Strana 3 z 5
- ASUS F3KE - pohled dovnitř a parametry
I u notebooku platí, že vzhled počítač tak úplně nedělá. Nahlédněme tedy do vnitřností tohoto drobečka. Rozebrání notebooku je celkem snadné. Jediné, kam můžete bez ztráty záruky, je pod kryt pevného disku a pod velký kryt, kde se nachází procesor, grafika atd. Stačí povolit pár šroubků a jemně odejmout oba kryty.
V tomto modelu je použit procesor z dílny AMD. A není to žádný chudáček. ASUS použil druhý nejslabší model z řady AMD Turion X2 s označením TL-52. Tento model obsahuje dvě jádra a každé pracuje na taktu 1,6GHz. Vyrovnávací paměť je 512kB pro každé z jader. Samozřejmá je hardwarová přítomnost šetřící funkcí, které pokud procesor nevyužíváte na plno podtaktují tento model na 800MHz. Samozřejmostí je podpora 64bit.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Změnou proti minulému modelu F3TC je výměna platformy čipové sady. Zatímco v minulosti na základní desce trůnila čipová sada Nvidia, tak nyní je to už ATI s SB600 a grafickou kartou X2300 se 128MB vlastní paměti. Nenechte se však mást označením, tato karta je vylepšená X1300, tedy příslušník grafické generace ATi X1000 nikoli nové HD2000. V tomto případě je X2300 vylepšena o podporu HD videa, celkově to ale není žádný rychlík.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Náš model obsahuje operační paměť DDR2 o velikosti 1GB a taktem 667MHz, což je pro tuto konfiguraci na standardní. Bohužel pro přeinstalovaný systém Microsoft Windows Vista bych řekl, že je to spodní hranice v případě starších Windows XP by byla tato hodnota bohatě dostačující. Jelikož náš kousek byla zapůjčená novinářská verze a měla osazeny dva moduly, navíc každý sice o kapacitě 512MB 667MHz, ale rozdílných výrobců. Myslím ale, že prodejní kousek bude obsahovat jen jeden modul o kapacitě 1GB.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Pevný disk má na mobilní disky příjemnou velikost 160GB. Rychlost otáčení ploten je standardních 5400ot/min. Jedná se o disk výrobce Seagate řady Momentus 5200.3 a tento disk má Serial ATA rozhraní. Jeho výměna je možná a snadná. Optická mechanika je dnes už taky skoro standardní SuperMulti DL. Mechanika je v tomto šasí montovaná na pevno, proto ji nelze vyměnit za případnou další baterii či disk.
Display má rozměry 15,4" s rozlišením WXGA 1280x800 jedná o širokoúhlé rozlišení 16:10, které je vhodné pro přehrávání širokoúhlého videa. V tomto případě plocha takového displaye předčí klasické poměry 4:3 o pořádný kus je vybaven vrstvou zlepšující vzhled barev a pozorovací uhly. Hodnota maximálního jasu, kvalita podsvícení i podání barev včetně černé barvy, mi připadá velmi dobré a to i díky oné lesklé vrstvě. Nevýhodnou jsou značné odlesky, kdy se v ploše LCD leskne kde, co a samotné pozorovací úhly nejsou tradičně u notebooku až tak rozsáhlé.
Použitá baterie je opět standardní šesti-článková s hodnotou celkem 4800mA a 11,1V. Tyto hodnoty znamenají kapacitu 52,8Wh což je pro tuto třídu notebooku opět standart. Baterie je samozřejmě typu li-on. Její odebrání, či přidání je záležitost chvilky. Děje se tak bez problémů přes dva zámky.
Tento model obsahuje i užitečnou integrovanou webkamerku 1.3MPx s mikrofonem umístěnou nad LCD. A je velkým plus pro lidi, kteří plánují používat nebo používají ke komunikaci internet. Například program Skype ten nám umožňuje i video hovory háček je jen v požadavku dosti rychlého internetu. Tímto myslím, že je ke konfiguraci a stavbě notebooku řečeno vše a přejděme k testování.
|