Strana 2 z 3
- Technické zpracování – TEST výkonu GPU a CPU
Warhammer 40,000 Space Marine 2 používá herní engine Swarm, který ve starší verzi byl použitý u populárního World War Z. Takže stejní tvůrci hry se stejným enginem mají bohaté zkušenosti, speciálně pokud jde o koridorová prostředí vsazená do jinak esteticky velkých prostředí s obřími masami nepřátel. Zde má tento engine posílené možnosti, a tak grafickými detaily s ohledem na množství detailů a všeho na obrazovce + vzdálené obří kulisy, je opravdu vizuálně velmi působivý a hýbe se překvapivě dobře.
Hra běží na DX12, je zde také RayTracing využívaný ke zpracování stínů a odrazů, ale je ho tu jen trošku.
Pokud je o nároky na PC, s ohledem na působivý vizuál jsou nároky překvapivě nízké. Vystačíte si i s hodně starým HW, ačkoliv pokud chcete mít 60FPS v nativním rozlišení potřebujete přeci jen výkonnější komponenty minulé generace. A pokud chcete mít 60FPS v nativním 4K, tak je třeba mít to nejlepší, co dnes je.
Samozřejmě můžete zapnout FSR/DLSS, jen upozorňuji, že pak nehrajete v nativním 4K, ale nižším rozlišení, které je upscalováno do 4K, ale to dnes mnoha lidem vadit nebude. A jak to tedy šlape?
Provětrali jsme naši testovací sestavu, postavenou na AMD RYZEN 9 7950X3D procesoru a platformě AM5. Použili jsme nejnovější ovladače AMD a NVIDIA, kdy obě firmy již vydaly optimalizované balíky ovladačů pro tuto hru.
- 1920x1080 (nativní rozlišení bez upscalingu FSR/DLSS, Ultra detaily)
Žádný problém pro moderní karty v dnes nízkém 1080p. Dokonce i současný grafický mainstream se pohybuje vysoko nad 60FPS! S ohledem na vizuál hry vynikající optimalizace.
- 2560x1440 (nativní rozlišení bez upscalingu FSR/DLSS, Ultra detaily)
I v nativním 1440p nepotřebujete na plynulou hratelnost nad 60FPS vyloženě to nejlepší, co na trhu je. Vyšší střední třída to zvládá velice dobře. U slabších karet můžete stáhnout detaily nebo snížit rozlišení použitím FSR/DLSS, které jsou v menu hry přístupné k zapnutí.
- 3840x2160 (nativní rozlišení bez upscalingu FSR/DLSS, Ultra detaily)
Pochopitelně 4K v nativním nastavení je náročné a na 60FPS+ potřebujete to nejlepší, co na trhu je. Alternativně se dají ještě omezit některé detaily a v nativním 4K se tak nad 60FPS dá dostat i s grafickými kartami vyšší střední třídy. Pokud vám nevadí hrát v rozmazanějším obrazu s upscalovácími technologiemi DLSS/FSR, můžete to zkusit i s nimi a na hratelné FPS se také určitě dostanete.
Celkově tedy je hra velmi dobře vyladěna. Speciálně na to, jak dobře graficky vypadá. I když trochu klame tělem, protože většina hry jako levely jsou vlastně velice malé a prostorově omezené. Tu hloubku a ohromující architekturu kolem, ty ohromující počty nepřátel v pozadí, to všechno jsou jen kulisy. Během hraní jsem nezaznamenal žádné závažné problémy ani bugy, což bohužel u nově vycházejících her není tak samozřejmé, jak by být mělo. Zde vše OK.
Hra je vytvořena multiplatformně, tedy i na konzole. A engine je tedy na ně záměrně optimalizován/omezen, pokud jde o využití určitého počtu CPU jader/vláken. V maximech dokáže samotná hra zatížit až 16vláken, optimálně se snaží vytížit maximálně 8 fyzických jader nebo až 12 vláken, tedy přesně to, co je reálně k dispozici u současné generace herních konzolí. PC verze bohužel žádné extra vylepšení nedostala.
Téhle hře ale hodně „chutnají“ procesory AMD RYZEN X3D s tou extra velkou L3. S těmi v omezeném nízkém rozlišení v kombinaci s výkonnou Radeon RX 7900 XTX dostáváme výrazně více FPS než s ostatními RYZEN i Core procesory.
Pokud jde o ostatní technologické zpracování, bohužel zvuková stránka je slabší. Rozhodně nejde o tak zdařilou akční hru jako DooM po stránce zvuku či hudebního doprovodu, který podporuje tu akci. Speciálně namluvení některých postav je překvapivě špatné. Ovládání je OK, hra podporuje CrossPlay, protože hraní na myš+klávesnice nepřináší zase tak zásadní výhodu proti Gamepadu, i když stále je přesnější. Z hlediska rychlosti pohybu jsou však vaše postavy mariňáků poměrně stejně pomalé a těžkotonážní, kdy navíc kvůli určitým herním mechanikám kolem brnění je větší důraz kladen na fyzická zakončení zblízka než na střelbu z dálky.
Takže k závěrům a hodnocení
|