Strana 3 z 4
- Výkon v praxi – AMD RYZEN vládne mobilním CPU a válcuje Intel
Notebook se dá docela snadno rozebrat, i když není moc důvod, proč to dělat. Ale pokud bude třeba vyčistit ventilátor, nebo vyměnit M.2 SSD, tak je to možné. Ale to jsou asi tak jediné dvě věci, které uvnitř můžete spolu možná maximálně výměnou WiFi/BT karty, která je také v M.2 slotu:
Vzhledem k tomu, že tohle je ultra-mobilní PC, není zde místo pro klasické paměťové sloty apod. Paměť je tak napájena přímo na desku a nelze ji rozšířit. Námi testovaná varianta má tak jen 8GB a nedá se s tím nic dělat. A to je dost na hraně vzhledem k tomu, že NB spoléhá na integrovanou VEGA grafiku, která si část RAM zabere pro sebe. Dobrou zprávou je, že ačkoliv jde o 8GB RAM, je to LPDDR4 na 3200MHz a je nainstalovaná tak, že běží ve dvoukanálovém zapojení.
Co můžete v tomto NB vyměnit, je osazený NVMe M.2 SSD disk. V našem případě je to Samsung PM991 512 GB MZVLQ512HALU, což je OEM model. Osazený je 3D-NAND čipy a dosahuje rychlosti až 2200MB/s pro čtení a 1200MB/s pro zápis. Tedy solidní SSD.
Hvězdou je zde ale určitě osazený procesor. AMD RYZEN 7 4700U je doslova dělo v téhle cenové a mobilní kategorii. A to nejde ani o nejvýkonnější model procesoru v celé řadě. Tenhle má totiž sice 8jader, ale aktivních jen 8vláken, nikoliv plných 16. Takt dosahuje až 4,1GHz. A také má integrovanou RX VEGA 7 grafiku, a přitom tohle všechno se vejde do 15W TDP.
Ve stejné cenové hladině v podobných ultramobilních modelech noteboků (včetně ACER SWIFT řady) narazíte většinou na procesory jako je Intel Core i7-1065G7, nebo Core i7-10510U, ale většinou jsou tu jen Core i5 varianty z novějších třeba Core i5-1135G7. Potíž je, že všechny tyhle Intel procesory mají sice podobné TDP, ale pouze 4 procesorová jádra a 8vláken maximálně. Všude tam, kde na výkonu CPU záleží, je tak RYZEN 7 4700U doslova rozdupe.
Intel prakticky nedokáže AMD dnes v této oblasti vůbec konkurovat. Současně má AMD stále o něco lepší integrovanou grafiku, i když v poslední generaci se Intel hodně zlepšil. Po stránce celkového výkonu a zejména ovladačů a podpory her apod. je AMD RX VEGA mnohem vyspělejší řešení. Samozřejmě stále je to hodně omezené řešení, ale když snížíte detaily, tak si v 1080p ledacos zahrajte v pohodě :).
Každopádně ten procesorový výkon je prostě parádní, a to se bavíme jen o ZEN2 architektuře. Jenže to není všechno. AMD totiž tomuhle obrovskému výkonu neobětuje efektivitu, tedy v případě notebooků hlavně výdrž na baterii.
Pokud jde o chlazení, o vše se stará jediný ventilátor. Ostatně je tu k chlazení vlastně jen to CPU s integrovanou grafikou.
V klidových stavech a lehčí práci je notebook prakticky bezhlučný. Ventilátor se točí velmi pomalu. Rozjede se až v náročnějším vytížené. Procesor přitom dokáže na všech 8 jádrech udržet takt kolem 3GHz, což vzhledem k 15W TDP i grafikou, je skvělé. A hlavně dokáže to pořád tiše. Ventilátor sice slyšet je, ale není to žádný vysavač. Je to jeden z nejtišších notebooků, které jsme v zátěži v poslední době slyšel. Vynikající! A ten spodek se přitom ani moc neohřeje. Teplý samozřejmě je, ale nežhne, jako u jiných notebooků.
No a pak je tady výdrž na baterie. Samozřejmě AMD má hromadu úsporných funkcí, které omezují výkon, když se jede na baterie. Nicméně to je asi logické. Samozřejmě můžete si vše nastavit podle libosti. Baterie má praktickou kapacitu 49Wh. ACER tvrdí, že výdrž je až 11 hodin. Samozřejmě záleží na činnosti atd. Všechny ty dynamické úsporné prvky a řízení spotřeby, taktů apod. prostě hraje velkou roli.
Mohu říci, že v praxi při poměrně vysoké zátěži s internetem a vyšším jasem vydržel bez potíží téměř 9 hodin. V nižší zátěži se výdrž bez potíží těm udávaným 11 hodinám skutečně dostane. A pokud budete šetřit, tedy zvolíte nižší jas a nejúpornější režim, případně i vypnete net, počítejte s výdrží atakující 18 hodin. I v plné zátěži ale dokáže vydržet několik hodin. Prostě parádní výdrž vzhledem k velikosti a zejména tomu výkonu.
Takže k závěru …
|