Strana 2 z 4
ASUS ROG STRIX G15 není TOP high end řada notebooků ASUS, cíleně používá levnější šasi, ve kterém dominuje plast a najdeme jej v kombinaci s konfiguracemi začínajícími na méně než 25 tisících. Cíleně tedy jde o mainstreamovou konstrukci. Není zde ani snaha o zbytečnou minimalizaci jeho tloušťky, což je doména příbuzné tenčí Zephyrus G15 série, která ovšem za těch pár mm a pár set gramů, obětuje znatelnou část výkonu chlazení, a tedy výkonu jako takového. STRIX G15 není extrémně tenký a lehký, ale není ani nějak přerostlý. Je 27mm tlustý v zavřeném stavu a váží velmi rozumných 2,5kg.
Součástí balení je nicméně velký a těžký 280W napájecí adaptér, takže s tím se musí počítat. Z hlediska šasi samotného jde tedy o současný mainstreamový herní design ASUS, kdy testovaná AMD varianta se vizuálně vlastně neliší od jiných edic, včetně těch s kombinací Intel a NVIDIA. I zde máte sami možnost si některé detaily změnit, v balení jsou dva extra kryty s jinou barvou a designem, než výchozí červený:
Na zpracování šasi vyjma jeho celkové plastovosti, a tedy absenci kovové slitiny jako u některých tenčích sérií ASUS (například Zephyrus G14 apod.), což je ovšem celkem běžné u mainstreamových konstrukcí, není vlastně co kritizovat. Nikde nic nevrže, všechno je pevné, solidní, a zpracování povrchu velmi kvalitní a příjemné. Snad jedinou výstředností na celém designu je nápadný RGB podsvícený pruh na přední hraně notebooku. Což se dá nastavit přes ASUS ARMOURY software.
Z hlediska konektorové výbavy a výbavy obecně, je na tom testovaný model docela dobře. Primárně jde o herní stroj, potěší tak umístění zásadních konektorů dozadu. Vedle napájecího je zde plnohodnotný LAN, plnohodnotné HDMI 2.0b a 2x USB včetně jednoho Type-C s až 100W nabíjením.
Prominentní pravá strana, kde má hned vedle položenu většina lidí myš, je bez konektorů, takže zde nic nepřekáží. Zbytek konektorů je tak umístěna na levé straně, kde najdeme 2x klasické USB a audio jack. Snad až na absenci čtečky paměťových karet, nemám co vyčítat. Všeho je dost a dobře umístěno. Ve výbavě nechybí moderní Wi-Fi 6 s BT atd. Z hlediska zvuku, jsou zde pouze dva menší reproduktory na spodku, chybí subwoofer. Takže zvukově hraje nahlas, ale jinak jde o zvukově celkem průměrný stroj, kdy ASUS sází na to, že hráči budou téměř určitě používat primárně sluchátka. Což je ale celkem pochopitelné očekávání. Nemá Web kameru, ale má integrované mikrofony včetně systému AI noise-canceling.
Pokud jde o ovládací prvky, je zde pěkná RGB nastavitelně podsvícená klávesnice, u této 15,6“ verze bez numerického bloku. Tu má až téměř stejný, ale o něco větší G17 (17,3“) model. Klávesy a jejich stisk jsou příjemné a rozumně velké, rozhodně jedna z lepších mobilních klávesnic pro hráče. Velký je i touchpad, se vším, co by dnes měl ve výbavě mít. Klikací tlačítka jsou jeho součástí. Ale většina uživatelů bude určitě používat pořádnou myš :).
Ozdobou notebooku je rozhodně display. Časy levných slabých 15,6“ 60Hz panelů skončily. Standardy se posunuly. ASUS v zahraničí u G15 nabízí variantu s FullHD a superrychlými 300Hz, v ČR je ale nabízena jen námi testovaná verze s jemnými 2560x1440 se 165Hz! Osobně preferuji právě námi testovanou verzi. Na 15,6“ je to 1440p rozlišení extrémně jemné, takže nemusíte ani ve hrách zapínat některé graficky náročnější efekty a detaily, přičemž Radeon RX 6800M je více než dostatečně výkonná, takže nemá žádnou potíž v tomhle rozlišení nabídnout tolik FPS, že lze hrát a využívat těch až 165Hz. Jas 300 cd/m2 je trochu nižší, ale běžný standard u mobilních panelů. Na skutečné HDR to tedy zdaleka nestačí, ale HDR obrazovky a nastavení žerou hodně energie, takže HDR není u notebooků rozhodně prioritou ani žádoucí. Nicméně čitelnost a pozorovací úhly jsou solidní. Nemám vlastně žádné výhrady k použitému panelu, je prakticky ideální, speciálně ke zvolené konfiguraci. A nabízí vše, co si běžný uživatel notebooku jako G15, může přát. Pokud byste chtěli větší panel, tak existuje prakticky stejný model, ale ve větší v 17,3“ verzi, označený jako ROG Strix G17 Advanced Edition.
A jak šlape v praxi?
|