Strana 3 z 4
- Notebook v praxi, výkon a provoz
Je znát, že tohle je notebook postavený opravdu na míru platformě, kterou používá. Naprosto odlišný design od čehokoliv, co ASUS dosud na trhu měl. Dá se rozebrat, ale vyžaduje to docela hodně šroubování. Nicméně pak můžete obdivovat, že spodek notebooku sice může na první pohled vypadat jako plast, a je hodně tenký, ale když to zkuste zkroutit nebo ohnout v ruce, prostě to nejde. Je to velmi pevná slitina speciálního kovu. Notebook je tedy překvapivě velmi odolný.
Po rozebrání vidíte, že uvnitř opravdu není mnoho místa, kam by se ještě něco dalo nacpat. Ostatně samotné šasi má tloušťku jen o trochu více než je ten HDMI konektor na boku. Téměř třetinu prostoru navíc zabírá velká 76Wh baterie. Další třetinu pak zabírá tenké, ale masivní chlazení, s novými většími ventilátory a mohutnými heatpipe. Na klasické komponenty tedy příliš mnoho místa nezbylo, ani na jiné prvky. Nicméně vzhledem k výkonu, je to úžasný design. Nic tak tenkého a kompaktního s takovým výkonem dosud na trhu nebylo.
Začněme u toho nejzajímavějšího. Procesor. Celá Zephyrus G14 řada staví zatím výhradně na nových 7nm RYZEN 4000 procesorech. ASUS dokonce získal přednostně od AMD 35W varianty "HS", které jsou vybírány z nejkvalitnějíšch čipů s nejlepšími vlastnostmi hlavně pokud jde o schopnost běhat na vyšších taktech s nižším napětím, a tedy i spotřebou a zahříváním. V našem případě je tu osazen prostřední model RYZEN 7 4800HS, který se ale od TOP modelu RYZEN 9 4900HS liší jen tím, že má papírově o 100MHz nižší základní i boost takt a také VEGA 7 místo VEGA 8 integrovanou grafiku. Stále má ale 8jader/16vláken a 35W TDP. Díky tomu všemu ovšem dokáže nabídnout výkon, o kterém se žádnému současnému mobilnímu Intel procesoru na podobném TDP dnes ani nezdá.
Připomínám ještě jednou. Tohle je úsporný 35W procesor, který má ovšem vyšší výkon, než 45W+ „mobilní“ procesory Intel klidně i ve 2 až 3x větších a hlavně dražších noteboocích. Tady se prostě ukazuje skutečný stav věcí a o kolik je AMD ZEN 2 architektura na 7nm efektivnější než současné procesory Intel.
Procesorový výkon, který má tenhle tenký nenápadný 14“ notebook je jednoduše nevídaný v oblasti mobilních PC jako takových. Bavíme se o výkonu, který je na úrovni velmi slušných desktopových 8jádrových procesorů. Samozřejmě tomu pomáhá fakt, že AMD si duplo a donutilo výrobce, aby nekazily výkon jeho procesorů tím, že by osazovali nadále pomalejší paměti, které dávají k Intelu. Tenhle notebook tak má výhradně DDR4 3200MHz! Sice na příšerném časování CL22, ale ta rychlost je zde zásadější. V našem případě je tu 16GB a to tak, že 8GB je napájeno přímo na desce a druhých 8GB je pak ve slotu. Jinak to zde řešit nelze, vzhledem k velikosti šasi se sem dva klasické sloty na paměti prostě nevejdou.
Podobné je to i s osazeným diskem. Prostor je tu jen na dvě M.2 pozice, a to nad sebou. Takže jedna slouží jen pro Wi-Fi/BT modul, a druhá nad ní je pak na jeden M.2 NVMe 2280 SSD disk. V našem případě je zde osazen mezi OEM výrobci populární Intel 660P. Tedy QLC SSD disk v tomto případě s 1TB kapacitou.
Není to nic úžasného, ale je levný, což je hlavní pointa se solidním výkonem. Zdržovat vás určitě nebude. Vyměnit za nějaké lepší či větší je možné.
No a pak je tady grafická karta. Notebook má a používá dvě. V první řadě je tu integrovaná RX VEGA 7 v procesoru RYZEN. Ta je využívána, když prostě vysoký grafický výkon není třeba. Přepínání grafik je automatické dynamické a nepoznáte, že se děje. Přepíná se na neintegrovanou NVIDIA RTX 2060 Max-Q. Ta v kombinaci s RYZEN 7 4800HS nabízí opravdu výborný výkon, speciálně na tenký 14“ notebook. Vlastně takhle výkonný a tenký 14“ notebook ještě nikdo nikdy neudělal. Vzhledem k tomu můžete i snížit některé detaily, které prostě na tak malém panelu neuvidíte a užívat si i 120Hz a AdaptiveSync, které notebook nabízí.
Je nutné ale říci, že osazená karta je 65W úspornější verze odvozená od mobilní 90W edice, odvozené od 180W desktopové edice atd. Bohužel NVIDIA a výrobci notebooku pro všechny tyhle vlastně velmi odlišné karty, používají často stejné označení. Jen prostě „RTX 2060“. Což je prasárna a klamání zákazníků. I ve většině obchodech bohužel najdete u označení tohoto notebooku „RTX 2060“, ne že je to Max-Q verze, což ovšem hraje zásadní roli.
Rozdíl mezi 90W běžnou mobilní RTX 2060 a 65W variantou RTX 2060 Max-Q je v praxi znatelný. Max-Q má nižší takty GPU (běžně boostuje o 200 – 500MHz níže) a o dost nižší má i takty 6GB pamětí (11GHz vs 14GHz). Výkon se tak pohybuje podle typu chlazení a zátěže klidně o 15 až 30% níže. Ten výkon ale samozřejmě není ani trochu špatný (speciálně na tenký 14“ notebook), ale prostě není RTX 2060 jako RTX 2060. A jasně by tak použití Max-Q verze mělo být označeno. Osobně bych také uvítal, pokud bych jako uživatel měl možnost jednoduše z menu přepínat mezi grafikami a tu přídavnou třeba zcela vypnout.
ASUS odvádí opravdu skvělou práci, kdy takhle výkonné komponenty v takhle tenkém těle vůbec dokáže uchladit. A není to až tak špatné. Ano, omezení prostorem tu jsou a fyziku neokecáte. Procesor dokáže v zátěži dosáhnout na 95°C, což bohužel znamená, že snižuje takty z maximálních až 4,3GHz třeba až na 3,3GHz. GPU se pak ve hrách pohybuje na 79°C. Nicméně prostě se stávajícími možnostmi chlazení v takto tenkém těle, je to maximum možného. Notebook také dokáže roztopit spodek v jednom místě až na cca 50°C, takže nikdy ho neprovozujte na klíně. Zde dává smysl ten design, kdy display při-zvedává notebook a vylepšuje tak přístup vzduchu zespodu.
Pokud jde o hlučnost. I v klidu jsou ventilátory trochu slyšet, ale není to problém. Pohybujeme se kolem 31 až 34dBA. Tedy tichý provoz. V zátěži se to ale rozjede. Notebook se docela dlouho snaží držet kolem 35dBA, ale pokud prostě chcete hrát a maximum výkonu a zapojíte pořádně grafiku, která je zdaleka největším žroutem energie v tomhle NB, přesáhne hlučnost 50dBA! To je docela hodně, ale frekvence toho zvuku je stálá a dá se to snést, určitě se sluchátky žádný problém. Anebo to dokáží přeřvat poměrně solidní reproduktory, kterými je notebook vybaven.
Notebook vybavený prakticky nejvýkonnějším mobilním procesorem současnosti s 8jádry/16vlákny a k tomu docela výkonnou RTX 2060 Max-Q grafikou? Vše navíc v takto malém kompaktním 14“ těle, to asi nebude mít moc velkou výdrž na baterku, si někeří asi říkáte. Tak to se hodně pletete. Tenhle stroj totiž strčí výdrží do kapsy prakticky vše co v téhle velikosti na trhu najdete a dá se u toho mluvit o nějakém výkonu.
Samozřejmě v plné zátěži, kdy notebook má spotřebu kolem 100W (maximum v umělých zátěžích až 140W), je samozřejmě výdrž omezena, ale pořád se bavíme o 2 hodinách. Nicméně na běžné používání, kdy je aktivní přepínání grafik a úsporné funkce, ten stroj dokáže neuvěřitelné věci.
Na běžné používání bez omezení s WiFi atd. vydrží téměř 10 hodin! Kolem 7 – 8 hodin dokáže bez omezování vydržet přehrávat video. A pokud se začnete omezovat, snížíte jas, dostanete se hravě přes 10 hodin. Sám jsem s vypnutou Wi-Fi dokázal na běžnou kancelářskou činnost používat tenhle notebook 15 hodin! Vše testováno s vypnutým AniMe Matrix, které sníží životnost o desítky minut, protože živíte stovky LED diod. Každopádně tohle jsou hodnoty, které vídáme u nejlepších extrémně mobilních ultrabooků se zlomkem výkonu, ne u notebooku, který je výkonem prakticky DTR. DTR notebooky s podobným grafickým výkonem a současně mnohem nižším procesorovým výkonem díky osazeným Intel čipům, běžně mají výdrž kolem 4-5 hodin.
Takže k závěrům …
|