný vliv na nic (vyzkoušel jsem tu hru dvakrát s rozdílným přístupem v některých momentech). A to vás opět přivede na myšlenku, že METRU 2033 prostě něco chybí a něco tam nebylo doděláno (či spíše z příbuzné hry STALKER použito).
(žijí ale nežijí ...)
A takhle můžeme pokračovat dál a dál. Zběsilé mačkání E pro sběr munice ze zabitých ukazuje na absenci a zbytečné nepoužití inventáře. Toporné postavy, které na vás prostě nereagují, ukazují na úplnou absenci dialogů, úkolů a čehokoliv, co by trochu dalo jinak zajímavým lokacím záchranných metro stanic smysl. Hra se snaží i o využití stealth prvků, kdy můžete zlikvidovat světla a pokusit se protivníky obejít, nebo potichu zlikvidovat, ale zde narazíte na to, že pokud vás jeden zmerčí, najedou i v absolutní tmě bez nočního vidění o vás v celé oblasti všichni vědí, ať se plazíte, kudy chcete. Takže z celé hry prostě zbude jen ta koridorová střílečka ala Call of Duty, vystřílet oblast, sebrat náboje a jde se dál, nechybí ani napínavé skriptované akční scény v pohybu na drezínách atd.
(5760x1200 vs 1920x1200 a Metro dezina ...)
No a protože je hlavní zbraní hry audiovizuální stránka, pojďme se na ni podívat …
|