Strana 3 z 4
- Výkon integrovaných grafik
– bezkonkurenční AMD ještě přidává s Radeon 890M
Součástí nového RYZEN AI 9 HX 370 je opět také integrovaná grafika. Má až 1024 výpočetních jednotek a vylepšenou RDNA 3+ architekturu. Může mít až 2,9GHz, ovšem samozřejmě tohle hodně záleží na nastaveném TDP celého procesoru. Opět v tomto případě hraje roli to, že v testovaném ASUS Zenbook S16 je vše omezeno na maximálních 28-32W, takže v běžné praxi i v nejvýkonnějším režimu zde nikdy nepřesáhne těch 28W pro celý procesor. V žádném případě dnes tedy nemůžeme ukázat co dokáže tahle nová iGPU v plné síle, protože prostě v testovaném notebooku nelze jít na těch až 54W TDP, které by jinak tenhle RYZEN APU procesor jako celek mohl mít. Jak velká je to nevýhoda proti tolik nebržděným testovaným konkurentům a starší generaci, které v testovaných noteboocích jít na ta vyšší TDP mohou? No zjevně ne velká, protože nový RADEON 890M i na těch limitovaných 28W si kope vlastní ligu!
Začněme populárním „teoretickým“ benchmarkem. Ten už naznačuje hodně:
Přes nevýhodu maximálně 28W, výkon Radeon 890M grafiky je úplně jiná kategorie. Jak proti už tak výbornému Radeon 780M předchůdci, tak zejména proti stávajícím Intel a Qualcomm řešením, i když mají výhodu vyšších TDP. Jak to ale vypadá ve hrách?
Otestovali jsme několik her, všechny v 1920x1080 rozlišení, všechny ve Windows 11 a stejných detailech. A jak vidíte, nová Radeon 890M je nejvýkonnější integrovaná grafika, kterou jsme kdy viděli. A opět připomínám, neukazujeme dnes maximum toho, co dokáže, protože v testovaném notebooku je limitována na max. 28W pro celý CPU v zátěži. Přesto tohle úsporné nastavení úplně stačí na výkonové rozdrcení veškeré konkurence:
Integrované grafické karty a 28W mobilní CPU samozřejmě nejsou mířeny na náročné hráče, ale na rozdíl od ostatních řešení novinka od AMD jasně demonstruje, že na to hraní her klidně funkčně má. Konkurence je opravdu hodně pozadu. Prakticky se o konkurenci ze strany Intelu a Qualcomm nedá vůbec mluvit, jsou v praxi nepoužitelné. Nemají jednoduše dost výkonu.
Qualcomm je v těch testovaných hrách o polovinu slabší, a to v řadě her jsou určité problémy se zobrazením řady věcí, protože tohle ARM řešení není přeci jen úplně dobře optimalizované pro DirectX tituly. Spousta z nich navíc nejde ani spustit, takže jsme se omezily na ty hry, které spustit jdou. Jedině Intel lze funkčně za konkurenci AMD v oblasti iGPU považovat, hry spustí, ale postrádá jednoduše výkon, které nabízí AMD a také herní podporu jakou má Radeon. Je výkonově méně než poloviční, a to i když celý srovnatelný tetovaný 7nm Intel Core METEOR LAKE procesor běží na podstatně vyšším TDP.
Takže k závěrům …
|