Strana 4 z 4
Já jsem věděl, že ASUS Zephyrus G14 je dobrý notebook, ale netušil jsem, že až tak moc. Tohle je, bez pochybností a přehánění, nejlepší skutečně mobilní počítač, který jsem kdy testoval. Tady se bavíme o skutečně normálním velmi mobilním počítači, který nabízí nevídaný procesorový výkon a velmi slušný grafický výkon. Obojí na úrovni velkých tlustých nepříliš mobilních notebooků. Ty ale prostě naprosto strká mobilitou do kapsy.
Tohle je výkonově DTR ve velikosti ultrabooku a výdrží ultrabooku. Na trhu neexistuje notebook s Intel platformou, který by dnes něco podobného dokázal nabídnout. Přesto v současné podobě není ASUS ROG Zephyrus G14 úplně dokonalý. Ta limitace výkonu chlazení v takto malém stroji je znát. Jak procesor, tak grafika dokáží prostě mnohem víc a u tohoto notebooku se docela výkonově projeví, když jej dáte na chladící podložku. Nicméně já to beru i tak, ASUS chtěl prostě dokázat, co se dá do mobilního těla díky 7nm AMD procesorům dnes nacpat a provozovat. A dokázal to. Přesto by to mohlo být ještě zajímavější.
Pokud jde o procesor, upřímně RYZEN 9 4900H zní lépe, ale je to v praxi téměř to samé co RYZEN 7 4800HS v našem kousku, což je finančně jasně lepší volba. Myslím si, že ani z výkonu toho základního 6jádrového/12vláknového RYZEN 5 4600HS nikdo nebude zklamaný. Říkám na rovinu, AMD dnes jasně nabízí nejlepší, nejvýkonnější a nejefektivnější mobilní procesory, které jsou tak o 1 až 2 generace před Intelem. A je ostuda, že netvoří většinu nabídky v mobilních počítačích v obchodech. Na druhou stranu, díky tomu v té záplavě pomalejších a méně efektivních Intel notebooků za přepálené ceny, vynikne Zephyrus G14 od ASUSu. Procesorově tedy výtku nemám, ale u pamětí by se těch 3200MHz dalo doplnit třeba ještě lepším než CL22 časováním.
Největší "výtka", spíše prání, směřuje ke grafice. RTX 2060 Max-Q má sice slušný výkon i efektivitu, ale prostě RTX 2000 série není kvůli velikosti GPU zrovna ideální pro mobilní použití. Navíc v kombinaci s integrovanou grafikou sice funguje přepínání, ale AMD by dokázalo i zkombinovat výkon, pokud by ASUS použil Radeon RX 5000M přídavnou grafiku. Úplně nejlepším řešením by byla extrémně efektivní Radeon PRO 5600M s 8GB HBM2, což by mělo pravděpodobně stejný výkon, ovšem ještě s nižší spotřebou. Bohužel tohle technologicky působivé malé 50W mobilní monstrum si od AMD usurpuje výhradně Apple. ASUS tak téměř jistě prostě neměl na výběr, když ten notebook navrhoval a šel do výroby, jednoduše RTX 2060 Max-Q byla jediná volba. Nicméně mohl by dnes nabídnout třeba RX 5600M/5500M verzi, nikoliv jen GTX 1660Ti nebo 1650Ti, které jsou v nižších specifikacích Zephyrus G14.
Možná největší praktickou nevýhodou je prostě absence určitých prvků výbavy. Rozhodně Webkamera by se možná hodila. Neříkám, že je to zásadní věc dnes. Ale aspoň nějaká je pořád lepší než žádná. I když beru argument ASUSu ohledně nedostatku místa pro slušnou webkameru. A tak říkám, její absenci zde chápu, jako geek si s tím poradím bez potíží, ovšem ne všichni běžní uživatelé to vidí podobně. No a čtečka SD/microSD karet by také byla fajn. I když tady to ASUSu odpustím, při pohledu dovnitř současné verze notebooku je jasně vidět, že se tam prostě nevejde.
- AniMe Matrix aneb úžasná zbytečnost :)
Čekal jsem na tuhle věc s recenzí tohoto notebooku a nezklamala. AniMe Matrix je úžasná kravina v dobrém slova smyslu :). Ano přiznávám bez mučení a se vší úctou k ASUSu, je to naprosto zbytečné, jen to stojí peníze, dělá NB technicky vzato horší (tedy tlustější a těžší a žere baterku), a navíc to většinu času jako přímo uživatel toho počítače nevidíte, protože sedíte před obrazovkou, ne za ní, ale vidí to všichni kolem :). A vypadá to skvěle.
Prostě možnost promítat si na víku své logo, věty, obrázky nebo třeba hodiny, procento nabití apod. je zajímavé. Je to hezké, někdy i funkční, kdy notebook indikuje při nabíjení i zavřený na kolik je nabitý atd. Ano, stojí to zhruba 4000 korun navíc proti stejné konfiguraci bez toho, ale mě se to vážně líbí. Alespoň teď, když je to ještě originální, nerozšířené. A vůbec nevadí, že nejde o RGB, naopak.
Ten design celého notebooku to skvěle podtrhuje. Nicméně na rovinu říkám, že verze bez AniMe Matrix je vlastně lepší notebook. Je bez ní totiž menší, lehčí, úspornější i levnější). Verze s AniMe Matrix je prostě "horší" ale zase jako takové o něco zajímavější, pokud chápete, jak to myslím :). Mě osobně se AniMe Matrix velmi líbí ...
ASUS dnes nabízí Zephyrus G14 v několika variantách. Nejlevnější má 6jádrový/12vláknový RYZEN 5 4600HS v kombinaci s GTX 1650Ti, 120Hz FullHD, 16GB RAM a 512GB SSD. Za 35 tisíc korun není sice tak výhodný, jako 15,6“ ASUS TUF, nicméně kvalita zpracování, materiálů šasi a dalších věcí za ty peníze rozhodně stojí. Zephyrus je úžasný, žádný levný plasťáček, naopak je překvapivě velmi odolný. Tohle je hlavně mobilní počítač v pravém slova smyslu, tedy skutečně počítač na nošení. Námi testovaná téměř nejvyšší verze s RYZEN 7 4800HS, RTX 2060 MaxQ, 120Hz FHD, 16GB RAM a 1TB SSD bez AniMe matrix vychází na 47 500 korun, respektive 51 500 korun v testované bílé AniMe Matrix variantě. Top model, který má proti námi testované specifikace jen ten o 100MHz rychlejší RYZEN 9 4900HS procesor, je pak za 59 tisíc korun, což se rozhodně nevyplatí připlácet už, takže námi testovanou verzi beru jako v tuto chvíli nejlepší.
Není to tedy až tak cenově dostupné, jak ASUS původně plánoval a ohlašoval. Jenže asi víme, že se od původního ohlášení začátkem roku hodně změnila situace ve světě. Výroba a doprava se zkomplikovala, zdražila, kurz koruny šel do háje atd. Stále je ale cena velmi dobrá. A myslím si, že tohle je opravdu skvělý mobilní počítač, ve smyslu opravdu počítač pro ty, kteří jej přenášejí a používají na cestách. Ostatně nikdy jsem nepochopil, proč si někdo kupuje notebook na doma, když s ním vůbec nikdy nikam nechodí. Jsou to vyhozené peníze, za to můžete mít ergonomicky a výkonem mnohem lepší desktop. O to více je Zephyrus G14 atraktivní.
Tedy skutečně mobilní počítač, lehký snadno přenosný s obrovskou výdrží na baterie, ovšem nabízí přitom naprosto šokující bez přehánění nevídaný výkon, který vyloženě zostudí a převálcuje mnoho i podstatně dražších a mnohem větších notebooků, které si na mobilní počítače vlastně jen hrají. AMD a ASUS jasně ukazují, kdo má dnes nejlepší mobilní platformu a je skvělé vidět, že alespoň jeden OEM výrobce měl koule na to, udělat skutečně pořádný AMD notebook a designem na míru a plně využívající výhod nových RYZEN procesorů.
Co bych vylepšil? Tak třeba klávesnice by snesla lepší a rovnoměrnější podsvícení. Uvítal bych také možnost nějak jednoduše ručně úplně vypnout tu přídavnou grafiku a jet jen na té integrované. To dokáže posunout výdrž na baterii o hodně. Také bych trochu pozměnil marketing. Nechápu, proč jej ASUS tlačí hlavně jako herní notebook. Není pochyb o tom, že je to mnohem lepší herní notebook, než většina herních mobilních PC, které na trhu jsou. Jenže nevypadá jako typické herní PC (což je dobře), protože G14 je prostě víc. On je totiž hlavně skvělý jako univerzální multimediální, ale především pracovní mobilní stroj, kdy strčí do kapsy především CPU výkonem všechno, co na trhu v podobných kompaktních rozměrech existuje, ale stojí klidně 100 tisíc a honosí se „PRO“ značením. Možná by stálo za to udělat i variantu bez přídavné grafiky, jen s tím až 45W RYZEN 9 4900H procesorem a tedy i nejlepší integrovanou grafikou v něm, a poslat všechen chladící potenciál k němu. Výsledkem by byl fenomenální procesorový výkon, stále rozumný grafický výkon a výdrž na baterku tak 15h+ úplně v pohodě. Současně by se odebráním přídavné grafiky vytvořilo uvnitř místo na LAN, čtečku karet atd. Prostě naprosto úžasný mobilní stroj, který by ovšem udělal speciálně ultrabooky za podobné peníze s podobnou výdrží, ale mnohem nižším výkonem, prakticky irelevantní. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak už chápu, proč se do toho ASUS hned nepustil … :).
ASUS ROG Zephyrus G14 s AniMe Matrix není úplně perfektní stroj, ale je to bez přehánění a se vší zdrženlivostí podle mého názoru a zkušeností, nejlepší skutečně mobilní počítač na trhu, když od něj chcete opravdu pořádný výkon v kompaktní velikosti a dlouhou výdrž k tomu. ASUS vše korunoval špičkovým designem a odolným kovovým zpracováním s nepřeplácaným vzhledem ve velice elegantní bílé nebo šedé verzi, takže to ani nevypadá jako čistě herní stroj, jak jej, z nějakého důvodu, ASUS téměř výhradně inzeruje. Pro ty, kteří chtějí něco extra, pak nabízí neokoukaný AniMe Matrix, díky kterému si můžete svůj Zephyrus hodit trochu do vašeho stylu. A cena není vůbec špatná, naopak. Na trhu jednoduše dnes není jiný takhle kompaktní a současně dosud nevídaně výkonný notebook s takovou výdrží a mobilitou, za takhle relativně dostupnou cenu, který by se za konkurenci dal vůbec považovat. Existuje jeden jediný, ale ten je větší. Jinak podobně malé tenké "herní" stroje sice existují, ale nabízí výrazně nižší procesorový výkon a hlavně nepoměritelně nižší výdrž baterie. A jejich ceny jsou často o desítky tisíc výše. Tady se prostě není moc o čem bavit. ASUS si v tuto chvíli s ROG Zephyrus G14 vytvořil vlastní kategorii a daleko za ním si na mobilní počítače hrají všichni ostatní …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|