Strana 4 z 4
ASUS TUF Gaming FA506II by prakticky v ničem zásadně nevynikal nebýt jedné věci. Podobných multimediálně univerzálních „plasťáků“ je na trhu spousta a snaží se nabídnout univerzální výkon za dostupnou cenu. Na tom není nic špatného. Libí se mě vzhledově (design je hezký), nelíbí se mě ale materiálové provedení některých prvků. Zejména spodku, které je extrémně laciné a plastové a nemyslí nutně na co nejlepší chlazení, ale jen na to, aby to ten tenký plast vůbec udržel pohromadě. V žádném případě vám tenhle NB nesmí upadnout, bylo by po něm. Ale to není nic neobvyklého u podobně koncipovaného stroje v téhle cenové hladině, takových je na trhu dost.
Vzhledově je tedy hezký, ale materiálově opravdu jen nejnutnější minimum, co se mě nejvíce nelíbí u námi testované verze je display. Ten je silně podprůměrný. Je to sice IPS, ale působí svými vlastnostmi jako ne moc dobré TN. Je otázkou, na kolik použití tohoto konkrétního panelu bylo vynuceno okolnostmi spíše než rozhodnutím ASUSu. Rád bych připomněl, že tenhle notebook byl vyráběn v době, kdy továrny v Číně z velké části stály, výrobci tak museli brát doslova co bylo vůbec fyzicky dostupné, a tohle může být ten důvod. ASUS už mě informoval, že budou měnit některé prvky konfigurace u FA506. A tak nejspíše změní některé používané komponenty u aktuálně vyráběných strojů, kdy už továrny v Číně jedou a zase je tak z čeho vybírat a nemusí brát to jediné, co je dostupné. Já opravdu doufám, že display začne ASUS osazovat lepší, protože tohle je opravdu hodně hodně základní panel. Určitě by si vyměnit zasloužila také Wi-Fi a místo WiFi5 nasadit WiFi6. Osobně bych také uvítal čtečku paměťových karet ve výbavě. Jinak zásadní problém s výbavou nemám.
Klávesnice je také pěkná a velmi dobrá, zvuk má také NB dobrý, a celková provozní hlučnost je průměrná. Vlastně dobrá, když si uvědomíme, jak extrémně výkonný procesor tenhle notebook s velmi základním chlazením má (rád bych viděl, pokud by ASUS používal to mohutnější chlazení u všech variant). RYZEN 7 4800H v tomhle naprosto průměrném multimediálním cenově dostupném notebooku, nabízí vyšší výkon, než jaký má Intel a jeho nejlepší Core i7/i9 v nejtlustších DTR, na které výrobci nasazovali i vodní chlazení. Takže v tomhle ohledu je to chlazení vlastně OK.
Je to právě ten procesor, který dělá ASUS TUF Gaming A15 FA506 notebook zajímavý. Ačkoliv má stejných 45W, jako dosud nejrozšířenější a stále používané procesory ve téhle cenové hladině, tedy Intel Core i5-9300H nebo Core i7-9750H, je až 2,5x výkonnější. A to při stejné, nebo nižší spotřebě!!! AMD a jeho mobilní RYZEN 4000H procesory naprosto redefinují to, co jsme doposud v mobilních PC měly. Podobným stylem, jako to udělaly v desktopu. Intel naprosto nestíhá, jeho zastaralé 14nm procesory nedokáží běhat na vysokých taktech při těch mobilních 45W. AMD dokáže stejné nebo vyšší takty na stejném omezení W, a protože je na stejným taktu o poznání výkonnější, a ještě má více jader/vláken za stejnou cenu, výsledek je jaký je.
Naše doporučení je tedy jednoduché. Naprosto se vyhýbejte Intel notebookům dnes. Za stejné peníze jsou pomalé a neefektivní. RYZEN 5 nebo RYZEN 7 4000H jsou procesory, které dnes v cenově dostupném notebooku chcete. Jsou běžně i 2x výkonnější, než co nabízí za stejné peníze Intel verze. A výdrž na baterie je fantastická. V případě testovaného ASUS A15 mě mrzí, že ASUS nenabízí v ČR konfiguraci s tou 90Wh baterií a bez té přídavné NVIDIA grafiky. Dejme tomu, kdyby za 25 tisíc korun, byla k dispozici Ryzen 7 4800H s jen integrovanou VEGA s 90Wh baterií. To by dokázalo při tom fenomenálním výkonu, který nemá žádný současný mobilní Intel procesor, vydržet 12 hodin úplně v pohodě. Nebudu zde spekulovat a dělat konspirační teorie o tom, že ASUS si je samozřejmě vědom toho všeho a záměrně nenabízí tak dobré konfigurace, jak by mohl, protože on a většina výrobců má drtivou většinu nabídky postavenou na těch zastaralých a pomalých Intel procesorech, se kterými prostě AMD RYZEN 4000 varianta za stejné peníze vytře podlahu. Budeme tak věřit oficiální verzi, že vlivem situace ve výrobě v posledních měsících a na trhu, se výrobci s AMD platformou v noteboocích teprve učí pracovat.
Pokud mohu, tak bych navrhoval, aby ASUS nabídl také nějaké 90Wh varianty. Pokud jde o herní nasazení, i tady by se dalo vymyslet více. ASUS bohužel nenabízí AMD Radeon RX 5500M nebo RX 5600M grafiky, které by při stejném nebo lepším výkonu než NVIDIA GTX 1650/1660 Ti a RTX 2060, byly levnější. Testovaná verze s GTX 1650 Ti je opravdu základní minimum pro to, nazývat tenhle notebook herním. Osobně bych doporučoval RTX 2060 verzi (škoda že není RX 5600M varianta), pokud to s hraním myslíte více vážně, ta začíná na necelých 36 tisících. Takhle je to možná trochu nevyvážené, kdy RYZEN 7 4800H je extrémně výkonný procesor k „jen“ 1650Ti grafice. Zase jako multimediální/pracovní stroj vyloženě potěší v praxi. S výhradami tedy testovaný A15 doporučím, určitě by se hodně věcí a detailů dalo vylepšit. Ale jako celek, hlavně díky novému AMD procesoru, je ASUS TUF Gaming A15-FA506 jeden z nejlepších notebooků v cenově dostupné mainstreamové hladině. Nicméně ASUS bude mít s konkurencí co dělat, protože tyhle procesory začne nabízet více výrobců a pak to bude hlavně o těch detailech. Tedy kdo první nabídne místo NVIDIA také cenově zajímavější Radeon RX 5000M grafiky, lepší display atd.
Pokud se ptáte, jakou verzi A15-FA506 notebooku bych viděl nejradši, tak je to jednoduché. Ryzen 7 4800H v kombinaci s 16GB DDR4 3200MHz (s lepším než CL22 prosím) a Radeon RX 5600M grafikou s 1TB SSD s druhým M.2 slotem pro rozšíření a 90Wh baterií. K tomu samozřejmě 144Hz nějaký dobrý IPS panel s FreeSync. Pořád si myslím, že s tímhle vším by se ASUS měl dokázat vejít někam k 35 tisícům. Takový TUF A15 model bych rád viděl a vyzkoušel. V současné době jsou tam prostě rezervy a spousta věcí by se dala udělat o něco lépe.
Cena za testovanou variantu s 1650Ti je aktuálně 29 990 korun. Verze s 1660 Ti je za 34 990 korun a 36 tisíc je za RTX 2060 verzi, všechny s 512GB SSD a 48Wh baterií. Není to špatné, poměr cena/výkon je výborný (speciálně bereme-li výkon toho procesoru). Doufejme ale, že to ASUS ještě trochu vylepší se zlepšením situace ve výrobě komponent v posledních týdnech (a jak jsem napsal, nějaké změny v konfiguracích se chystají). Má rozhodně na čem stavět. Každopádně RYZEN 7 4800H je nový etalon výkonu/efektivity mobilního procesoru, a to, co by dnes notebook za 30 tisíc měl mít. Jakmile jednou vyzkoušíte, už nechcete nic horšího a že 9300H nebo 9750H či nové 10000H jsou ve stejné cenové hladině nekonkurenceschopné. Bylo by to k smíchu, pokud by tenhle procesorový šrot od Intelu nebyl stále v drtivé většině mobilních PC. Jejich další prodej a vůbec nabízení vyloženě poškozuje nic netušící zákazníky. Jenže neexistuje nic, co by Intel dokázal proti AMD RYZEN 4000H dnes nabídnout. Ani výkonem, efektivitou ani cenou prostě nic nemá. Takže se nenechte chytit do pasti.
ASUS sám pak dokáže přeci jen ještě zajímavější notebooky s AMD, zejména pokud jde o kvalitu zpracování celku a mobilitu, a na to se podíváme brzy v podobě jednoho z nejlepších mobilních počítačů, který jsem kdy za mnoho let viděl. TUF A15 je tu pak hlavně pro ty, kteří chtějí ten obří procesorový výkon za opravdu dostupné peníze.
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|