Strana 3 z 3
Já osobně mám rád podobná barebone mini PC. A v minulosti jsem je i používal. Jsou stále ideální pro řadu oblastí. Jako kancelářské PC s montáží za monitor, jako jednoduché domácí PC, či PC do nějakého výrobního provozu. Prostě velmi kompaktní rozměry a dle použité platformy a komponent mohou mít i velmi dobrý praktický výkon a obecně možnosti připojení. Jsou také relativně levné a velmi provozně efektivní a úsporné a relativně jednoduché.
Testovaný ASUS ExpertCenter PN53 je v tomto ohledu absolutní špičkou dnes. AMD RYZEN 7030 (ZEN 3+) či starší verze RYZEN 6000 (ZEN 3) APU procesorů, jsou nejen výkonné, ale také extrémně efektivní a v tomto ohledu jde o nejlepší aktuální řešení na trhu a platformu vůbec. Intel se tomu sice dokáže vyrovnat sem tam procesorovým výkonem, ale ne efektivitou. A v zátěžích zejména s tím omezeným TDP a chlazením, musí omezovat výkon, takže je v praxi pomalejší při podobné spotřebě. AMD má rovněž výhodu v lepší a mnohem výkonnější integrované grafice. A speciálně tady, pokud vám na tom záleží, tak RYZEN 7 7000 nebo RYZEN 9 6000 jsou jasná volba. Námi testovaný RYZEN 5 7535HS je na tom hůře, protože má jen RADEON 660M, s polovinou aktivních jednotek proti 680M a ten výkon zde je o dost nižší. Ale Intel a jeho integrované Xe grafiky jsou na tom ještě mnohem hůře. A AMD přitom jako celek žere méně. Každopádně pokud vám na výkonu integrované grafiky záleží, tak určitě zvolte tenhle PC s RYZEN 7 7735HS a jeho 680M, a snažte se osadit alespoň DDR5-5600MHz paměti.
Pokud jde o ceny, je ta RYZEN 7 7735HS verze PN53 dražší, kdy se prodává za 16 190 korun vč. DPH, proti RYZEN 5 7535HS za 13 490 korun. Nicméně Intel verze s Core i5-12500H/13500H, které jsou procesorově slabší, zejména v omezených TDP (ten stejný výkon má s až 2x vyšší spotřebou v praxi) a integrovanou grafikou výrazně slabší, stojí podobně, tedy 15 – 16 tisíc. AMD RYZEN 7030HS platforma má přitom i lepší výbavu včetně USB 4, HDMI 2.1 (Intel má jen starší verze konektorů, což je na funkčnosti některých věcí znát).
Obecně bych tedy doporučil primárně RYZEN 7 variantu ASUS ExpertCenter PN53 (BBR777HD) než námi testovanou RYZEN 5 BBR575HD, pokud prostě preferujete maximální výkon a efektivitu CPU a hlavně i integrované grafiky, protože nezapomínejme, že u podobných PC je ten procesor vlastně obojí. Ten příplatek na RZEN 7 je více než obhájitelný. Na druhou stranu nepochybuji, že i ta levnější RYZEN 5 varianta bude většině potenciálních uživatelů více než stačit s ohledem na jejich nároky. Jak říkám, tyhle PC jsou především pro kancelářské využití a na to má i 6jádrový RYZEN 5 více než hodně výkonu po CPU i iGPU stránce. A to ušetření se nasčítá, pokud máte podobnými mini-počítači vybavit větší kancelářské prostory. Výhodou AMD PN53 verze proti současné Intel PN64 je rozhodně také vyšší efektivita (lepší výkon při nižší spotřebě v praxi), menší nároky na to omezené chlazení a lepší a modernější výbava. To vše v případě testovaného ASUS ExpertCenter řešení s tradičním důrazem na dlouhodobou spolehlivost a výdrž se snadným servisem.
Ač bych tedy hlavně z výkonového hlediska doporučil verzi ASUS ExpertCenter PN53-BBR575HD s RYZEN 7 místo testované BBR575HD s RYZEN 5, pro většinu aplikačního použití mini počítačů této konstrukce, bude i ta RYZEN 5 skvělá. A v obou případech jde z hlediska výkonu o obří skok proti minulým generacím podobných PC, často založených na ATOM procesorech. Tohle má opravdu desktopový výkon, ovšem v extrémně malém balení, s nízkou spotřebou, což samozřejmě v nákladech hraje roli, pokud podobných PC máte ve firmě desítky ne-li stovky. I ta cena za to, možnosti konfigurování a správy, jsou prostě vynikající. ASUS zvolil také jednoduchý a velmi funkční design a s novější AMD RYZEN 7030 platformou i špičkovou výbavu s nejnovějšími standardy.
Těžko se tomu dá něco vytknout, když prakticky tohle je to nejlepší, co v této podobě za podobné peníze můžete dnes pořídit. Lepší už by bylo jen osazení RYZEN 7040HS série procesorů, tedy již 4nm ZEN 4 APU. Asi největší výtku bych měl k chlazení, které je sice velmi účinné, ale není bezhlučné, což by možná některým citlivějším uživatelům mohlo vadit. V běžných kancelářských provozech to ale nijak hlučné není. Prioritou je především výkon, a hlavně dlouhodobá spolehlivost i v náročnějších provozech a tady asi těžko něco namítat. ASUS má navíc zjevně v plánu v podobných mini-PC nadále pokračovat, takže zájem z jeho strany a odpovídající podpora je také něčím, co je třeba brát v potaz. Obecně je ASUS ExpertCenter PN53 jedním z nejlepších mini-PC barebone na trhu s velkým množstvím ideálních aplikačních použití. Dnes navíc asi nejlepší aktuální vhodnou PC platformou v podobě jinak primárně mobilní, výkonné ale cenově velmi dostupné RYZEN 7030HS série. ASUS jen umožňuje ji vhodně doplnit dle vlastních potřeb v podobě klasického velmi funkčního a efektivního mini PC.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|