Strana 4 z 4
Ještě než se pustíme do závěrečného hodnocení, řekněme si ještě něco o testovaném notebooku ASUS ROG Strix Scar 17 X3D (G733PYV). Znovu opakuji, je vlastně stejný, jako nedávno textovaná varianta, liší se jen tím CPU.
Pokud jde o výdrž na baterii, je to stejná bída, kdy přes 90Wh velkou baterku vydržíte jen něco přes hodinu na plný výkon a přes 4 hodiny na jiné běžné činnosti. Je to o něco lepší než u minule testované 7945HX varianty, ale je otázkou na kolik se na tom podílí nové verze ovladačů čipsetu, které AMD také vydalo. Ale je to lepší než Intel verze, která se stejnou baterií vydrží ještě o něco méně. Asi nepřekvapí, že ani jeden z těchto výkonných NB nemá mobilitu jako hlavní prvek, tedy alespoň pokud jde o výdrž na baterii. Jinak se samozřejmě přenášet od zásuvky k zásuvce dají snadno :).
Pokud jde o hlučnost a ostatní provozní vlastnosti, je X3D verze stejná jako ta „normální“. Jako celek dokáže mít SCAR 17 v této konfiguraci až 270-280W spotřebu, přičemž 230 až 240W je maximum pro CPU a GPU. Intel verze je srovnatelná, protože limitem je prostě to chlazení. Notebooky tedy mají i masivní 330W napájecí adaptér (1kg). Hlučnost je dost značná v zátěži, i když se ASUS hodně snažil, prostě při delším vytížení se to drží až kolem 50dBA a tiché to tedy rozhodně není. Sluchátka jsou doporučena, i když NB má velmi solidní reproduktory :).
Jinak prostě platí vše, co jsme psali v naší kompletní recenzi standardní verze s 7945HX procesorem, je to stejný NB a v současnosti asi vůbec nejvýkonnější herní mobilní mašina vůbec, která není ještě vyloženě přerostlá a nepraktická. Potěší skvělá plnohodnotná mechanická klávesnice, skvělý 17“ 240Hz display a po všech stránkách velmi dobrý výkon. Notebook má vyměnitelné paměti a dvě M.2 SSD pozice, kdy osazena je jen jedna. Za největší problém testovaného 7945HX i 7945HX3D notebooku, považujeme shodně použité operační paměti. Jen 4800MHz DDR5 je hodně velká brzda pro RYZEN:
ASUS rozhodně měl použít alespoň 5600MHz, které u některých Intel notebooků najdeme, ideální by byly samozřejmě 6000MHz moduly. Garantuji, že by speciálně u té X3D verze šly FPS v některých hrách o dalších 5 až 10% vzhůru a to při stále stejném TDP. ASUS prostě plně nevyužívá výkon RYZEN 9 procesorů dnes, ale i tak mu to stačí na pozici nejvýkonnějších herních mobilních PC na trhu, kterým SCAR 17 verze fakticky je. Samozřejmě poněkud PR ostudou pro AMD je fakt, že nemá verzi s výkonnou Radeon RX 7000M grafikou a musí to prezentovat s konkurenční RTX 4090M, přitom AMD rozhodně má 5nm NAVI 31 grafický základ, který by dokázal při stejném TDP nabízet podobný herní výkon. Ale prostě jej nenabízí.
Pokud jde o procesor 7945HX3D, je to třešnička na dortu. Jasně nejlepší herní procesor vůbec a obecně velmi výkonný procesor, který překonává nejen všechno, co dokáže nabídnout Intel výkonem, ale předně prostě efektivitou, což je hlavní důvod toho výkonového náskoku AMD. Prostě na stejném omezeném TDP má AMD lepší výkon než Intel, který trčí na 10nm výrobě. V desktopu schová fakt, že jeho procesor mají reálně 220 – 250W při podobném výkonu, jako 105 – 170W AMD, ale v mobilní platformě, kde prostě musí mít 55 – 75W běžně maximálně, nedokáže schovat fakt, že efektivitou nedokáže AMD konkurovat ani s přivřením obou očí. Ačkoliv to co dokáže na zastaralé 10nm výrobě a monolitické konfiguraci je úžasné, v současnosti je celá Core 13000/14000 série 10nm procesorů už prostě jen plýtvání pískem. Ostatně Intel už několik let měl nabízet 7nm procesory.
AMD X3D varianta s tou extra velkou L3 tomu jen nasazuje korunu, kdy speciálně ve hrách (a některých vybraných aplikací má prostě zásadní přínos, ačkoliv takty ani TDP se proti neX3D verze procesoru nezměnily. Ve hrách, kdy mobilní PC mají mnoho bottlenecků, tak AMD RYZEN 9 7945HX3D ukazuje všem záda, a to někdy i s velkým náskokem, který spíše připomíná rozdíl generace. A mohlo by to být ještě lepší, kdyby jej ASUS nebrzdil použitými pomalými 4800MHz DDR5 paměťmi. Je škoda, že AMD také nenabídne cenově zajímavější mobilní RYZEN 7 7845HX3D verzi s 8jádry/16vlákny pro mainstreamovější a cenově dostupnější varianty, kdy bohužel testovaný model, jako TOP varianta, stojí téměř 100 tisíc korun. Což je podobné jako 7945HX nebo Core i9 varianty. Takže je to jen pro ty, kteří chtějí to nejlepší a jsou ochotni si za to pořádně připlatit. AMD však dává Intelu jasný šach-mat, kdy o tom, kdo má objektivně nejlepší procesory ve všech cenových hladinách, v desktopu, serverech a mobilních PC, nemůže být dnes žádného sporu. AMD dokázala nemožné a technologicky jasně poráží Intel na poli PC x86 procesorů ve všech ohledech. A zdaleka nekončí …
RYZEN 9 7945HX3D je nejlepší a nejvýkonnější mobilní procesor, který kdy doposud vyšel a dnes naprosto jasná volba především pro každého náročného mobilního hráče.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|