ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE – TEST a RECENZE ultimátního notebooku s RYZEN 9 a RTX 3080 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 březen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE – TEST a RECENZE ultimátního notebooku s RYZEN 9 a RTX 3080
ASUS ROG Zephyrus Duo SE - Notebook
V praxi - výkon, hardware a baterie
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – výkon, hardware, baterie

Jak jsem napsal, rozebrat tenhle notebook není složité, pohled dovnitř ukazuje opravdu masivní posun na poli vývoje konstrukce mobilních PC za poslední roky. Co ASUS dokázal nacpat do pouze 20mm tenkého těla, je úžasné, vzhledem k tomu, že to tam současně dokáže i uchladit. A pomáhá si k tomu opravdu nejpokročilejší konstrukcí chlazení s masivními heatpipe, s tekutým kovem na čipech a velkými ventilátory s lopatkami ze speciálního materiálu atd. Pomáhá i ten výklopný display, díky čemuž má chlazení mnohem lepší přístup vzduchu, než prakticky v jakémkoliv jiném notebooku.

Nás samozřejmě zajímá hlavně praktické fungování. Začněme tedy u procesoru a paměti. V tomto případě zde máme nový 7nm ZEN 3 procesor AMD RYZEN 9 5900HX s 8jádry/16vlákny a integrovanou RADEON vega grafikou. Tohle je nejvýkonnější mobilní procesor v historii, který i o desítky % překonává konkurenční Intel a jeho Core i9-10980HK, jež byl použit v minulé generaci TOP notebooků nejen od ASUSu. Hlavní výhodou je zde jeho efektivita, na kterou 14nm Intel konkurence prostě ztrácí roky vývoje.

Notebook je osazený 32GB DDR4 3200MHz paměti a to tak, že 16GB je napájeno na desku, a 16GB je ve formě klasického přídavného modulu. Možná se to někomu bude zdát špatně, ale ono to nejde jinak udělat, protože dva moduly se tam prostě nevejdou. Možnost rozšíření tu sice teoreticky stále je, ale myslím si, že 32GB DDR4 3200MHz je více než adekvátní v tomto stroji a nikdy nebude nutné to rozšiřovat. Jedinou slabinou těchto pamětí je skutečně příšerné časování CL22. Ano, mají sice 3200MHz ale s CL22 je to mnohem horší časování, než typických CL16 u desktopových 3200MHz pamětí. A v testech jako 7-Zip a mnoha dalších, to bude zásadní brzda. Takže ne všude je ten nižší výkon proti desktopovému procesoru daný procesorem, ale především paměťmi. Nechápu, proč v desktopu ty 3200MHz moduly mají CL16 běžně, ale ty mobilní CL22 :(.

Nicméně pokud jde o výkon toho celku, tak je prostě úžasný. Nic podobně výkonného jsme tu nikdy neměli. Intel se současnými Core 10000 nepředstavuje konkurenci ani na papíře. Konkurenční Core i9-10980HK zaostává o desítky % tak brutálně, že to ani není vtipné. Samozřejmě tohle je asi nejlepší ukázka toho, co mobilní AMD procesory dokáží, protože ROG Zephyrus Duo 15 SE má procesor „napatlaný“ tekutým kovem a při zapojení té výkonné nabíječky a aktivaci Turbo režimu, má možnost jet na více než těch základních 45W, čímž tak prakticky nabízí výkon desktopového 8jádrového RYZEN 7 5000 procesoru (minus vliv pamětí, kdy desktopový RYZEN i na stejných taktech se stejným TDP s 3600MHz DDR4 bude mnohde znatelně rychlejší). Samozřejmě v úspornějším režimu 45W je výkon zhruba o 10% nižší, ale to je pochopitelné. I tak je všude a ve všem daleko před nejbližším konkurenčním Intel řešením. Intel v podstatě nemá žádný konkurenceschopný procesor dnes.

 

  • SSD – disky

ROG Zephyrus Duo 15 SE nabízí hned dvě M.2 NVMe pozice pro SSD disky, nicméně v našem modelu je osazena jen jedna. A to 1TB Samsung SSD PM981 NVMe diskem s 3200MB/s pro čtení a 2400MB/s pro zápis. Adekvátní řešení, nic světoborného, bohužel z pochopitelných důvodů zde není PCIe 4.0, takže o moc rychlejší SSD disk zde nemá ani smysl osazovat. Ovšem protože je zde druhá pozice, můžete osadit dva a zapojit je do RAID pole. Každopádně výkon je OK a možnosti rozšíření v tomto směru tedy tenhle stroj má. Jiné pozice pro disky zde už ale nejsou, vše ostatní budete muset řešit externě. Nemá sice Thunderbolt, což osobně nepovažuji za zásadní ani zajímavé řešení, ale má rychlý Type-C, a hlavně má LAN konektor, takže externí NAS apod. řešení jsou bez potíží.

 

  • Grafické karty – AMD Radeon VEGA a RTX 3080 (Mobility)

A teď to nejlepší. Notebook má samozřejmě dvě grafické karty. Jedna integrovaná v procesoru, na které to jede v klidových stavech a druhá na kterou se přepíná, když chcete opravdu špičkový výkon. A tenhle konkrétní kus má tedy novou NVIDIA RTX 3080 se 16GB paměti. Nenechte se mást tím hloupým a matoucím názvem, kdy společnost NVIDIA dělá ze zákazníků pitomce a používá bez studu úplně stejný název pro dva zcela odlišné produkty. Tohle není desktopová RTX 3080 s obřím GA102 jádrem. Když už, tak jde o kartu odvozenou od destopové RTX 3070 s menším GA104. Samozřejmě kvůli nižšímu TDP u mobilních PC, je výkon níže. Ale v tomto případě to ASUS dohání masivním chlazením, kdy tak za určitých okolností může v TURBO režimu jít tahle karta na 130W TGP, což je o 15W více než je obvyklé referenční maximum. Rozdíl výkonu je do 10%, a toho výkonu samozřejmě není málo na „mobilní grafiku“:

(Testováno v režimu PERFORMANCE. Výkonnější OC režim dokáže ten výkon posunout, ale nestojí to za ten hluk a spotřebu, navíc i výkon ve hrách bude brzděn jednak architekturou NVIDIA AMPERE, která má konstrukční bottleneck v nižším než 4K rozlišení sama o sobě ve srovnání s AMD RDNA2, ale také těmi jen 3200MHz CL22 paměťmi.)

Překvapivě má tahle mobilní odvozenina desktopové RTX 3070 8GB, osazeno 16GB paměti, což NVIDIA upírá desktopovým variantám s pouze 8GB paměti dnes. Každopádně i tak se bavíme o výkonu zhruba o 50% lepším, než u minulé mobilní RTX 2080. I když to srovnání je ošidné, protože mobilní RTX 2080 jsou a byly párovány jen výhradně se slabými Intel Core i9 procesory. Nemáme žádnou možnost srovnání výkonu kombinace mobilního RYZEN 9 vs mobilní RTX 2080. Každopádně výkon ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE nejen pro hráče je více než impozantní.

Speciálně vzhledem k velikosti, ale také s ohledem na fakt, že náš kousek má tu herně orientovanou specifikaci. Tedy „jen“ 1920x1080 rozlišení (na 15,6“ ideální) a 300Hz obnovovací frekvenci! A kombinace mobilního procesoru AMD RYZEN 9 a mobilní grafiky RTX 3080, dokáže v mnoha hrách těch až 300Hz také nabídnout. Pro maximalizaci plynulosti je zde samozřejmě AMD FreeSync podpora u displeje (kdy to tedy funguje i s NVIDIA dnes, i když se tomu stále snaží říkat G-Sync).

 

  • Baterie a chlazení

Pokud jde o výdrž na baterie, tak samozřejmě záleží na zvoleném režimu výkonu. Extrémní TURBO režim rovnou doporučím jen uživatelům sluchátek. A jen pokud to budete mít připojené na tom 280W adaptéru. S možností až 90W na CPU a až 130W na GPU je to opravdu zápřah na tak malé tělo, takže hlučnost chlazení v tomto režimu i dost přesahuje 50dBA! Pokud se tedy smíříte s o zhruba 10% nižším výkonem v normálním PERFORMANCE režimu, kdy CPU má pak 45-50W a GPU maximálně 115W, hlučnost podstatně klesne a pohybuje se od 35 do 45dBA, tedy normální, v mnoha případech spíše tiší mobilní stroj.

V nižší a nízké zátěži dokáže být dokonce zcela bezhlučný, kdy má pasivní režim. Takže pokud třeba jen lehce používáte CPU s jeho integrovanou grafikou, ventilátory se ani netočí. Tak extrémně efektivní AMD RYZEN dnes je. Zejména v kombinaci s tak propracovaným výkonným mobilním chlazením ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE. Samozřejmě teploty pořád odpovídají faktu, že jde o tenké mobilní tělo. V klidových stavech má procesor kolem 40°C, v zátěži se ale samozřejmě rozjede na 90°C a podobně je na tom GPU. V zátěži dokáže tenhle stroj přenášet opravdu hodně tepla na spodní část šasi. Až 45°C na spodku. Takže vhodný notebook „na klín“ tohle opravdu není, i když konstrukce tohoto stroje vlastně ani používání na klíně moc neumožňuje.

Pokud jde tedy o tu výdrž na baterii, záleží hodně na tom konkrétním výkonovém režimu. Kolem 6 - 7 hodin v klidné a mírné zátěži není problém. Samozřejmě pořád se bavíme o notebooku s dvěma obrazovkami (jednou s 300Hz), spoustou výbavy kolem a extrémně výkonnými mobilními komponenty. Není to prostě ultrabook, i když ho muže vzhledem a velikostí připomínat. V plné zátěži (performance režim) dokáže pak vydržet něco přes hodinu, což není úplně málo vzhledem k výrazně většímu výkonu než minulá generace podobných notebooků.

Takže k závěrům …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1543x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1762x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3903x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1252x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1