ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE – TEST a RECENZE ultimátního notebooku s RYZEN 9 a RTX 3080 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 březen 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE – TEST a RECENZE ultimátního notebooku s RYZEN 9 a RTX 3080
ASUS ROG Zephyrus Duo SE - Notebook
V praxi - výkon, hardware a baterie
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE je extrémní a v mnoha ohledech skutečně impozantní mobilní stroj, který to maskuje svým až překvapivě mobilním, skoro ultra-mobilním vzhledem. Je ale parádní ukázkou toho, kam se vývoj a integrace v posledních letech dostala. Za monstrózní posun výkonu však vděčí hlavně AMD a jeho extrémně efektivním procesorům RYZEN 5000 architektury ZEN3. Právě v mobilní oblasti je vidět, jak moc Intel za AMD zaostává. Rozdíl je naprosto propastný, protože když přijde na srovnání se skutečně stejnými třeba 45W, projeví se naplno vše, co se Intel snaží v desktopu schovat, tedy fakt, že má o desítky % nižší výkon na stejném taktu a o polovinu horší efektivitu. Tady prostě nic neschová. ASUS plně využívá možností nového procesoru AMD a jeho efektivity a projevuje se to i na posunu výkonu grafické karty.

Možná by bylo zajímavé použít Radeon RX 6000 RDNA2, ale ty budou teprve ohlášeny, takže ASUS musel použít již ohlášené NVIDIA RTX 3000 řešení. I když použití RYZEN+RADEON by mělo výrazné benefity – speciálně když víme, že AMD RDNA2 je mnohem lepší herní architektura a má lepší výkon speciálně v nižších než 4K rozlišeních. Nicméně i ta RTX 3080 není rozhodně špatná :). Ponechme stranou to stupidní značení bez slova „mobility“ nebo alespoň písmenka „M“ v názvu (není to desktopová RTX 3080 jak se z toho neodlišeného označení může zdát). NV dokonce vypouští i označení Max-Q či Max-P, kdy prostě matení zákazníků, cože si to vlastně kupují, dosahuje nových výšin. Osobně říkám jasně, tahle karta má být správně označena jako „RTX 3080M 16GB“ a nebyl by žádný problém ani matení. Fakt, že je založena na mnohem menším a slabším GPU než desktopová RTX 3080 je pochopitelný. Skutečná desktopová 3080 má v praxi až 300W TDP. Mobilní verze odvozená od desktopové RTX 3070 má „jen“ 115W. U ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE je ale možnost to posunout na 130W a díky extrémně efektivnímu CPU to tam i udržet. Výsledný výkon je sice stále jasně pod úrovní desktopové RTX 3070 (s TDP 230W), ale bavíme se o výkonu na dohled desktopové RTX 2080 Ti a to vše v malém 15,6“ tenkém notebooku.

A tohle v kombinaci s FullHD 300Hz panelem s AMD FreeSync technologií znamená možnost dosahovat v mnoha hrách (kde na tom alespoň trochu záleží) i těch 300FPS. A tedy extrémně plynulé hraní a nejlepší mobilní herní zážitek, který kdo kdy u mobilního stroje viděl. ASUS nabízí alternativně i verze se 120Hz 4K panelem, která je zaměřena pro kreativce. V obou případech opravdu působivé na mobilní notebook.

Ale to samo o sobě není až tak úžasné, ve smyslu, že tohle teoreticky dokáže „kde kdo“. Vzít výkonné komponenty a nacpat to do malého těla a nechat to žhnout a řvát a vykládat uživatelům, jak je to skvělé řešení. ASUS však kolem toho postavil vynikající obal s unikátním designem a asi nejlepším chlazením, které kdy kdo u tak malého a tenkého stroje nabídl. Takže to lze provozovat v normálním režimu relativně tiše a bezproblémově se stále masivním výkonem.

 

  • Jestli je ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE dokonalý?

Není. Ale co je (kromě DDWorldu ;) ) V první řadě je tu nutnost se s ním sžít a naučit. Tohle není moc ideální notebook na použití „na klíně“, protože pozice klávesnice a touchpadu je „trochu“ divná. Používat se rozhodně musí na stole ideálně s tou dodávanou područkou. Pak je klávesnice výborná, touchpad také. Ale jejich netypické umístnění na notebook znamená, že si na to zvykáte nějakou dobu a pořád hledáte touchpad pod klávesnicí ;).

Asi největší inovací je ale ten dotykový druhý panel. Ten nabízí v mnoha programech či hrách extra prvky ovládání, s čímž se jednak učíte, ale také když to pak nemáte, tak máte trochu problém si zase odvyknout.

Ale ten druhý panel funguje hlavně jako extra druhá obrazovka pod tou hlavní (tak je to i zapojeno a nastaveno ve Windows), což je velmi šikovné a něco, co mnoho uživatelů zjistí, že opravdu potřebuje. Nicméně bohužel protože ty obrazovky jsou technologicky zcela rozdílné panely, je zde jasně viditelný obrazový rozdíl a dojem z nich. Ta spodní je tmavší, dotyková atd. Takže ta horní prostě vypadá jinak a občas se přistihnete, jak na ní saháte, protože zapomenete, že dotyková je jen ta spodní. Prostě tenhle stroj vyžaduje týdny zvykání si, kdy budete objevovat možnosti využití toho spodního panelu. A ty nejsou malé. Rozhodně chytrý nápad. Speciálně v téhle nové konstrukci s vyklápěním, což jednak zlepšilo využitelnost a čitelnost toho panelu proti minulé generaci, ale zejména zlepšilo chlazení celého stroje.

Pokud bych měl ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE vytknout něco zásadního, tak prostě fakt, že oba ty panely vypadají na první pohled jinak, není to uniformní a ruší to. Jinak prostě je to zvláštní design, na který se musí navyknout., ale mnoho lidí to rádo udělá a pak bude mít později nový problém, když to nebude u jiného stroje mít ;). Osobně si nemyslím, že mohu vytýkat tu extrémní hlučnost v TURBO režimu, kde má ale také extrémní výkon. Upřímně, tenhle režim bych nazval „marketingový a PR režim“ aby ASUS dominoval všem výkonovým grafům a srovnáním :). Na ten normální (PERFORMANCE) režim je to pořád extrémně výkonné a mnohem provozně přívětivější. Snad jen upozorním že pokud používáte notebook „jako desktop“ tedy v zavřeném stavu připojené na externí monitor a periferie, tak tenhle stroj bude slabší/hlučnější než v otevřeném stavu, protože to chlazení počítá s tím odklopením druhé obrazovky ;).

Současně nemohu vytýkat ani ten ultra těžký 280W adaptér, když je v balení ještě ten menší 100W. To je chytré řešení na cesty. Samozřejmě i vyšší hmotnost jinak malého těla překvapí. 2,5kg není málo, ale zase vzhledem k tomu, co všechno tenhle stroj má, je to adekvátní a pochopitelné. Co mu mohu vytknout je cena. Ovšem v současné době se šílenými cenami všeho, problémy ve výrobě a dopravě, je i to potíž nějak posoudit. Každopádně tenhle extrémně působivý neobvyklý mobilní počítač, stojí v naší konfiguraci aktuálně 91 990 korun. Poměr cena/výkon tedy u něj nehledejte, tohle je hlavně o tom výkonu a maximální mobilizaci :).

Nicméně papírově existují i slabší konfigurace s RTX 3060 apod. ale kolik ty budou stát a jestli a kdy budou dostupné, to je ve hvězdách (v ČR spíše ne). Osobně bych rád viděl později i nějakou kombinaci AMD RYZEN procesoru s novou AMD RADEON RX 6000 grafikou, což by mohla být ultimátně výkonná a efektivní kombinace systému jediného výrobce, což má v praxi své výhody, speciálně u herní RDNA2 architektury. Co bych poprosil, aby se ASUS podíval po lepších pamětech s lepším časováním a možná zkusil osadit 3600MHz moduly, to by ten výkon ještě znatelně posunulo, opravdu blízko desktopovému levelu podobných komponent.

 

  • Závěr

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE je celkově úžasný mobilní stroj pro hráče nebo kreativce (pro každého z nich má určitou vhodnou specifikaci). ASUS dokázal v inovativním funkčním designu skutečně využít a nabídnout maximální mobilní výkon. O desítky % lepší než v předchozí generaci podobného stroje, a to hlavně díky „prosté“ výměně pomalé a neefektivní Intel platformy za lepší od AMD a přepracováním celého systému chlazení. Stroj má svá specifika, ale současně jde o jeden z nejzajímavějších a nejfunkčnějších mobilních počítačů na trhu, který je v mnoha ohledech kategorií sám pro sebe. Tohle není extrémně výkonný notebook, ženoucí se za maximalizací výkonu bez ohledu na vše okolo. Naopak, tohle je ergonomicky funkční výkonné a stále mobilní řešení. A je skutečně neuvěřitelné, co všechno dnes dokáže nabídnout jen 21mm tenký 15,6“ formát relativně normálně vyhlížejícího notebooku. Pokud tedy jste ochotni za to pořádně zaplatit.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE je v současnosti pravděpodobně nejlepší výkonný herní/pracovní a současně mobilní stroj na trhu bez kompromisů. Spíše vhodný na stůl, ale s plnými možnostmi mobility. Nejen výkon, ale i chlazení a především ergonomie, přítomnost a možnosti druhého panelu dělají z tohoto stroje skutečně unikátní řešení, které nemá vlastně přímého konkurenta a ASUS dokazuje, že se skutečných zajímavých inovací nebojí.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-30 22:25:55

hezké technologické cvičení.

Jen takový dotaz... proč do notebooku za 90k dávají windows v domácí edici? Pro ASUS je rozdíl v ceně něco mezi 5-10 USD..
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RAMky s mizerným časováním 2021-03-30 22:41:39

Běžně se přeci prodávají i SO-DIMM paměti 3200 s CL16 (G.Skill RipJaws, Crucial Ballistix). A dají se sehnat i 4000 CL 19, nebo se RAMka dá i přetaktovat přepsáním dat v SPD EEPROM.

Nemáte někdo zkušenost, co se stane, když se do notebooku známých značek (HP, Lenovo, Dell) osadí tyhle RAMky s lepším časováním a/nebo vyšší rychlostí, než ty původní?

Nemají ty notebooky (omezení pro) rychlost a časování RAM třeba zadrátované natvrdo v biosu? Nebo si umějí vzít parametry z SPD EEPROMKy a pokud ano, tak které a jak (je tam víc možných konfigurací)?

Ještě upřesněním, že mám na mysli stroje se dvěma SO-DIMM pozicemi osazenýma lepší pamětí. Pokud je mizerná RAMka připájená, tak se rychlost a časování osazením lepší paměti změnit nemůže, protože se bere podle té horší z obou osazených paměti.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-30 23:01:19

pokud notebook vysloveně nedeklaruje možnosti OC v UEFI, tak vezmou to co je v SPD a tam je nonOC profil a XMP prostě není jak přečíst/vybrat.

Dřív šlo SPD přepisovat, takže se dal "default" přepsat buď XMP profilem nebo dle vlastní libosti, ale pokud vím, tak od příchodu SPD2 to nejde (možná už jo, nesledoval jsem to)

Prostě nějaké hrátky s paměťmi hledej jen u nejdražších notebooků a jinde na to zapomeň.
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD/ASUS A15 TUF 2xANO 2021-03-30 22:43:24
avatar
Dobry den,

A15 -2020 4800H + RTX2060 - je super , za 1500Eur, obcas pri fully loaded GPU zakvili ventilator

A15 -2021 5800H + RTX3070 - je super nie je co vycitat za 1700Eur

A15 2021 - V Hrani o 1/4 viac FPS ale hlavne chladenie je prijemne tiche a vykonne aj pri fully loaded +240hz display ips proste super

Rodinne zlato
PC uz netreba, mozno iba na mining
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-31 11:16:19

Jako ten touchpad kombinovaný s numerickým blokem je cool a dobrý nápad.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-07 18:41:47

Nápad dobrý, ale z uživatelského hlediska to moc příjemné není, protože touchpad není tak citlivý a kolikrát při rychlejším psaní čísel vynechává.
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-02 12:37:02

Skoda ze nedelaj tenhle duo ve vetsim 17 palcovem provedeni
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-02 17:57:37
avatar
to už by vážil docela dost a nebylo tak mobilní ...
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Super 2021-04-07 18:49:14

Naprosto parádní kousek, já bych ho chtěl s tím 4K 120Hz displayem.
Kdo kdy hrál na notebooku ve 4K mi dá za pravdu...kombinace menší úhlopříčky a vysokého rozlišení udělá kouzelný obraz, tam se žádné monitory nečapou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-07 20:35:42
avatar
no nevim, na 15" mě FHD přijde ideální, tím spíše když to má 300Hz ;)

jinak 4K verze je spíše pracovní, ale má taky 120Hz, takže slušný, i když prostě zase výkon mobilní RTX 3080 což je vlastně o 15% slabší desktopová RTX 3070 není na to 4K zase tak odvaz, speciálně aby si využil ve hrách těch 120Hz ....
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-07 22:47:02

Sám jsi psal, že jsi hrál na 5700XT ve 4K a byl jsi spokojený, tohle je ještě výkonější ;)
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Testy Intel vs AMD 2021-04-07 18:57:04

Jinak jak jsi Honzo psal ohledně relevantního srovnání s údajně slabším Intelem, tak na notebookcheck testy jsou...

Asus s Ryzen 9 a 100W RTX3080
Razer s i7 Intelem a 100W RTX3080

a ve všech herních testech má Intel verze navrch
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1541x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1762x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3903x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1252x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1