Strana 4 z 4
Co tedy v praxi nabízí ASUS ZenBook FLIP UX360CA? Jedná se o velmi příjemného opravdu mobilního společníka, pokud tedy nepotřebujete nějak extra výkon. Jestli nepracujete s náročnými 3D programy, či nepotřebujete výkonný procesor a děláte běžně jen s texty, tabulkami a prohlížíte si obrázky a internet, pak nabídne zcela dostatečný výkon, přičemž ani tak na nic nečekáte a je pro mnohé překvapivě svižný. Ta absence nějakého velkého výkonu je ale záměrná, protože se jedná opravdu o nejslabší a nejúspornější ultramobilní platformu, kdy tento notebook nepotřebuje ani žádný aktivní chladič, je zcela bezhlučný a celá platforma má pouhých 4,5W TDP. Když k tomu přidáte RAM a SSD, má celý systém hodně nízkou spotřebu a nejvíce tak žere vlastně display. Notebook má v tenkém a rozumně lehkém těle integrovanou solidní baterii, takže ASUSem udávaná výdrž až 12 hodin je zcela reálná a v praxi běžně dosahovatelná a myslím, že tady se kritizovat nic nedá. Tohle je opravdu mobilní počítač, jak výdrží, tak rozměry.
Třešničkou na dortu je fakt, že konstrukčně jde vlastně o tablet, kdy celý NB můžete překlopit a pohodlně používat jako tablet. Reaguje svižně, Windows 10 je na ovládání dotykem dobře uzpůsoben a prostě žádný problém. Musím říci, že se jedná asi o nejpraktičtější 2v1 systém, který je lepší než poněkud komplikovaná oddělitelná konstrukce apod. Lze jej prostě používat normálně jako notebook a normálně jako tablet, obojí v podstatě bez kompromisů.
Nenašel jsem nic, co by mě na něm během používání nějak výrazně vadilo. Ano, podsvícená klávesnice by byla fajn, ale dá se to bez ní přežít. Dotyková obrazovka je opět příjemná, navíc IPS FullHD s dobrou čitelností a kvalitou, byť tradičně za silnějším sklem než u NB bez dotyku. Právě to sklo ale omezuje jas, čitelnost (je tmavší) a také kvalitu barev, takže musíte mít jas na vyšší úrovni, než byste ho měli, kdyby tam to sklo a dotyková vrstva nebyly. Touchpad je horší, ale osobně jsem ho moc nepoužíval.
Touchpad pravděpodobně vypnete, protože při psaní na klávesnici notebooků si na něj nechtěně saháte. Zvuk ujde, konektorová výbava je dostatečná. Výkon je nízký, upravovat na tom nějaké objemnější fotky v Photoshopu nebo dokonce stříhat video sice jde, ale nízký výkon procesoru je znát, i když QuickSync dokáže v některých oblastech něco získat. Každopádně na běžnou práci s dokumenty a internetem má výkonu dost, na hraní aktuálních moderních AAA her ale zapomeňte, nic si na tom hratelně nezahrajete, ale starší hry (staré hry) třeba jako Heroes 3 MaM, šlapou dobře :). Ony existují i ZenBook UX360 s výkonnějšími procesory Core M5 či dokonce Core M7, ty jsou o něco výkonnější, ale cena těchto platforem je úplně jinde a upřímně trochu nesmyslné, protože je tady lepší platforma Core i5/7-6000U. Na český trh pokud, tak dorazí později.
Nejlevnější aktuální verzi UX360CA za 18 tisíc korun osazenou jen 4GB RAM a 128GB SSD bych si asi nekoupil. Je to hodně na hraně, málo RAM a hlavně málo místa na disku, kdy 18 tisíc korun zase tak málo není. NB navíc nemůžete běžně rozebírat a rozšiřovat o disk či RAM. Testovaná 21 tisícová verze s 8GB RAM a 256GB je zlatá střední cesta, v šedé verzi se pak prodává verze se 4GB RAM a 512GB SSD za stejné peníze. Osobně mě, čistě jako mobilní počítač na cesty, těch 256GB docela stačí, 512GB by ale asi nebyl špatný nápad. Volba je na vás, vybrat si lze.
Pokud bych měl vytknout něco, tak ani ne tak přímo ASUS ZenBook FLIP modelu, tak hlavně Intelu, kdy jeho Core M platforma je sice slabá, ale výkonem dostatečná pro většinu běžných uživatelů a příjemně úsporná, ale ty ceny za ten malý čipeček jsou vážně hodně přehnané. Testovaný model má snad nejslabší variantu a i ta je v notebooku až za cenu kolem 20 tisíc, přitom tvoří výkonově téměř absolutní mobilní dno někde lehce nad Intel ATOM platformou. Škoda, že není na trhu nějaká větší konkurence v oblasti procesorů. Ceny by asi vypadaly trochu jinak.
ASUS UX360CA je kombinovaný PC tablet, 2v1 a je jej nutné takto brát. Pokud chcete dotykovou obrazovku a chcete to občas používat jako tablet, pak je to dobré řešení. Pokud víte, že dotykovou obrazovku nevyužijete, pak je pro vás zbytečná, zbytečně více váží a také snižuje dojem z displaye. V tom případě ASUS nabízí Zenbook UX305UA, který ve velmi podobné konstrukci nabízí v podstatě to samé a je bez doteku. Dokonce staví na výkonnější Core i5-6000U platformě, byť nejlevnější verze začíná až na 25 tisících (ale už s 8GB RAM a 256GB SSD).
ASUS UX360CA je tedy zajímavý hlavně pro ty, kteří ocení jeho notebookovou/tabletovou konstrukci a bezproblémovou použitelnost oběma způsoby.
Hodnocení: 85%
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|