ASUS ROG Zephyrus G14 s AMD RYZEN 6000H a Radeon RX 6000M – TEST nejlepšího notebooku? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 02 March 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG Zephyrus G14 s AMD RYZEN 6000H a Radeon RX 6000M – TEST nejlepšího notebooku?
Notebook
Hardware a výkon v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ASUS ROG Zephyrus G14 s AMD RYZEN 6000H

                                 a Radeon RX 6000M – TEST nejlepšího notebooku?

AMD nedávno ohlásila a uvedla na trh novou generaci mobilních procesorů a mobilních grafických karet. A první nové notebooky s nimi na sebe nenechaly dlouho čekat. Mezi prvními je tu i nová generace ASUS ROG Zephyrus G14 (2022), který ovšem přináší více než jen novou a poprvé kompletní platformu AMD. Už předchozí dvě generace tohoto 14“ velmi mobilního notebooku byly považovány a hodnoceny jako jeden z nejlepších mobilních PC na trhu vůbec. Hlavně díky extrémně kvalitnímu zpracování a kombinaci úžasné mobility v jen 14“ tenkém těle s překvapivě extrémně vysokým výkonem po všech stránkách, a to vše navíc za relativně dostupnou cenu. Co tedy přináší nová verze pro rok 2022?

  • ASUS ROG Zephyrus G14 (2022) v akci

DDWorld.cz dostal jeden kousek na otestování ještě před jeho uvedením na trh a do obchodů, které proběhne někdy v březnu. Takže jsme si s ním poslední více jak 2 týdny mohli důkladně pohrát a je toho hodně, co ASUS proti předchozí generaci vylepšil, ale také co vylepšilo samo AMD v rámci své nové platformy.

Co stojí za pozornost, že Zephyrus G14 byl sice od počátku exkluzivní AMD notebook, postavený na míru kolem mobilních RYZEN procesorů, ovšem používal dosud vždy grafickou kartu od NVIDIA, která poněkud limitovala využití jinak komplexní AMD platformy. Pro rok 2022 je tak jedním z vylepšení fakt, že nově staví G14 opravdu kompletně na AMD (nemá od Intelu ani ten WiFi modul). Vedle nových RYZEN 6000HS procesorů má také mobilní Radeon RX 6000S grafické karty. A díky tomu tak funguje přímá spolupráce jednotlivých komponent, velmi jemné řízení spotřeby a fungující i takové věci jako AMD Smart Access Memory apod.

Zásadní je zde hlavně nevídaně propracovaná přímá spolupráce a regulace TDP u CPU a GPU dohromady – AMD tomu říká Smart Shift Max. Systém bere v potaz celkovou dostupnou kapacitu chlazení i napájení celého notebooku, a to znamená možnost využívat podstatně většího potenciálu CPU a GPU než jen „striktní“ nastavení TDP pro obojí zvlášť. CPU tak nemusí běžet jen na omezených 35W pořád, ale může jít podstatně více a využít plnou kapacitu chlazení/napájení, pokud je třeba a nepotřebuje jej také grafická karta, protože zrovna třeba není vytěžována. A naopak. Jak víte, tak jsou prostě aplikace, které více zatěžují CPU, jiné GPU. A to se děje dynamicky. Když tedy stanovíte napevno limity TDP, máte prostě potenciál systému nevyužit. V tomto případě je systém neustále monitorován a dynamicky tak reguluje takty a limity TDP tak, aby vždy byl dostupný maximální výkon a vše bylo efektivně využíváno s ohledem na dostupnou kapacitu chlazení a aktuální potřeby. Nicméně to zdaleka není jediné vylepšení.

  • AMD RYZEN 6000H – 6nm ZEN3+ s novou integrovanou grafikou

Zásadní novinkou proti minulé generaci s RYZEN 5000H procesory, jsou nové RYZEN 6000H. Na papíře to není velká změna, protože AMD nezvýšilo ani počet jader/vláken, nezměnilo ani architekturu CPU samotného. Novinka používá ZEN 3+, to plusko je tam hlavně kvůli tomu, že jde o 6nm variantu proti 7nm u předchozí generace ZEN 3. Architektura je to ale víceméně stejná. Jen takty jsou o něco vyšší, i při zachování stejné úrovně TDP a spotřeby. Počet jader/vláken tedy zůstal na konfiguraci 8/16.

Nicméně zásadní novinkou u tohoto stále monolitického APU čipu, tedy procesoru s integrovanou grafickou částí, je zcela nová RDNA 2 grafika. Ta nahradila letitou VEGA. Nová Radeon 680M má v nejvyšší verzi 768 jednotek až 2,4GHz a o poznání více výkonu než předchozí generace. Ačkoliv je stále součástí CPU se stejnou spotřebou. Výkonu napomáhá také přechod z DDR4 na DDR5 paměti, kdy AMD tedy přešlo na tento nový standard právě s mobilní platformou. RYZEN 6000H procesory jsou tedy první, které mají DDR5 řadič (i to je důvod označení architektury jako ZEN 3+).

  • AMD Radeon RX 6000M a RX 6000S – moderní mobilní grafiky

Poprvé po letech se také ve větší míře objevují v mobilních PC grafické karty AMD Radeon a narušují tak praktický letitý monopol společnosti NVIDIA, kdy jsme neměli dlouho jako zákazníci ani na výběr. AMD však se současnou RDNA2 architekturou a RX 6000 Radeon generací, přineslo ohromná zlepšení a dokonce efektivitou překonává NVIDIA RTX 3000 grafiky, což se hodí právě do mobilních PC. Hlavní výhodou je ale úzké propojení a spolupráce v rámci jednotné platformy AMD CPU + AMD GPU a čipset. Technologie jako Smart Access Memory či Smart Shift Max přinášejí zásadní výhody použití CPU i GPU od stejného výrobce a komplexní platformu jako celek.

AMD také poprvé nabízí přímo cíleně úspornější verze Radeon RX 6000M modelů, které se jmenují RX 6000S. Ty mají proti RX 6000M hlavně nižší limity TDP, tak aby se daly použít i do tenkých modelů, jako je ten dnes testovaný.

  • ASUS ROG Zephyrus G14 pro rok 2022 má spousta novinek

Takže hlavní novinkou po HW stránce je zbrusu nová kompletní platforma AMD. Vedle tedy konkrétně v našem případě RYZEN 9 6900HS procesoru s novou integrovanou Radeon 680M grafikou, tu máme také DDR5 4800MHz paměti. Což je dost posun proti 3200MHz DDR4 u předchůdce. Velkou novinkou je také nahrazení maximálně NVIDIA RTX 3060, nově Radeon RX 6700S nebo RX 6800S grafickými kartami od AMD. A k tomu tedy patří i technologie jako Smart Access Memory a vylepšený Smart Shift Max. Nová platforma AMD také přichází s nativní PCIe 4.0 podporou, kdy minulá generace byla omezena jen na Gen3 u GPU i CPU slotu. Nově je tedy vše ve 2x propustnější Gen4 verzi. Cool :). AMD však současně říká, že i když má nová platforma o něco lepší výkon, tak i při stejné baterii má výrazně lepší výdrž na baterii.

Sám ASUS ale také po oprávněné kritice všech u minulého G14 modelu, použil konečně přepínání signálu mezi integrovanou a neintegrovanou grafikou. Nazval si to ROG MUX SWITCH, což není nic jiného než systém s převodníkem, který přepíná signál a jeho směrování dynamicky na monitor mezi integrovanou a neintegrovanou grafikou dle toho, které z těch GPU je vytěžováno. To je důležité, protože nejen ASUS to měl zejména u AMD notebooků řešeno levnějším způsobem tak, že ten signál vždy šel delší cestou přes iGPU, což znamenalo prostě horší výkon té neintegrované GPU. Když jste ten stejný NB připojili na externí monitor, kde byl signál přímo z dGPU, byl běžně výkon u her o 5-10% v průměru lepší, než na monitoru tohoto NB, kam putoval přes iGPU. A to prostě jen proto, že výrobci šetřili. Zajímavé přitom bylo, že u Intel notebooků se v tomhle ohledu nešetřilo. Samozřejmě to vzájemného porovnávání výkonů platforem hodně zkreslovalo. Nicméně pro rok 2022 je zjevně vše v pořádku, ASUS ten potřebný „směrovač“ do nové G14 osadil a ke ztrátě výkonu by tak již nemělo docházet.

Ale to pořád není vše. ASUS přidal do výbavy také rychlou čtečku microSD karet, ale hlavně webovou kameru, která u G14 dosud zcela chyběla. Prý se dříve nevešla. Najednou to ale jde, i když je nový model o trochu menší než ten starý ;). Vylepšený byl 14“ panel, který má 1920x1200 se 144Hz nebo 2560x1600 se 120Hz, a nově jde o formát 16:10, tedy je o něco vyšší než 16:9 u loňského modelu. A podle ASUSu také jasnější (ten QHD+). Nechybí ani FreeSync alias Adaptive Sync technologie.

Lehce aktualizovaný byl i vzhledový design, verze pro rok 2022 je k dispozici v atraktivním bílém nebo pak šedém provedení. A opět bude k dispozici s tím unikátním zajímavým AnimeMatrix displejem na víku notebooku nebo bez něj. Samotné Anime Matrix také doznalo vylepení, má více diod a jsou jasnější. K tomu ASUS zapracoval i na SW a přidal takového „veselého asistenta“.

Nám v redakci přistál jako první ten vůbec nejvyšší model (GA420R), vybavený tedy AMD RYZEN 9 6900HS procesorem, 16+16GB DDR5 4800MHz paměti, 1TB M.2 Gen4 SSD a hlavně špičkovou Radeon RX 6800S grafickou kartou. K dispozici také budou parametrově slabší varianty, s Radeon RX 6700S grafikou kartou nebo RYZEN 7 6800HS procesorem. Námi testovaný notebook má také ten QHD+ 120Hz IPS, ale budou i FHD+ 144Hz varianty.

A jaký je tedy tenhle nový ASUS ROG Zephyrus G14 pro rok 2022 v praxi? Důkladně jsme jej otestovali …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 26x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 779x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1132x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?Čtvrtek, 07 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2932x
Komentářů: 1